Cirkus Rwanda

Pripomíname divákom, že rezervácia lístkov prepadá 15 minút pred začiatkom filmu. Diváci s rezerváciami majú pri pokladni právo slušne sa predbehnúť (pozri viac info).

Do kinosály je zakázané vstupovať s občerstvením zakúpeným mimo priestorov MsKC (VP str. 3). Ďakujeme.

Principál úspešného cirkusového súboru sa nechá nahovoriť na spoločný projekt s akrobatmi z Rwandy.

Hlavnou postavou filmu Cirkus Rwanda je Rosťa Novák, principál úspešného cirkusového súboru Cirk La Putyka, ktorý sa nechá nahovoriť na spoločný projekt s akrobatmi z Rwandy.

Eliseé Niyonsenga vedie skupinu akrobatov, zloženú prevažne zo sirôt a na kúsku pláže pri jazere Kivu sa snaží etablovať moderný cirkus v krajine, v ktorej stále rezonuje tragická minulosť a ktorá sa musí spoliehať na zahraničnú pomoc. Pre Eliseého a jeho skupinu je spolupráca s úspešným európskym súborom nádejou na lepšiu budúcnosť. Pre Rosťa je to výzva, návrat ku koreňom a vystúpenie zo svojej európskej komfortnej zóny.

V Rwande aj v Prahe však naráža na odlišný prístup Rwanďanov k práci, komunikácii či vnímaniu času. Podarí sa Rosťovi preklenúť rozdiely v autentickom predstavení alebo to skončí ako africký gýč plný stereotypov? A čo po takejto kultúrnej zrážke zostane?

O režisérovi

Michal Varga študoval v Zlíne a absolvoval odbor réžie na píseckej FAMO historickým filmom Poslušne hlásím. Po ukončení štúdia spoluzaložil produkčnú spoločnosť Xova Film, ktorá sa zameriava na vývoj a výrobu filmových a TV projektov. Prvým počinom bol TV dokument Ďaleko od Majdanu, ktorý skúma napätie na východe Ukrajiny, tesne pred krymským prevratom. Michal je aktívny dokumentarista a nakrútil napríklad dokumentárnu sériu Učitelia národa či portrét známeho slepého muzikanta Mário Bihári. Cirkus Rwanda je jeho celovečerný debut.

Originálny názov: Circus Rwanda
Žáner: dokunentárny
Rok: 2018
Krajina pôvodu: ČR, SR
Réžia a scenár: Michal Varga
Účinkujú: Rostislav Novák Jr., Elisée Niyonsenga a i.
Producent: Marek Novák (Xova Film), koproducent: Jakub Viktorín (nutprodukcia), Česká televízia, RTVS

Oficiálna stránka filmu: Cirkus Rwanda (Filmtopia), KVIFF, (anglicky): Xova Film.

Page created in 0.373769 seconds.