Alica v Krajine za zrkadlom

Alica v Krajine za zrkadlom

Johnny Depp, Sacha Baron Cohen a Helena Bonham Carter v pokračovaní pozoruhodného filmu Tima Burtona. Alica sa vracia do podivuhodného sveta, aby zachránila šialeného Klobučníka.

Alica Kingsleigh strávila posledné roky v stopách svojho otca a na palube svojej vlastnej lode brázdila oceány. Po svojom návrate do Londýna objaví čarovné zrkadlo, ktoré jej umožní vrátiť sa do fantastickej Krajiny zázrakov. Tam opäť stretáva svojich priateľov, Bieleho králika, Absolema, kocúra a ďalších. Zistí však, že pomoc potrebuje uletený Klobučník. Prišiel totiž o svoju rodinu. A tak biela kráľovná Mirana vyšle Alicu získať Chronosféru, kovovú guľu v srdci Veľkých hodín, ktoré ovládajú všetok čas. Cestou do minulosti sa Alica stretáva so svojimi známymi i neznámymi v rôznych obdobiach jej života. Čaká ju nebezpečná cesta, počas ktorej musí zachrániť uleteného priateľa Klobučníka skôr, než vyprší všetok čas.

 

Originálny názov: Alice Through the Looking Glass
Žáner: dobrodružný, fantasy
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: James Bobin
Hrajú: Mia Wasikowska, Johnny Depp, Sacha Baron Cohen, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter a i., (v slovenskom znení): Alžbeta Bartošová (Alica), Juraj Kemka (Čas), Roman Luknár (Klobučník), Diana Mórová (Iracebeth), Monika Hilmerová (Mirana), Juraj Haviar (Tweedledee a Tweedledum), Igor Adamec (McTwisp), Vladimír Trnavský (kocúr Škersur), Vladimír Jedľovský (Absolem), Helena Húsková (Mallymkun), Ivan Laca (réžia) a i.
Hudba: Danny Elfman (Avengers 2: Vek Ultrona, Päťdesiat odtieňov sivej, Kráľovstvo lesných strážcov, séria Muživ v čiernom, Terapia láskou, Notorious B.I.G., Hellboy 2, Milk, Wanted, Charlieho továreň na čokoládu, Kráľovstvo, Spider-Man 1 – 2, Veľká ryba, Chicago, Ospalá diera, Dobrý Will Hunting, Mission Impossible, Batman sa vracia, Batman a mnoho iných)

 

 

 

 

(anglicky):

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Alica v Krajine za zrkadlom, (anglicky): Alice Through the Looking Glass (Disney), Facebook, Instagram (Disney), #ThroughTheLookingGlass (Twitter).

Zo zákulisia (anglicky): Behind the scenes, Press conference, European premiere.

 

alice-plagat.jpgZaujímavosti

Alica v Krajne za zrkadlom (US: Alice Through the Looking Glass, DE: Alice im Wunderland: Hinter den Spiegeln) je pokračovaním kinohitu Alica v krajine zázrakov (Alice in Wonderland, 2010, Behind the scenes, Featurette) od Tima Burtona (Big Eyes, Veľká ryba, Planéta opíc, Mars útočí, Batman sa vracia, Batman, Beetle Juice alebo niekoľko krátkometrážnych animovaných snímok). Len s J. Deppom ich spája spolupráca na týchto úspešných tituloch: Frankenweenie: Domáci maznáčik, Sweeney Todd: Diabolský holič z Peet Street, Charlie a továreň na čokoládu, Mŕtva nevesta Tima Burtona, Ospalá diera, Ed Wood, Nožnicovoruký Edward.

Réžie sa tentokrát ujal James Bobin (Muppets, TV seriály Flight of the Conchords, Da Ali G Show, Comedy Lab a i.), ktorý naposledy do kín priniesol zábavné postavičky Muppets Most Wannted (2011). Tim Burton figuruje ako producent.

 

2010

 

Predloha

lewis-caroll-2.jpgAutor rozprávkovej klasiky je anglický spisovateľ, matematik a lektor Lewis Caroll (vlastným menom Charles Lutwidge Dodgson). Jeho prvá kniha sa nazývala Alica v krajine zázrakov (US: Alice’s Adventures in Wonderland, DE: Alice im Wunderland, 1865). Nasledovala druhá kniha s názvom Za zrkadlom a čo tam Alica našla (US: Through the Looking-Glass, and What Alice Found There, DE: Hinter dem Spiegel und was Alice dort fand, 1871). Hlavná hrdinka kníh je inšpirovaná reálnou postavou, ktorá sa volala Alica Liddell. V Číne bola kniha na istý čas zakázaná, lebo zvieratká vraj neovládajú ľudskú reč (10 things you didn′t know about Alice in Wonderland). Filmová novinka je voľne inšpirovaná práve druhou Lewisovou knihou. Knižná predloha pozná niekoľko zaujímavých sfilmovaní (filmy, seriály), no asi najznámejšia je animovaná rozprávka Alica v krajine zázrakov (Alice in Wonderland, 1951).

1951 (anglicky)

 

Herecké obsadenie

V hlavnej úlohe filmu sa predstaví hviezdne herecké obsadenie: Johnny Depp (séria Piráti Karibiku, Black Mass, Hľadanie Krajiny – Nekrajiny, Kokaín, Z pekla, Čokoláda a i.) ako Klobučník (Mad hatter), Sacha Baron Cohen (Grimsby, Diktátor, Borat a i. ) ako Čas (Time), Stephen Fry (séria Hobit, 24 hodín: Dnes neumieraj, Sherlock Holmes 2, V ako Vendeta) ako kocúr Škersur (Chesire Cat), Matt Lucas (Doctor Who, Paddington, Little Britain: Live ) ako Tweedledee a Tweedledum (Tweedles) a i.

Ďalej herečky: Mia Wasikowska (Purpurový vrch, Madam Bovary, Stopy, Zem bez zákona, Jana Eyrová a i.) ako Alica (Alice Kingsleigh), Anne Hathaway (Interstellar, Bedári, Návrat Temného rytiera, Jedeň deň a i.) ako Mirana (White Queen), Helena Bonham Carter (Popoluška, Bedári, séria Harry Potter, Kráľova reč a i.) ako červená kráľovná Iracebeth (Red Queen) a i.

madhatter-2.jpgtime-2.jpgkocur-skersur.jpgtweedles.jpgalice-2.jpgwhite-queen-2.jpgred-queen-2.jpg

 

 

Klobučník (J. Depp) prekvapuje okoloidúcich (anglicky):

 

absolem.jpgVo svojej poslednej filmovej úlohe sa predstaví legendárny Alan Rickman (Eye in the Sky, Komorník, Sweeny Todd, Snow Cake, Parfum, Láska nebeská, Rozum a cit a i.). Na konte má pestrú paletu filmových úloh. Tento charizmatický herec (v súkromí milý, vtipný človek) dokázal geniálne vytvárať záporné filmové charaktery. Preslávil sa svojou úlohou zloducha (Hans Gruber) v akčnom hite Smrtonosná pasca (Die Hard,1988) po boku B. Willisa. V Kráľovi zbojníkov: Robin Hood (Robin Hood: Prince of Thieves, 1991) to bola záporná postava šerifa (Sheriff George of Nottingham) po boku K. Costnera.

Ďalšia kultová úloha bola napr. postava profesora (Severus Snape) na čarodejníckej škole v legendárnej sérii Harry Potter (2001 - 2011). V novinke prepožičal svoj hlas postave s menom Absolem (nahovoril V. Jedľovský). Herec odišiel do hereckého neba 14. januára 2016 vo veku 69 rokov (na onkologické ochorenie) a film je venovaný jeho pamiatke.

 

Hudba a scenár

Autor filmovej hudby je skvelý Danny Elfman (pozri hore). Titulnú pieseň zložila a naspievala Pink (Featurette). O scenár sa postarala (podobne ako pri prvom filme) Linda Woolverton (Vládkyňa zla, Leví kráľ, Neuveriteľná cesta, Kráska a zviera, TV seriál Rýchla rota Chipa a Dala a i.).

Just Like Fire (Audio, Live):