Čertoviny (od 11. januára 2018)

Klasická rozprávka režiséra Zdeňka Trošku.

Stalo sa raz, že sa v pekle upratovalo. Čertmi sa to len tak hemžilo, prácu si nevedeli podeliť, navzájom si prekážali a potkýnali sa jeden cez druhého, proste hotový blázninec. Tento zmätok využili dvaja mladí čerti, ktorí si naschvál ešte viac pri upratovaní prekážali.

A potom sa to stalo. Jeden zakopol, padol na druhého a obaja zvalili kotol s hriešnou dušou. Hriešna duša to využila a rozbehla sa k otvorenej bráne, ktorú práve starí čerti vetrali a než sa kto nazdal, bola preč. A bolo zle. Lucifer sa rozhodol pre trest – čerti musia ísť na svet a každý musí priviesť do pekla jednu hriešnu dušu. Potom im bude odpustené.

Originálny názov: Čertoviny
Žáner: komédia, rodinný
Rok: 2018
Krajina pôvodu: ČR
Réžia: Zdeněk Troška
Hrajú: Jakub Prachař, Dominick Benedikt, Karel Dobrý, Ondřich Navrátil, Andrea Hoffmannová, Sara Sandeva, Richard Jaroslav Müller, Jana Bernášková, Jaromír Nosek, David Gránský, Radek Holub a i.

Oficiálna stránka filmu: Čertoviny, (česky): Čertoviny, Fénix Film, Facebook, Instagram.

Režisér Zdeněk Troška sa vracia k svojmu obľúbenému žánru - rozprávka. 23. mája začal natáčať úplne novú rozprávku s poetickým názvom: ČERTOVINY. Hlavných úloh pekelníkov, ktorí savydajú do ľudského sveta, sa zhostí Jakub Prachař a Dominick Benedikt Hájek.

Kým Jakub Prachař má za sebou už niekoľko rozprávkových postáv, u Dominicka Benedikta, ktorého diváci môžu v súčasnosti vidieť v Divadle na Vinohradoch v predstavení Moliérovho hra Škola žien, pôjde o filmovú premiéru.

Prečo nová rozprávka?

O jednom z divácky najúspešnejších domácich režisérov, Zdeňkovi Troškovi, je známe, že má vždy v zásobe niekoľko rôznych filmových námetov. Prečo sa teda nakoniec rozhodol vrátiť k svojmu obľúbenému žánru rozprávky?

"Priznám sa, že po odvysielaní nových a povedzme viac ako svojráznych vianočných rozprávok na ČT1 sa na mňa obrátilo veľa ľudí, aby som natočil zase nejakú naozajstnú rozprávku, milú a poetickú. A tak sme dali hlavy dokopy a voľne na motívy pošumavských bájok napísali scenár k rozprávke Čertoviny, " hovorí Zdeněk Troška.

Hlavnými hrdinami sú dvaja nešikovní čerti Popelák a Uhelák, ktorí sú vládcom pekiel poslaní za trest do sveta, aby do mesiaca priviedli do pekla každý jednu hriešnu dušu. Ich úloha sa im však od začiatku nedarí. Skôr, než aby ľudí zvádzali k hriechom, tak im neúmyselne pomáhajú. V prestrojení za koniarov sa dostanú na statok a zdá sa, že konečne budú mať úspech. Vypočítavý sedliak totiž chce dcéru Haničku vydať za nafúkaného statkára Kopyta. Hanička však miluje čeľadníka Jána, a aby všetko dobre dopadlo, je potrebné vziať na pomoc pekelné sily.

Zdeněk Troška sa k čertom vracia už po niekoľkýkrát - Rozprávky ako Z pekla šťastie, Čertova nevesta, či milovaný čert z Princeznej z mlyna ... Čo ho na čertoch stále láka?

"Ako dieťa som sa čertov bál, v každom tmavom kúte v pivnici som ich vždy videl celý húf. A určite boli v noci i pod posteľou a za skriňou a číhali, až vytrčím spod periny nohu, aby ma do nej uhryzli, " priznáva režisér Zdeněk Troška a smeje sa.

"Kedy nastal zlom, že som si ich obľúbil, neviem. Snáď vtedy, keď som sa neskôr zadíval do zrkadla a videl naozajstného živého čerta. Od tej doby som s nimi kamarát," dodáva s úsmevom.

Hoci peklo je synonymom pre zlo, čerti v českých rozprávkach bývajú skôr dobrácki. Akí budú čerti v novej rozprávke?

"Pokračujem v podobe českého pekla a aj čerta, ktoré poznáme z rozprávok Jana Drdy, Josefa Lady a ďalších našich spisovateľov," hovorí klasik českej filmovej rozprávky Zdeněk Troška.

"Český čert je skôr nešikovný truľo, než zákerný škodič; rád by sa bratríčkoval s človekom a pokiaľ mu niečo vykoná, je to skôr úsmevná čertovina, než zlomyseľnosť. Takže opäť uvidíme čertiska, nad akou snahou dostať hriešne duše do pekla sa budeme usmievať."

Herecké obsadenie a lokácie

Pekelné osadenstvo doplnia vo filme Karel Dobrý v úlohe Lucifera. Haničku hrá Sara Sandevo, jej milého Jana mladý herec Richard Müller, sedliaka Oldřich Navrátil, statkára Kopyta Jaromír Nosek, Selke Andrea Hoffmannová. V ďalších úlohách uvidíme Davida Gránského, Janu Bernášková, Radka Holuba.

Natáčanie prebiehalo od konca mája do konca júna. Za pekelnú lokáciu si filmári vybrali zábavný park Čertovina neďaleko Hlinska, ďalej v skanzenoch Třebíz a Přerov, v stredovekej dedinke  v Drslaviciach a v malebných dedinkách v Južných Čechách.

Čertoviny vznikajú v produkcii spoločnosti Fénix Film, producentiek Dany Volákovej a Michaely Flenerovej, hlavným partnerom filmu je televízia Markíza, ktorá tak vstupuje do snímky Zdeňka Trošku už po druhýkrát.

Page created in 0.116088 seconds.