Ben-Hur

Ben-Hur

Brat proti bratovi. Otrok proti cisárovi.

Ben-Hur je epický príbeh Ben-Hura (Jack Huston), potomka významného kniežacieho rodu z Jeruzalema, ktorého adoptívny brat Messala, vysokopostavený príslušník rímskej armády, krivo obviní zo zrady. Jeho rodina vrátane milovanej manželky skončí vo väzení a on sám je zbavený majetku a odsúdený na doživotné galeje. Po troch rokoch strávených na mori sa Ben-Hur vracia do vlasti s jedinou myšlienkou – pomstiť sa Messalovi za všetky príkoria, ktoré mu spôsobil. Vyzve ho preto na súboj v pretekoch štvorzáprahov, aby dokázal, že pravda a víťazstvo stoja na jeho strane.

 

Originálny názov: Ben-Hur
Žáner: dobrodružný
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Timur Berkmambetov
Hrajú: Jack Huston, Morgan Freeman a i.
Hudba: Marco Beltrami

 

 

 

Hudobné klipy - "Ceasefire" a "The Only Way Out" (Featurette):

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Ben-Hur, (anglicky): Ben-Hur, Facebook, Instagram, Twitter.

Soundtrack: Marco Beltrami.

 

Zaujímavosti

Snímka je inšpirovaná svetoznámym románom Ben-Hur: A Tale of the Christ (1880, 1st Edition, pozri SK, DE) od amerického generála, politika, právnika a spisovateľa Lew Walllaca (1827 - 1905). V 19. storočí bola kniha druhá najčítanejšia, hneď po Biblii. Známy príbeh bol už viackrát sfilmovaný, a tak existuje napr. nemý krátkometrážny film Ben-Hur (1907, porovanj upravenú verziu), nemý celovečerný film Ben-Hur (1925, Featurette, už sa vyskytujú aj dvojfarebné scény) alebo rovnomenná TV miniséria Ben-Hur (2010, Making of VFX ). V seriáli sa v hlavnej úlohe predstavil Joseph Morgan.

Skutočný príbeh (anglicky):

 

Obrovský úspech zaznamenal titul pod režisérskou taktovkou W. Wylera. Ten do hlavnej úlohy obsadil dnes už hereckú legendu Charltona Hestona (1923 – 2008), ktorý za rolu získal Oscara. Toto nové spracovanie filmu Ben-Hur (1959, Making of) získalo rekordných 11 Oscarov (16 cien a ďalších 13 nominácií) a dnes patrí do zlatého fondu svetovej kinematografie. Je to prvý film, v ktorom sa intenzívne využila „blue-screen“ technika. Filmu sa venuje napr. dokument Ben-Hur: The Epic That Changed Cinema (2005).

1959 (pozri oficiálny trailer)

 

O produkciu monumentálneho historického eposu sa postaralo americké štúdio MGM (jeden z producentov našej novinky), ktorému sa vďaka úspechu filmu podarilo zachrániť pred bankrotom. V roku 2003 vznikol americký animovaný film Ben-Hur. Hlavnú postavu nahovoril práve Ch. Heston.

Našu novinku si netreba zamieňať s americkým filmom In the Name of Ben-Hur (2016), ktorý vyšiel tiež v tomto roku a patrí do kategórie nízkorozpočtových titulov.

O réžiu nového filmu sa postaral režisér (producet, herec) Timur Berkmabetov. Rodák z Kazachstanu si urobil meno sci-fi a fantasy titulmi ako Nočná hliadka (Night Watch, 2004), Denná hliadka (Day Watch, 2006), Wanted (2008, druhého pokračovania by sme sa mohli dočkať možno už budúci rok, Berkmabertov tentokrát ako producent), Abraham Lincoln: Lovec upírov (Abraham Lincoln: Vampire Hunter, 2012).

Úspešné boli jeho komédie Jolki 1 – 2. Ako producent figuroval v tohtoročnom ultra akčnom titule Hardcore Henry. Išlo prvý celovečerný film natočený z perspektívy prvej osoby. Film určite odporúčame a v budúcnosti by sme sa mohli dočkať ďalšieho titulu.

Filmy o filme (anglicky):

 

Do hlavný úloh sa pôvodne zvažovali anglický herec Tom Hiddleston a atraktívna izraelská herečka Gal Gadot. Obidvaja sa predstavili v komiksových adaptáciách: T. Hiddleston ako Loki v sérii Thor a Avangers (Marvel), Gal Gadot ako Wonder Woman (budúci rok v rovnomennom filme) v kinohite Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti (DC).

T. Hiddleston sa rozhodol pre iný paralelne bežiaci projekt s názvom „Kong: Ostrov lebiek“ (Kong: Skul Island, 2017) a Gal Gadot už do kalendára nedokázala vtesnať ďalší projekt.

Premiéra v Mexiku (anglicky):

Úlohy napokon získali Jack Huston (ako Ben-Hur) a Nazanin Boniadi (ako Esther). J. Huston sa predstavil napr. v romantickom filme The Longest Ride (2015), v krimi Špinavý trik (2013), v dráme Wilde Salome (2011), v Twilight ságe: Zatmenie (2010), či v úspešnom dramatickom TV seriáli Koniec prehliadky.

Atraktívna iránska herečka N. Boniadi sa predstavila napr. v hlavnej úlohe v romantickej komédie Shirin in Love, v malýchr rolách v dráme Tri dni ku slobode, v komiksovke Iron-Man a v niekoľkých úspešných TV seriáloch ako Homeland: Zradca, Kravaťáci, Ako som spoznal vašu Matku (6.séria) alebo General Hospital.

Tešiť sa môžete i na ďalšie zaujímavé postavy: Morgan Freeman ako šejk Ilderim, Rodrigo Santoro ako Ježiš (anglicky):

 

Rozpočet filmu je odhadovaný na 100 mil. amerických dolárov. Natáčalo sa v Taliansku. Scény vznikali vo veľkom filmovom štúdiu v Ríme - Cinecittà (anglicky):

 

O filmovú hudbu sa postaral známy americký skladateľ Marco Beltrami (Smrtiaci príliv, Fantastická štvorka, No Escape, Siedmy syn, Svetová vojna Z, Žena v čiernom, Surfistka, Hellboy, Ja, robot, Terminátor 3, séria Vreskot, Mimic, TV seriály Lucifer, TURN, 1864, Votrelci a mnoho iných). Ukážku filmovej hudby pozri v rubrike O filme.