Brooklyn

Brooklyn

Keď se mladé dievča z totálneho zapadákova presťahuje do jedného z najväčších miest na svete, čaká ju silný šok… A presne to se v päťdesiatych rokoch minulého storočia stalo Eilis (Saoirse Ronan), ktorú k takémuto dobrodružstvu „donútila“ staršia sestra. Tá si pre ňu praje lepšiu budúcnosť, akou je živorenie v Írsku. Eilis vyráža na cestu cez oceán – z malého írskeho mestečka Enniscorthy do newyorskej štvrti Brooklyn. Vydáva sa tak na cestu do neznáma, do prostredia, ktoré je pre ňu úplne cudzie a do života, který si sama nezvolila. V cudzom svete si pripadá ako vo vyhnanstve a chýba jej doterajší život v rodnom Enniscorthy. Všetko sa však zmení po jej zoznámení sa s talianskym robotníkom. Počas spoločne tráveného času smútenie za domovom akosi vyprcháva a Eilis prichádza rušnému životu v New Yorku na chuť.

Zrazu však dôjde k udalosti, kvôli ktorej sa musí vrátiť späť do rodného Írska, kde je opäť vtiahnutná do svojho pôvodného života. A aj tu stretáva novú lásku, čím sa dostáva medzi dva hlasy vlastného srdca. Musí sa rozhodnúť medzi svetom, z ktorého pochádza a svetom, v ktorom si môže splniť svoj sen.

K Eilisinej voľbe scenárista filmu, spisovateľ Nick Hornby, poznamenáva: „Eilis jasne vidí rozdiely medzi životom v Amerike a v Írsku, ale nevie tieto dva paralelné životy nechať plynúť vedľa seba. Aj preto dokáže naraz milovať dvoch mužov. Každý totiž pochádza z iného sveta. Nakoniec sa však musí rozhodnúť len pre jeden z týchto životov.“

 

Originálny názov: Brooklyn
Žáner: romantický, historický, dráma
Rok: 2015
Krajina pôvodu: Írsko, VB, Kanada
Réžia: John Crowley (Closed Circuit, Je tu niekto?, Chlapec A, Intermission, TV seriál True Detective)
Hrajú: Saoirse Ronan, Domhnall Gleeson, Emory Cohen, Jim Broadbent, Julie Walters a i.
Hudba: Michael Brook

 

 

Filmy o filme (anglicky):

 

O filme:

Oficiálna stránka filmu (slovensky): Brooklyn, (anglicky): Brooklyn, Facebook, Twitter (Fox Searchlight).

Zo zákulisia (anglicky): Behind the scenes, S. Ronan, Press Conference, interviews: Colm Tóibín (autor knižnej predlohy), Cast.

Ďalšie videá (angllicky): 6 Clips.

Soundtracks (anglicky): Ukážky, Changing Heart, Home.

 

brooklyn-poster.jpg

Zaujímavosti:

Autor scenára k filmu Brooklyn je anglický spisovateľ Nick Hornby (biography, books, films). Ten sa celosvetovo preslávil svojimi sfilmovanými románmi ako: „Sex, dievčatá, čokoľvek“ (High Fidelity, 2000), Ako na vec (About a Boy, 2002) alebo Dlhá cesta dole (A Long Way Down, 2014). V prípade snímky Brooklyn sa nejedná o adaptáciu vlastného literárneho diela, ale Hornby dopomohol sfilmovaniu rovnomenného románu írskeho spisovateľa C. Tóibína (Náhľad: SK, US, DE). Kniha (Brooklyn) vyšla v roku 2009. Jeho scenáre k filmom Škola života (An Education, 2009), nominovaný na cenu BAFTA a Oscara, a Divočina (Wild, 2014) boli tiež vytvorené na základe memoárov iných autorov. Hornby sa takto stáva „špecialistom“ na citlivo vyrozprávané príbehy, v ktorých mladé ženy hľadajú samé seba (pozri prezentáciu knihy a filmu).

Na režisérsku stoličku sa posadil John Crowley (Closed Circuit, Je tu niekto?, Chlapec A, Intermission, TV seriál True Detective). V hlavnej ženskej úlohe sa predstaví Saoirse Ronan (Grandhotel Budapešt, Hanna, Útek zo Sibíri, Pevné puto, Pokánie) ako Eilis Lacey, ktorá nahradila prvú voľbu castingu Rooney Mara (Ona, Vedľajšie účinky, Muži, ktorí nenávidia ženy, Carol). S. Ronan sa narodila v New Yorku (časť Bronx) írskym rodičom (Monica a Paul Ronan). Meno Saoirse má pôvod v írskom jazyku a znamená „sloboda“. Do Írska sa rodina presťahovala, keď mala S. Ronan tri roky. (jej filmová postava sa naopak narodila v Írsku a presťahovala sa do New Yorku). Svoju filmovú kariéru začala malou úlohou v TV seriáli Klinika (The Clinic, 2003).

Zlomovými úlohami pre S. Ronan boli hneď viaceré filmy. Prvá bola britská vojenská snímka Pokánie (Atonement, 2007), ktorá jej vyniesla niekoľko ocenení vrátane nominácie na Oscara, Zlatý Glóbus a cenu BAFTA. Ďalej fantazijné filmy Tajomné mesto Ember (City of Ember, 2008), Pevné puto (The Lovely Bones, 2009) alebo dráma Útek zo Sibíri (The Way Back, 2010). Zahrala si aj v oscarovej komédii Grandhotel Budapešť (The Grand Budapest Hotel, 2014).

Brooklyn mal svoju premiéru v januári 2015 na filmovom festivale Sundance Film Festival, kde bol predaný filmovému štúdiu Fox Searchlight Picture za rekordnú sumu 9 mil. amerických dolárov (pozri aj The Hollywood Reporter).

Vo filme sa okrem toho predstaví Fiona Glascott (TV seriály Indian Summers, Mušketieri) ako Rose (sestra Eilis), Jane Brennan (Smrť superhrdinu, TV seriál Tudorovci) ako Mary Lacey (matka), Brid Bennan (Doktor Who: The End of Time – Part Two, Excalibur) ako Miss Kelly, Jim Broadbent (Moulin Rouge, TV seriál London Spy) ako kňaz Flood, Julie Walters (Harry Potter a Dary smrti 2, TV seriál Indian Summers) ako Miss Kehoe, Emory Cohen (The Place Beyond The Pines) ako Američan talianskeho pôvodu a klampiar Tony Fiorello, a Domhnall Gleeson (Star Wars VII: Sila sa prebúdza, Revenant Zmŕtvychvstanie) ako Ír Jim Farrell. Poslední menovaní sú potvrdením rozpoltenosti hlavnej predstaviteľky medzi starým (Írsko) a novým (Amerika) domovom.

Podľa ČSFD sa natáčalo na troch miestach v Írsku (Enniscorthy, Wexford a Dublin). Natáčania v Enniscorthy sa malo zúčastniť 300 miestnych, 70 z nich ako štatisti tanečnej scény. Plážové scény v Írsku sa realizovali na pláži v Curracloe Strand (pozri prehľad filmov, ktoré sa natáčali v Írsku). Ďalšie kulisy vznikli narpr. v Kanade (Montreal).

V porovnaní s inými „emigrantskými“ filmami, ako napríklad oscarový Krstný otec 2 (The Godfather: Part 2, 1974) od F. F. Copolu alebo Imigrant (The Immigrant, 2013) od J. Graya, je Brooklyn  intímna dráma jednej osoby, prechádzajúca postupným prerodom od šedej myši k skutočnému „magnetu na ľudí“, pričom si jej „výrazné modré oči“ vždy dokážu zachovať tajomstvo.

„Dráma Johna Crowleyho o mladej írskej emigrantke v New Yorku je emocionálne inteligentné kino, ktoré vás chytí za srdce, so štipkou melanchólie a vynikajúcou hlavnou predstaviteľkou.“  (Filmstars.de)

 

Ocenenia a nominácie:

2016 – Oscary (nominácie): Najlepší film, Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (S. Ronan) a Najlepší (adaptovaný) scenár (N. Hornby).

2016 - Zlatý Glóbus (nominácia): Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe - dráma (S. Ronan).

2016 – BAFTA (cena): Výnimočný britský film, (nominácie): Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (S. Ronan), Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (J. Walters), Najlepší (adaptovaný) scenár (N. Hornby), Najlepšie kostýmy a Najlepšie masky.

2015 - New York Film Critics Circle (cena): Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (S. Ronan).