Bitka o Sevastopoľ

Bitka o Sevastopoľ

Žena, ktorá zmenila beh dejín.

Historická dráma o legendárnej snajperke ZSSR Ljudmile Pavličenkovej, prezývanej „pani smrť“, ktorá počas 2.svetovej vojny zabila pri obrane Odesy a Sevastopoľa 309 nepriateľov. Vo filme sú zachytené nielen reálne udalosti, ale aj osobný život Ljudmily: podceňovanie otcom, láska k trom mužom, silný patriotizmus, odvaha, tvrdosť, ale tiež strach a skrývaná ženskosť.

Tieto charakteristiky hrdinky prispeli tiež k tomu, že sa stala vo svojej dobe, veľmi obdivovanou a populárnou. Bola pozvaná i do Bieleho domu, kde sa spriatelila s Eleanorou, manželkou prezidenta Roosvelta. Vystúpila na konferencii a prispela tak k rýchlejšiemu víťazstvu spojencov nad hitlerovským Nemeckom...


Originálny názov: Битва за Севастополь
Žáner: akčný vojnový thriller
Rok: 2015
Krajina pôvodu: Ukrajina, Rusko
Réžia: Sergej Mokrickij
Hrajú: Julija Peresiľd, Jevgenij Cyganov, Nikita Jefremov, Joan Blackham, Valentin Kasjan, Sergej Radčenko, Anna Adamovič, Dmitrij Lalenkov, Nikolaj Boklan, Vitalij Lineckij, Alla Sergijko, Vladimir Zadněprovskij a i.
Hudba: Jevgenij Galperin

 

 

 

Hudobný klip - Кукушка/ Cuckoo/ Kukučka (rusky):

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Bitka o Sevastopoľ, (anglicky): Battle for Sevastopol.

 

Zaujímavosti

Snímka Bitka o Sevastopoľ (UA: Незламна, RU: Битва за Севастополь, US: Battle for Sevastopol, DE: Red Sniper – Die Todeschützin) vznikla pri príležitosti osláv 70. výročia od skončenia 2. svetovej vojny. Film s rozpočtom 5 mil. dolárov bol natočený v koprodukcii Ukrajiny a Ruska, aj napriek zhoršujúcim sa geopolitickým vzťahom medzi týmito krajinami (pozri The Hollywood Reporter). Spolupráca takéhoto charakteru vznikla po dlhých rokoch (a nemusí sa tak ľahko opakovať).

Prípravy na film začali už v roku 2012 a premiéru slávil v obidvoch krajinách 2. apríla 2015, v jazykovej verzii tej-ktorej krajiny. Svetová premiéra sa konala na medzinárodnom filmovom festivale v Pekingu (Beijing IFF). Festival bol založený v roku 2011 a v súčasnosti si ho nenechajú ujsť ani veľké hollywoodske hviezdy. Vzhľadom na výrazný progres, tržby a divácky potenciál je to pochopiteľné.

Atraktívna 32 ročná Julija Peresiľd (Paradžanov, V hmle, Päť neviest, Kray, Podsadnoy a i.) si na festivale odniesla cenu za Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. Film bol prezentovaný aj na prestížnou filmovom festivale v Cannes. Celkovo si film odniesol niekoľko zaujímavých filmových cien a nominácií (pozri rubrike O filme v časti Battle for Sevastopol).

V obidvoch krajinách sa film zaradil medzi najúspešnejšie kinoprodukcie roka. Film je predovšetkým psychologickou sondou do života hlavnej hrdinky. Určite zaujme svojim (iným) pohľadom na udalosti, ktoré sa zapísali do histórie.

Režisér Sergej Mokritskij (na konte má niekoľko drám) v minulosti pôsobil ako kameraman (napr. Moj papa Baryšnikov), čo pozitívne ovplyvnilo aj túto stránku filmu. Aj napriek istým odchýlkam, sa film pridržiava historickým faktov, autobiografických detailov a citátov.