Cesta do nemožna

Mestského informačného centra
/budova MsKC, vchod oproti Bille/
.
Otváracie hodiny zostávajú nezmenené.

M. R. Štefánik bojoval za slobodu vlastného národa napriek všetkým prekážkam. Po sto rokoch sa spoločne s najväčším Slovákom vypravíme na dobrodružnú cestu okolo sveta v prvom slovenskom trikovom filme. !!Uvedieme jedno premietanie!!

Milan Rastislav Štefánik bol prvý Slovák, ktorý podnikol cestu okolo sveta, viac ráz zdolal Mont Blanc, prežil zostrelenie lietadla počas prvej svetovej vojny, bol intelektuál, vedec,vynálezca, astronóm,národný hrdina aj milovník žien a bonviván.

Pred 100 rokmi všetci považovali jeho sny za utópiu, ale on sa nebál vykročiť do neznáma auskutočniť svoj sen ooslobodení vlastného národa. Jeho životné osudy sa zdajú byť až neuveriteľné, veď to všetko dokázal jediný človek s podlomeným zdravím, pochádzajúci z najchudobnejších pomerov. Cesta do nemožna ako prvý slovenský film s množstvom náročných trikov rozpráva s vtipom o skutočných udalostiach a Štefánikových dobrodružstvách. Odhalíme neznáme momentyplné drám, emócií ahumoru ako ich zažil a mohol zažiť sám M. R. Štefánik na svojej Ceste do nemožna.

Originálny názov: Cesta do nemožna; The Impossible Voyage
Žáner: dobrodružný trikový film
Rok: 2019
Krajina pôvodu: SR, ČR
Réžia a animácia: Noro Držiak
Hrajú: Tomáš Mischura, Petr Vaněk, Jana Stryková, Kristína Svarinská, Jana Oľhová, Judit Bárdos, Marek Ťapák, Ján Greššo a i.
Hudba: Vladimír Martinka

Z natáčania:

Ukážka hudby:

Film o filme:

Oficiálna stránka filmu: Cesta do nemožna, AIC, Facebook, (česky): Česká Televize.

Zo zákulisia: Film o filme, Odkaz na film: Pravda.sk, Webnoviny.sk.

Autori sa osobnosti M. R. Štefánika intenzívne venujú niekoľko rokov. Podarilo sa im realizovať úspešný dokumentárny film M. R. Štefánik, ktorý je založený na autentických archívnych prameňoch - filmy, fotografie, denníky a.i. a rozhovoroch so slovenskými, francúzskymi a českými historikmi. Výsledky svojho štúdia a skúsenosti plne zúročili pri písaní scenára filmu Cesta do nemožna, kde napríklad časti dialógov sú inšpirované autentickými spomienkami.

Množstvo zábavných a "groteskných" situácií vychádza z reálnych Štefánikových fotografií a zápiskov spracovaných do atraktívnych filmových scén. Pohybujeme sa naprieč kontinentmi, na hranách dobrodružného, životopisného a romantického filmu pre rodiny, zobrazeného s humorom a nadhľadom. Vďaka filmovým trikom sa podarilo vytvoriť náročnú výpravu a priblížiť divákovi exotické lokácie. Film má nielen zaujímavú vizuálnu podobu, ktorá vynikne na filmovom plátne, ale aj originálnu a pôsobivú symfonickú hudbu Vlada Martinku, ktorá umocňuje emócie a prebúdza fantáziu. Forma rozprávania bola zvolená tak, aby zaujala divákov a podnietila záujem "objavovať". Film predstavuje M. R. Štefánika ako moderného hrdinu, ktorý vďaka svojej cieľavedomosti, húževnatosti a nezlomnej viere dosiahol naplnenie zdanlivo nemožného cieľa a navždy sa zapísal do histórie ako najväčší Slovák.

Cesta do nemožna zámerne odkazuje na film legendárneho priekopníka kinematografie Georgesa Mélièsa, ktorý v roku 1904 pôsobil v Paríži. V tom istom roku a na tom istom mieste sa pred divákmi začne odvíjať aj život mladého Štefánika. Jeho najzásadnejšie a najpútavejšie momenty sa tvorcovia rozhodli vyrozprávať netradičnou formou. Príbehom sprevádza český filmár Otakar Kubánek, ktorý sa, očarený Štefánikovou osobnosťou, rozhodne opustiť prácu v Meliésovom štúdiu a so Štefánikom cestuje po celom svete, sprevádza ho pri misiách aj dobrodružstvách a nakrúca o ňom dobový dokument.

Noro Držiak - Výtvarník, animátor, režisér, absolvent Filmovej školy Zlín, v roku 2005 absolvoval Katedru animovanej a multimediálnej tvorby na FAMU pod vedením Břetislava Pojara. Je výtvarníkom postáv večerníčku Krysáci, ktorý získal v roku 2008 cenu Elsa za najlepšiu animovanú reláciu. V roku 2003 založil animačné štúdio Tobogang. V rokoch 2009 - 2011 koprodukoval a vyrábal prvý český celovečerný rotoskopický film Alois Nebel, na ktorom pracoval ako supervízor animáciia vizuálnych efektov. Vroku 2012 za film získal Českého leva v kategórii Najlepšie výtvarne riešenie filmu (spoločne s Jaromírom 99 a Henrichom Borárosom) a Cenu Európskej filmovej akadémie EFA za najlepší celovečerný animovaný film.