Bohovia Egypta /dabing/

Bohovia Egypta /dabing/

Boj o trón

Mágia, monštrá, bohovia a šialenstvo ovládli paláce a pyramídy v údolí rieky Níl! Fantasy epos Bohovia Egypta je akčným dobrodružstvom inšpirovaným klasickou mytológiou starovekej egyptskej ríše. Osud ľudstva visí na vlásku. Na scénu preto vstupuje nečakaný hrdina, ktorý musí podniknúť napínavú cestu, aby zachránil svoju pravú lásku a s ňou aj celý svet. Staroveký Egypt čaká epický súboj titanov...

Nemilosrdný boh temnoty Set (Gerard Butler) obsadil egyptský trón. Kedysi mierumilovné a prosperujúce impérium sa teraz jeho vinou zmieta vo vojne a chaose. Setovej krutovláde si trúfa vzdorovať len hŕstka odvážnych povstalcov. Obyčajný zlodejíček Bek (Brenton Thwaites) a mocný boh Horus (Nikolaj Coster-Waldau) uzavrú prekvapivé spojenectvo. Dych berúci boj proti Setovi a jeho krvilačným poskokom ich zavedi do podsvetia aj na nebesia. Smrteľník aj boh musia prejsť skúškami odvahy a obetavosti. Inak nebudú mať najmenší šancu nakoniec zvíťaziť.  

Bohovia Egypta sú v mnohých ohľadoch súbojom medzi Nikolajom Costerom-Waldauom a Gerardom Butlerom. Charizma a slávne role oboch hercov dokazujú, že to bude mimoriadne zaujímavý stret. Coster-Waldau sa preslávil ako zdatný šermiar Jamie Lanister v seriáli Hra o tróny. Gerard Butler si zocelil svaly ako spartský kráľ Leonidas v krvavej komiksovej adaptácii 300. V očiach fanúšikov sa teda film dá zhrnúť troma slovami: Lanister kontra Leonidas. Skúsený Butler už prezradil, že keď si prečítal v scenári slovo „boh“, bolo mu okamžite jasné, koľko ho čaká posilňovania. Vzápätí s ním začal, aby mal istotu, „že než natáčanie začne, bude vyzerať naozaj božsky.“

Režisérom dobrodružného fantasy Bohovia Egypta je Alex Proyas (Ja, robot, Vrana, Smrtihlav). Vo vedľajších úlohách hrajú Rufus Sewell (Smrtihlav, Príbeh rytiera), Chadwick Boseman (Get On Up – Príbeh Jamesa Browna, Captain America: Civil War) či Geoffrey Rush (Zamilovaný Shakespeare, Piráti z Karibiku: Prekliatie Čiernej perly).

 

Originálny názov: Gods of Egypt
Žáner: fantasy, akčný, dobrodružný
Rok:
2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Alex Proyas (Proroctvo: Koniec sveta, Ja, robot, Smrtihlav, Vrana, Spirits of the Air, Gremlins of the Clouds, krátkometrážne študentske Strange Residues, Groping a i.)
Hrajú: Gerard Butler, Nikolaj Coster-Waldau, Rufus Sewell, Chadwick Boseman, Brenton Thwaites, Courtney Eaton, Abbey Lee, Elodie Yung, Geoffrey Rush a i.
Hudba: Marco Beltrami (No Escape, Hitman: Agent 47, Svetová vojna Z, Wolverine, Žena v čiernom, Surfistka, Jonah Hex, Max Payne, Smrť čaká všade, 3:10 vlak do Yumy, Hellboy, Ja, robot, Terminátor 3, Mimic, Vreskot 1 – 4 a i..)

 

 

Prehľad dostupných klipov (české titulky):

 

O filme:

Oficiálna stránka filmu: Bohovia Egypta, (anglicky): Gods of Egypt, Facebook, Instagram, Twitter.

Zo zákulisia: Prvé fotografie z natáčania.

 

gods-of-egypt-poster.jpg

Zaujímavosti:

Potom, čo sa plánované sfilmovanie mystického dobrodružstva s názvom Paradise Lost (v hlavnej úlohe Bradley Cooper) nepodarilo realizovať, dostal režisér kultovej Vrany (The Crow, 1994) A. Proyas ďalšiu príležitosť oživiť staroveký svet. „Láska je večná.“ Ľudia verili, že keď niekto umrie, prenesie vrana jeho dušu do ríše mŕtvych. Ale niekedy sa stane niečo tak hrozné, že si duša so sebou nesie obrovský smútok a nenachádza pokoja. Niekedy, ale skutočne niekedy sa vráti, aby zrovnala spravodlivosť... Kultová snímka (podľa komixového románu) A. Proaysa, rodáka z Egypta, už tu naznačuje nielen kvalitu, ale aj smerovanie celej jeho filmárskej tvorby (porovnaj jeho študentské krátkometrážne filmy hore). V hlavnej úlohe sa predstavil Brandon Lee (Rýchly ako blesk, Zúčtovanie v Malom Tokiu a i.), syn legendárneho Bruce Leeho, ktorý nešťastne zahynul pri natáčaní tohto filmu (podobne ako jeho otec pri natáčaní filmu Game of Death). Podľahol strelnému zraneniu (omylom sa v pištoli nachádzal ostrý náboj) asi šesť dní pred ukončením natáčania a bol nahradený dvojníkom a digitálnymi efektami (podobne ako „Brian“ P. Walker v Rýchlo a zbesilo 7 alebo „Plutarch“ P. S. Hoffman v Hrách o život: Drozdajka 2. časť).

Ďalšou veľmi podarenou „temnou“ snímkou je Smrtihlav (Dark City, 1998), v hlavnej úlohe charizmatický Rufus Sewell (Hercules, Hotel Noir, Iluzionista,Nebezpečná krása a i.), ktorý si zahrá aj v novom filme (ako Urshu). Nasledovalo napr. úspešné sci-fi Ja, robot (I, Robot, 2004) v hlavnej úlohe s W. Smithom (ako detektív Del Spooner) alebo mysteriózna dráma Proroctvo: Koniec sveta (Knowing, 2009) s N. Cagom (ako profesor John Koestler). Tvorba (filmy) Proyasa je známa práve svojou neopakovateľnou atmosférou a viziuálnou prepracovanosťou, a preto je filmovými fanúšikmi vždy veľmi očakávaná.

Vo svojom novom fantazijnom epose do jednej z hlavných úloh obsadil herca (Nikolaj Coster-Waldau), ktorý svojim účinkovaním v úspešnom TV seriáli  Hra o tróny (ako Jaime Lannister) má s mystickými svetmi svoje skúsenosti. Scenár k filmu napísal A. Proyas spolu s M. Sazamom (Posledný lovec čarodejníc) a B. Sharplessom, ktorí napísali skript k filmu Dracula: Neznáma legenda (Dracula Untold, 2014). Natáčanie sa realizovalo vo filmových štúdiách Fox Studios v Sydney (Austrália). Sú zmienky o tom, že film istými aspektami silno pripomína veľkofilm Súboj Titanov (Clash of the Titans, 2010).

Za posledné obdobie sa niekoľko zvučných režísérskych mien muselo popasovať s kritikou, ktorá sa týka tzv. „whitewashingu“. Týkalo sa to napr. snímky EXODUS: Bohovia a králi (R. Scott, 2015), Aloha (Cameron Crowe, 2015), Stonewall (R. Emmerich, 2015) a najnovšie aj akčné fantasy Bohovia Egypta. V hlavných úlohách eposu sa vsadilo predovšetkým na  hercov bielej pleti. Postoj k problematike zaujali ako A. Proyas, tak aj spoločnosť Lionsgate, ktorí sa ospravedlnili za nedostatky týkajúce sa diverzity hereckého obsadenia. Zdá sa, že je to len vrchol ľadovca, pretože niektorí černošskí herci sa rozhodli bojkotovať aj udeľovanie tohtoročných Oscarov. Medzi nimi aj W. Smith (Independence Day, 1996), ktorý možno z tohto dôvodu odmietol  účinkovanie v druhom pokračovaní (po dvadsiatich rokoch) tohtoročného kinohitu R. Emmericha Independence Day - Resurgence (first look). Speváčka, režisérka a herečka Bette Midler (Ruža, Osudové pláže a i.) v súvislosti s tým prostredníctvom Twitteru žiadala o „obnovenie geografie“ vo filmoch.

V hlavných mužských úlohách fantazijneho eposu sa predstavia: Gerard Butler (Mawericks: Na divokej vlne, Ctihodný občan, RocknRolla, 300) ako Set, držiteľ Oscara Geoffrey Rush (Najvyššia ponuka, Kráľova reč, Piráti Karibiku, Žiara.) ako boh slnka Re (staroegypt. Ra), Nikolaj Coster-Waldau (Druhá šanca, Lovci hláv, TV seriál Hra o tróny) ako Hor (lat. Horus) a Brenton Thwaites (Darca, Ride, Signál, Vládkyňa zla) ako Bek. Ďalej napríklad Chadwik Boseman (Draft Day, 42) ako boh mágie, vedy, spisovateľov a i. - Thovt (Thoth).

V hlavnej ženskej úlohe sa predstaví austrálska modelka Courtney Eaton (ako Zaya), ktorú si zahrala v úspešnom pokračovaní kultovej snímky Mad Max: Zbesilá cesta (Mad Max: Fury Road, 2015). Okrem toho majú obidva filmy skoro identické herecké a pomocné obsadenie (takmer 200 ľudí, t.j. asistent réžie, nadriadený vizuálnych efektov, kaskadérov, hercov a i.). V spomínanej snímke sia objavila po boku T. Hardyho a v najnovšom filme si zahrá krásnu otrokyňu, do ktorej sa zamiluje malý zlodejíček Bek (stvárni B. Thwaites). Ďalej napr. Elodie Yung (Muži, ktorí nenávidia ženy, Narcopolis, TV seriál Daredevil) ako bohyňa lásky, krásy a tanca - Hathor.

Potom ako mocný boh temnoty, chaosu a púšte Set (Gerard Butler) zavraždil svojho brata Usira (lat. Osiris), boh posmrtného života, vegetácie a plodnosti, prisahal mu jeho syn Hor (N. Coster- Waldau), boh nebies a vojny, pomstu. Pri pokuse zbaviť sa svojho strýka mu Set vytrhne oko (Horovo oko – staroegyptský symbol sily), čím stráca svoju moc a pomsta sa zdá byť nemožná. Všetko za zmení, keď stretne mladého ľudského zlodeja (Bek) zaľúbeného do krásnej otrokyne (Zaya), ktorý mu ponúkne svoje služby a dobrodružstvo sa môže začať (pozri prehľad bohov z egyptskej mytológie v rôznych jazykoch: Wikipedia.org, Discoveryegypt.com, nemecky: Selket.de, Khemet.de a i.).