Čiara

Čiara

Pripomíname divákom, že rezervácia lístkov prepadá 15 minút pred začiatkom filmu. Diváci s rezerváciami majú pri pokladni právo slušne sa predbehnúť (pozri viac info).

V PONDELOK - UTOROK je možné zakúpiť si lístok LEN v Mestskej knižnici M. Chrásteka (pozri Predaj vstupeniek).

Platí zákaz nosenia jedla do kinosály (VP str. 2). Ďakujeme.

 

Sú hranice, ktoré prekročíš len raz. Nový slovenský film inšpirovaný skutočnými udalosťami. 

Adam Krajňák (T.Maštalír) je otcom rodiny i hlavou kriminálnej skupiny, ktorá pašuje cigarety cez slovensko-ukrajinskú hranicu. V kruhu svojich najbližších zohráva nenahraditeľnú rolu starostlivého dôverníka, ale aj zásadového a nekompromisného vodcu, ktorému ani v rozhodujúcich okamihoch nechýba temperament. Pokojné spolužitie dvoch prelínajúcich sa svetov sa však začne otriasať, keď novovybudovaná hranica Schengenského priestoru spôsobí nárast nervozity z nejasnej budúcnosti.

A keď jedna z pašeráckych zásielok stroskotá, spustí sa nezastaviteľná lavína udalostí, počas ktorých bude musieť Krajňák spochybniť svoje vlastné hranice, ktoré doteraz odmietal prekročiť. Réžia Petra Bebjaka vnáša do kriminálneho námetu s prvkami trileru nákazlivú iskru, ktorá ho na míle vzďaľuje od obyčajnej žánrovej zábavy, a odhaľuje univerzálny ľudský príbeh zasadený do prostredia, v ktorom sa prelínajú kultúry, zvyky i životy.


Slovensko o pár mesiacov vstúpi do Schengenského priestoru a práce na posilňovaní slovensko-ukrajinskej hranice sú v plnom prúde. Pre Adama Krajňáka, otca rozvetvenej rodiny a hlavu organizovaného zločinu na východnom pohraničí začínajú rušné časy. Jeho najstaršia dcéra Lucia sa vydáva za miestneho smoliara Ivora, ukrajinský partner Jona chce rozbehnúť vlastný biznis a na hranici sa objavuje nový druh tovaru v podobe narkotík.

Všadeprítomná nervozita z blížiaceho sa „zatvorenia hranice“ a narastajúca paranoja vyústia donevydareného transportu cigariet, následkom čoho sa Krajňák stáva dlžníkom obávanéhou krajinského bossa Krulla. Príbehovú mozaiku dotvárajú Krajňákova matka a tieňová kráľovná rodinného podniku Anna, skorumpovaný policajný kapitán Bernard a Assad, migrant z Afganistanu a jeho strastiplná cesta do Európy.

V momente, keď sa všetky dejové línie pretnú, prichádza na hranicu smrť. A tak sa spúšťa kolotoč napínavých, absurdných a tragických udalostí, ktoré prinesú prekvapujúce odhalenia i obete. Krajňák nesie následky svojich činov a zisťuje, že jedinou cestou zo začarovaného kruhu je prekročenie všetkých hraníc.

Kriminálny príbeh s prvkami trileru i čiernej komiky je situovaný do osobitého a mystického priestoru, v ktorom sa prelínajú kultúry, nárečia, zvyky, zázraky i ľudské osudy. Záverečná montáž, odohrávajúca sa 21. decembra 2007 počas oficiálneho posunutia Schengenskej hranice medzi Slovensko a Ukrajinu, dopovedá dejové línie i osudy postáv a dokonáva tragikomickú myšlienku príbehu, že východ prežije všetko. Aj Schengen.

 

Originálny názov: Čiara
Žáner: thriller
Rok: 2017
Krajina pôvodu: Slovensko, Ukrajina
Réžia: Peter Bebjak (Čistič, Zlo, Marhuľový ostrov, krátkometrážny VoiceS, TV seriály Četníci z Luhačovic, Mordparta, Spravedlnost, Případy 1. oddělení, Za sklom, Nevinné lži, Mesto tieňov, Dr. Ludsky, Nevinní, Aféry, Ako som prežil, Odsúdené, Kriminálka Anděl a i.)
Hrajú: Emília Vášaryová, Tomáš Maštalír, Zuzana Fialová, Milan Mikulčík, Eugen Libezniuk, Andrej Hryc, Stanislav Boklan, Kristína Kanátová, Rimma Zjubina, Filip Kaňkovský a i.
Hudba: Slavo Solovic

 

 

 

 15+:

 

 

Filmy o filme:

 

Hudobný klip: "Hej, Sokoly!"

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Čiara (pozri Blog), Continentalfilm, Facebook.

Zo zákulisia: Presskit (pdf), Nový Čas, Denník N.

 

Ocenenie

MFF Karlovy Vary (KVIFF) - v hlavnej súťaži cena za Najlepšiu réžiu (Peter Bebjak).