Čertoviny

Čertoviny

Pripomíname divákom, že rezervácia lístkov prepadá 15 minút pred začiatkom filmu. Diváci s rezerváciami majú pri pokladni právo slušne sa predbehnúť (pozri viac info).

Do kinosály je zakázané vstupovať s občerstvením zakúpeným mimo priestorov MsKC (VP str. 3). Ďakujeme.

 

Čertovsky dobrá rozprávka

Hlavnými hrdinami rozprávky Čertoviny sú dvaja nešikovní čerti Popelák a Uhelák, ktorí sú vládcom pekiel poslaní za trest do sveta, aby do mesiaca priviedli každý jednu hriešnu dušu.

Úlohu sa im však od začiatku nedarí splniť, a namiesto toho, aby ľudí zvádzali k hriechom, im neúmyselne pomáhajú. V prestrojení za paholkov sa dostanú na statok a zdá sa, že konečne budú mať úspech. Vypočítavý sedliak totiž chce svoju dcéru Haničku vydať za nafúkaného statkára Kopyta. Hanička však miluje šuhaja Jána, a aby všetko dobre dopadlo, je potrebné vziať si na pomoc pekelné sily.

"Pokračujem v štýle českého pekla a aj čerta, známych z rozprávok Jána Drdy, Josefa Lady a ďalších našich spisovateľov," hovorí klasik českej filmovej rozprávky Zdeněk Troška.

"Český čert je skôr nešikovný truľo, než zákerný škodca, rád by sa bratríčkoval s človekom, a ak mu niečo vykoná, je to skôr úsmevná čertovina, než zlomyseľnosť. Takže sa opäť budeme zabávať nad snahou čertov, ktorí sa snažia dostať hriešne duše do pekla."

Jakub Prachař je Popelák a je jedným z ústrednej dvojice čertov. "Nemá to v živote jednoduché, a preto si myslím, že sa ho báť nemusíme. Je zmätený, pretože so svojim kolegom a chalanmi v pekle boli zvyknutí na určitý komfort a zrazu sa dostanú do prostredia, ktoré im nie je úplne vlastné, a tam začínajú problémy."

A čo Uhelák? "Báť sa ho nemusíte, je to zlostník a trdlo," hovorí jeho herecký predstaviteľ Dominick Benedikt.

 

Originálny názov: Čertoviny
Žáner: rozprávka
Rok: 2018
Krajina pôvodu: ČR
Réžia: Zdeněk Troška
Hrajú: Jakub Prachař, Dominick Benedikt, Karel Dobrý, Sara Sandeva, Richard Jaroslav Müller, Oldřich Navrátil, David Gránský, Jana Bernášková, Jaromír Nosek, Andrea Hoffmannová a i.
Hudba: Miloš Krkoška

 

 

 

 

Filmy o filme:

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Čertoviny, (česky): Čertoviny, Fénix Film, Facebook, Instagram.

Zo zákulisia (česky): Tlačový materiál (pdf).

 

Zaujímavosti

Režisér Zdeněk Troška sa vracia k svojmu obľúbenému žánru - rozprávka. 23. mája začal natáčať úplne novú rozprávku s poetickým názvom: ČERTOVINY. Hlavných úloh pekelníkov, ktorí savydajú do ľudského sveta, sa zhostí Jakub Prachař a Dominick Benedikt Hájek.

Kým Jakub Prachař má za sebou už niekoľko rozprávkových postáv, u Dominicka Benedikta, ktorého diváci môžu v súčasnosti vidieť v Divadle na Vinohradoch v predstavení Moliérovho hra Škola žien, pôjde o filmovú premiéru.

Prečo nová rozprávka?

O jednom z divácky najúspešnejších domácich režisérov, Zdeňkovi Troškovi, je známe, že má vždy v zásobe niekoľko rôznych filmových námetov. Prečo sa teda nakoniec rozhodol vrátiť k svojmu obľúbenému žánru rozprávky?

"Priznám sa, že po odvysielaní nových a povedzme viac ako svojráznych vianočných rozprávok na ČT1 sa na mňa obrátilo veľa ľudí, aby som natočil zase nejakú naozajstnú rozprávku, milú a poetickú. A tak sme dali hlavy dokopy a voľne na motívy pošumavských bájok napísali scenár k rozprávke Čertoviny, " hovorí Zdeněk Troška.

Hlavnými hrdinami sú dvaja nešikovní čerti Popelák a Uhelák, ktorí sú vládcom pekiel poslaní za trest do sveta, aby do mesiaca priviedli do pekla každý jednu hriešnu dušu. Ich úloha sa im však od začiatku nedarí. Skôr, než aby ľudí zvádzali k hriechom, tak im neúmyselne pomáhajú. V prestrojení za koniarov sa dostanú na statok a zdá sa, že konečne budú mať úspech. Vypočítavý sedliak totiž chce dcéru Haničku vydať za nafúkaného statkára Kopyta. Hanička však miluje čeľadníka Jána, a aby všetko dobre dopadlo, je potrebné vziať na pomoc pekelné sily.

Zdeněk Troška sa k čertom vracia už po niekoľkýkrát - Rozprávky ako Z pekla šťastie, Čertova nevesta, či milovaný čert z Princeznej z mlyna ... Čo ho na čertoch stále láka?

"Ako dieťa som sa čertov bál, v každom tmavom kúte v pivnici som ich vždy videl celý húf. A určite boli v noci i pod posteľou a za skriňou a číhali, až vytrčím spod periny nohu, aby ma do nej uhryzli, " priznáva režisér Zdeněk Troška a smeje sa.

"Kedy nastal zlom, že som si ich obľúbil, neviem. Snáď vtedy, keď som sa neskôr zadíval do zrkadla a videl naozajstného živého čerta. Od tej doby som s nimi kamarát," dodáva s úsmevom.

Herecké obsadenie a lokácie

Pekelné osadenstvo doplnia vo filme Karel Dobrý v úlohe Lucifera. Haničku hrá Sara Sandevo, jej milého Jana mladý herec Richard Müller, sedliaka Oldřich Navrátil, statkára Kopyta Jaromír Nosek, Selke Andrea Hoffmannová. V ďalších úlohách uvidíme Davida Gránského, Janu Bernášková, Radka Holuba.

Natáčanie prebiehalo od konca mája do konca júna. Za pekelnú lokáciu si filmári vybrali zábavný park Čertovina neďaleko Hlinska, ďalej v skanzenoch Třebíz a Přerov, v stredovekej dedinke  v Drslaviciach a v malebných dedinkách v Južných Čechách.

Čertoviny vznikajú v produkcii spoločnosti Fénix Film, producentiek Dany Volákovej a Michaely Flenerovej, hlavným partnerom filmu je televízia Markíza, ktorá tak vstupuje do snímky Zdeňka Trošku už po druhýkrát (pre viac info pozri Press kit hore).