Baby Driver

Baby Driver

Stačí ti len jeden brutálny track

Akčné krimi Edgara Wrighta rozpráva príbeh hudbou posadnutého mladíka menom Baby (Ansel Elgort), ktorý robí šoféra bankovým lupičom. Keď sa zamiluje do čašníčky Debory (Lily James), chce dať zbohom kriminálnej minulosti a začať nový život so ženou svojich snov. Jeho šéf (Kevin Spacey) sa však najlepšieho únikového šoféra tak ľahko nevzdá...

 

Originálny názov: Baby Driver
Žáner: akčný, krimi
Rok: 2017
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Edgar Wright (Na konci sveta, Scott Pilgrim proti celému svetu, Jednotka príliš rýchleho nasadenia, Súmrak mŕtvych, Fistful of Fingers, krátkometrážny Dead Right a i.)
Hrajú: Ansel Elgort, Lily James, Kevin Spacey, Jon Hamm, Jamie Foxx a i.
Hudba: Steven Price

 

 

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Baby Driver, (anglicky): Baby Driver, Facebook, Instagram, Twitter.

Zo zákulisia: Presskit (pdf).

 

Zaujímavosti

Najštýlovejšia naháňačka posledných rokov: Baby Driver prichádza do našich kín. Film vizionára Edgara Wrighta nekompromisne mieša žánre a kritici ho označujú za jednu z najzaujímavejších snímok v histórii modernej kinematografie (Pre viac info pozri Presskit v sekcii O filme).

Réžia

Ako to dopadne, keď sa fanúšik posadnutý filmami dostane k ich tvorbe? Odpoveďou je britský režisér a scenárista Edgar Wright. Filmový maniak kinematografiu zbožňuje a všetky inšpirácie hravo a originálne spája vo vlastných snímkach. Jeho energetické žánrové fúzie ako Hot Fuzz, Súmrak mŕtvych či Scott Pilgrim proti celému svetu majú po svete milióny fanúšikov, no zdá sa, že celá Wrightova tvorba smerovala k jeho poslednému kúsku.

Nový žáner?

Z filmového mixu benzínu a hudby menom Baby Driver sú kritici a diváci bez seba a vymysleli jej už aj nový žáner. Akčný krimi muzikál poháňa 30 dôsledne vybratých trackov - od Becka cez Simona a Garfunkela až po Queen. Vo filme sa však nespieva a netancuje, preto podľa jeho tvorcov nejde o typický muzikál.

Herecké obsadenie

Wright Baby Drivera obsadil exkluzívnu skupinu hereckých talentov. Samotného Babyho v podaní Ansela Elgorta (Divergencia, Papierové mestá) dopĺňajú nežná Lily James (Downtown Abbey, Vojna a Mier), pragmatický Kevin Spacey (House of Cards), šialený Jamie Foxx (Divoký Django) a párik zaľúbencov Jon Hamm (Mad Men) a Eiza González (seriál Od súmraku do úsvitu). Malú rolu si dokonca vo filme strihol basgitarista legendárnych Red Hot Chilli Peppers, Flea.       

Hodnotenia

Film mal v Spojených štátoch premiéru už pred mesiacom a kritici spolu s divákmi sú z neho viac než nadšení.

Richard Roeper, Chicago Sun-Times: „Funguje to. Všetko. Hudba, herecké výkony, zvraty v deji aj číra energia a sila filmu.”

Terri White z magazínu Empire vyzdvihuje prácu filmu so žánrami: „Inšpirujúci filmársky kúsok Edgara Wrighta je muzikálom cez pohľad akčného thrilleru. Je vtipný a nekonečne originálny - tento rok podobný film neuvidíte.”

Peter Travers, Rolling Stone: „Tomuto hovorím letný film. Baby Driver má všetko: näpatie, humor, sex, nonstop akciu a neskutočný soundtrack.”

Za všetko hovoria aj hodnotenia filmových portálov - ručička tachometra na Rotten Tomatoes momentálne stojí na skvelých 94 percentách, na webe Metacritic má film 86 bodov zo 100 a na imdb.com 8,2 z 10.