DOGG (od 9. novembra 2017)

Na jeseň príde do kín ďalšia slovenská novinka s názvom DOGG. Štyria režiséri, štyria kameramani a štyri kontroverzné príbehy. Toto ste ešte v slovenskom filme nevideli! Radikálne autorské poviedkové filmy, ktoré sa vám dostanú pod kožu.

Štyria mladí režiséri vytvorili ojedinelý filmový koncept postavený na poviedkových filmoch s osobitým rukopisom - DOGG (Duet, Opus Dei, Grassvater a Game).

Poviedka DUET nás konfrontuje s aktuálnou hrozbou narastajúceho terorizmu. Violončelistka Elena (Monika Hilmerová) sa po traumatickom zážitku vracia domov, tu sa však vytúženého pokoja nedočká. Režisér Slavomír Zrebný pristúpil k filmu estetikou minimalizmu. Dáva priestor náročnej téme sťahovania národov pomocou tichej introvertnej hry, v ktorej sa hudba stáva elementom, schopným preklenúť ľudské predsudky. DUET je nenátlakový, snaží sa o humanistický postoj, je zhovievavý, zbavený pátosu.

Dom starého otca je ideálnym miestom pre splodenie potomka. Hlavná hrdinka (Judit Bárdos) poviedky OPUS DEI oznamuje mužovi (Peter Oszlík) skvelú správu o prichádzajúcom potomkovi. Lenže idylka sa náhle zmení. Stačí malá nepozornosť, alebo skôr zvláštne okolnosti, ktoré zvrtnú dej opačným smerom - na desivú nočnú moru. Dom si nesie od II. svetovej vojny, od dôb Hlinkovej gardy, akési temné tajomstvo, je aktívny, nabitý negatívnou energiou od povaly až po pivnicu. Formálne ide OPUS DEI Viliama Csina priamočiaro po napätí a vizuálne silnom zobrazení neviditeľného zla.

Expresívny jazyk poviedky GRASSVATER vás privedie do prostredia, ktoré sa vám nebude páčiť. Drogová mafia v rukách šamana hnusu a intríg, cirkevný hodnostár, ktorý sa neštíti ochutnať čokoľvek, čo táto civilizácia ponúka, Boy Wonder v debate o živote s bezdomovcom Lacim, raper Zverina ako starostlivý strážca marihuanového poľa na Filipínach. Vaše konvenčné očakávania budú nabúrané, o to sa postará film, obsadený samými nehercami. Enrik Bistika vytvoril vo filme GRASSVATER bizarný, miestami šokujúci vizuálny svet, v ktorom sa otec a syn majú radi naozaj svojským spôsobom. Východ, ktorý je v poviedke zobrazený, je plný iracionality a snových sekvencií. Východ je proste Východ.

Kde sú hranice reality? Kde začína show? Je ešte medzi nimi rozdiel? Pokiaľ sme ochotní zájsť v mene zábavy? Chcete, aby išlo o život? Nech sa páči. Vizuálne prepracovaný GAME Jonáša Karáska, v ktorom sa rozpráva neidentifikovateľným jazykom a pôsobí ako z podivuhodného multi-kulti sveta budúcnosti, sa nehrá s pocitmi. Formálny odkaz na svet videohier poteší všetkých milovníkov bláznivého rozprávania. GAME je obyčajný lov na človeka v priamom prenose. Marián Mitaš bojuje o holý život a my sa na to pozeráme. Pretože ako povedal Kurt Vonnegut: "Ak zomrieš hrôzostrašnou smrťou v televízii, neumrieš zbytočne. Pobavíš nás."

Originálny názov: DOGG
Žáner: psychotriller
Rok: 2017
Krajina pôvodu: SR
Réžia: Slavomír Zrebný, Viliam Csino, Enrik Bistika, Jonáš Karásek
Hrajú: Marián Mitaš, Judit Bárdos, Peter Oszlík, Monika Hilmerová, Ladislav Lukčo, Tibor Kiss, Olívia Csiky-Trnka a i.
Hudba: Peter Machajdík, Matej Hlaváč, Matúš Široký

DUET:

OPUS DEI:

GRASSVATER:

GAME:

Titulná skladba k filmu:

Oficiálna stránka filmu: DOGG, Azyl Production (pozri YouTube),  Facebook.

Názov DOGG je odvodený od začiatočných písmen kontroverzných poviedok: Duet, Opus Dei, Grassvater, Game.

"Diváci budú v každej z nich konfrontovaní s emóciou úzkosti, strachu až hnusu v poriadne bizarnom obale, ktorý je na Slovensku netradičný," avizujú tvorcovia.

Snímku tvoria štyri kontroverzné poviedky, v ktorých je do príbehu rozličným spôsobom zapracovaná jedna zo základných ľudských emócií – strach. Štyria režiséri spolu so štyrmi kameramanmi vytvorili ilúziu napätia v samostatných príbehoch o strachu z viditeľného aj neviditeľného v jeho rôznych podobách. Informovala o tom PR manažérka filmu Daniela Grečnerová.

DOGG, natočený na tému STRACH, je prvou časťou trilógie. Tvorcovia chcú pokračovať témou SMIECH a nakoniec príde na rad PLAČ. V každom filme budú 4 poviedky, ktoré spája základná emócia, blízka ľudskej mentalite.

Pod filmom sú podpísaní aj ľudia z tímu, ktorí v roku 2013 nakrútili úspešnú snímku Kandidát (2013, tit. skladba, režisér Jonáš Karásek, scenárista Peter Balko a producent a scenárista Maroš Hečko).

"DOGG považujem za radikálny autorský film, v ktorom všetci štyria režiséri urobili svoju poviedku nekompromisne a s veľmi osobitým rukopisom. Myslím si, že nenechá diváka ľahostajným, poviedky sú totiž plné úzkosti a bizarností, ktoré tvorcovia čerpali z reality okolo nás," hovorí o filme jeho producent Maroš Hečko.

Réžia a herecké obsadenie

Režisérmi poviedok sú Jonáš Karásek, Slavo Zrebný, Viliam Csino a Enrik Bistika. V hlavných úlohách sa predstavia Marián Mitaš, Judit Bárdos, Peter Oszlík, Monika Hilmerová, Ladislav Lukčo a Tibor Kiss.

Postavu Moniky Hilmerovej bude v jednej z poviedok sužovať úzkosť a strach z prekonaného teroristického útoku na letisku a neznámeho obyvateľa povaly, Peter Oszlík a Judit Bárdos v ďalšej tvoria zamilovaný pár, ktorých krásny moment preruší smrť a začnú sa diať nevysvetliteľné veci, Majo Mitaš bude v poslednej povieke bojovať o holý život v priamom televíznom prenose.

Objaví sa aj Boy Wonder na okraji spoločnosti alebo Zverina ako strážca marihuanového poľa na Filipínach.

Page created in 0.164119 seconds.