Angry Birds vo filme

Angry Birds vo filme

Čo ich vlastne štve?

KONIEC HRY

Slávne vtáky mieria konečne na filmové plátna! Z hry, ktorá si získala milióny fanúšikov po celom svete je dnes už kultový pojem: Angry Birds. Všetci ich poznajú, všetci im fandia, no nikto presne nevie, čo ich vlastne štve. Nastal čas zistiť, prečo sú Angry Birds stále také angry!

Film nás zavedie na ostrov obývaný šťastnými, naivnými a bezstarostnými nelietavými vtákmi. Až na pár výnimiek. V tomto tropickom raji tvoria partičku neobľúbených outsiderov večne nahnevaný Red, ovládaní svojimi náladami, rýchly a neposedný Chuck a výbušný Bomb. Keď sa na ostrove objavia záhadné zelené prasiatka, Red im vôbec neverí. Sú síce vtipné, ale niečo taja. Vtáky sa s nimi však spriatelia a je teda na našich outsideroch, aby zistili, čo majú vlastne za lubom.

 

Originálny názov: The Angry Birds Movie
Žáner: animovaná rozprávka
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Clay Kaytis, Fergal Reilly
Hrajú (v slovenskom znení): Peter Sklár (Red), Vladimír Kobielsky (Chuckj), Dano Dangl (Bomb), Peter Marcin (Mighty Eagle), Petra Polnišová (Matilda), Zuzana Šebová (Stella), Milan “Junior“ Zimnýkoval (Bubbles), Marcel Forgáč (Hal) a i.
Hudba: Heitor Pereira (Mimoni, Šmolkovia 1 - 2, Ja, zloduch 1 - 2 a i.)

 

 

 

 

 

(česky):

 

 

(anglicky):

 

 

Hudobný videoklip - Friends:

 

O filme:

Oficiálna stránka filmu: Angry Birds vo filme, (anglicky): The Angry Birds Movie, Facebook, Game, Instagram, Twitter, Twitter (Rovio), YouTube, (česky): Angry Birds ve filmu.

Zo zákulisia: Red na hrad!, Pobaví malých i veľkých, "Animáky", Deň Zeme s Angry Birds, V slovenskom znení (pdf), (anglicky): Behind the scenes.

Vytvorte si svoju zábavnú "Angry" fotografiu a zdieľajte ju (anglicky): Angrify Yourself.

Soundtracks: Wonderful LifeBad, I Will Survive a i.

 

Zaujímavosti

Predlohou pre animovanú rozprávku Angry Birds vo filme je rovnomenná séria videohier od fínskeho vývojára Rovio Entertainment. V nej sú okrídlené postavičky katapultované (formou kamikadze) na skrýše prasiatok, ktoré ich predtým okradli o vajíčka. Strieľať roztomilými vtákmi na zlé zelené prasiatka je aj podľa Hollywoodu veľká zábava. Hra sa prvýkrát objavila v roku 2009 na platforne Apple iOS a farebná zábava veľmi rýchlo prerástla k najobľúbenejším „dotykovkám“ vôbec. Vývojári nezaháľali a hru sprístupnili aj ďalším mobilným platformám, nasledovali verzie pre počítače a konzoly.

Veľkú popularitu zaznamenal TV seriál Angry Birds Toons (2013). Samotnému seriálu predchádzalo niekoľko krátkometrážnych filmov, napr. Angry Birds: Wrack the Halls, Angry Birds: Space atď., ktoré majú na konte niekoľko desiatok miliónov zhliadnutí. Hru si stiahlo už asi 3 miliardy hráčov (rozhovor s režisérom - Fergal Reilly). Reč je teda o celosvetovom fenoméne.

 

 

HERECKÉ OBSADENIE

Vývojári sa odvďačili fanúšikom tak, že prvý obrázok k novému filmu sprístupnili len hráčom, ktorým sa v hre podarilo katapultovať viac ako miliardu „nahnevaných“ vtákov. Hráči sa okrem toho mohli dozvedieť, kto dnes už kultové postavičky nahovorí. V pôvodnom znení je to napr. Josh Gad (Pixels, Jobs, Doba ľadová: Zem v pohybe a i.) ako Chuck. Ten nahovoril napr. snehuliaka Olafa z mimoriadne populárnej animovanej rozprávky Ľadové kráľovstvo.

Jason Sudeikis (Deň matiek, My sme Millerovci, Šéfovia na zabitie, Kráľovstvo lesných strážcov) sa predstaví ako Red. V nemeckej synchronizácii postavičku nadaboval obľúbený herec, komik Christoph Maria Herbst (A je tu zas, Das Haus der Krokodile). V slovenčine je to zas nezameniteľný hlas Petra Sklára (v slovenskom znení pozri rubriku O filme hore). Ďalej napr. Danny McBride (Ja, zloduch, Kung Fu Panda 2, Lietam v tom) ako Bomb, Peter Dinklage (Pixels, TV seriál Hra o tróny, X-Men: Budúca minulosť) ako orol Mighty Eagle, Maya Rudolph (Veľká šestka, Gattaca, Shrek 3) ako Matilda, Kate Mckinnon (Krotitelia duchov, Macík 2) ako Stella, Bill Hader (Star Wars: Sila sa prebúdza, V hlave) ako Leonard, Sean Penn (Milk, Tlmočníčka, Persepolis) ako Terence, americký country spevák Blake Shelton ako Earl (pozri skladbu Friends hore) a ďalší.

ROZDIELY OPROTI PREDLOHE

Filmári na rozdiel od predlohy svojich okrídlených hrdinov pre lepšiu gestikuláciu vybavili "nohami" a "rukami". Ďalším rozdielom je, že postavičky svoju odvetu nerealizujú formou kamikadze. Titul sa teší veľkému diváckemu záujmu a patrí k najočakávanejším novinkám tohto roka.

RÉŽIA

Pre režisérske duo Clay Kaytis a Fergal Reilly ide o celovečerný debut. Napriek tomu sa jedná o skúsených tvorcov, ktorí sú špičkou vo svojom odbore. Sám C. Kaytis začínal v deväťdesiatych rokoch ako stážista v spoločnosti Walt Disney Animation Studios a podieľal sa na kultových klasikách ako Pocahontas (1995), Zvonár u Matky Božej (1996), Herkules (1997), Mulan (1998), Tarzan (1999), Planéta pokladov (2002) a i. Postupne sa preorientoval na počítačovú animáciu a mal veľký vplyv na vývoj kultúrnych a umeleckých štandardov v spoločnosti Disney pri animovanom filme Na vlásku (2010) a jeho pokračovaní Na vlásku šťastne až naveky (2012). Jeho meno sa spája s animovanými titulmi ako Bolt (2008), krátkometrážny Paperman (2012), Ralph Rozbi-to (2012) či Ľadové kráľovstvo (2013). Každý titul svojim spôsobom ovplyvnil smerovanie animácie v globálnom meradle.

Fergal Reilly svoju kariéru zahájil ako animátor, výtvarník. Pracoval pre spoločnosti Warner Bros. Studios, Walt Disney Pictures, Walt Disney Animation a Sony (Columbia) Pictures. Podieľal sa na kinohite Space Jam (1996) s M. Jordanom, či neskôr spolupracoval so S. Raimim (a inými veľkými menami svetového filmu) na akčnej sekvencii kultovky Spider-Man 2 (2004) s T. Maguirem. Pôsobil ako režisér, výtvarník, vedúci oddelenia pre prácu na príbehu v Sony Pictures a v rôznych prestížnych inštitúciách.

ROZPOČET A PROPAGÁCIA

Podľa Cineuropa je filmová adaptácia kultovej hry Angry Birds doposiaľ najdrahší fínsky film v histórii (ako krajina pôvodu sa prevažne uvádza len USA), a to s čiastkou 75 mil. eur (reč je len o produkcii filmu v 3D s využitím CGI animácie). Prvé miesto si doteraz držala akčná snímka Misia: Prezident  (Big Game, 2014), v ktorej sa v úlohe amerického prezidenta predstavil Samuel L. Jackson. Rozpočet filmu bol „len“ 8,5 mil. amerických dolárov. Pri animovanej novinke sa rozpočet len na marketing a distribúciu pohybuje pri čiastke 100 mil. eur. Celkové náklady na film sú okolo 175 mil. eur.

Očakáva sa vysoká návratnosť investícií. Pozitívne kritiky prichádzajú od obchodných a licenčných partnerov (pozri LEGO). Len napríklad Lego príbeh (The Lego Movie, 2014) s rozpočtom 60 mil. dolárov zarobil celosvetovo okolo 470 mil. amerických dolárov. Snímka Angry Birds vo filme len v USA doposiaľ zarobila viac ako 106 mil. dolárov (údaj zo začitku júla)

Z diváckeho hľadiska musíme vyzdvihnúť kvalitné herecké obsadenie (v pôvodnom i v  slovenskom znení), krásnu animáciu a humor. Očakáva sa, že film bude lámať rekordy v návštevnosti po celom svete.

 

Autor filmovej hudby - Heitor Pereira (anglicky, pozri Chucks theme, Reds theme):