Deepwater Horizon: Oceán v plameňoch

Deepwater Horizon: Oceán v plameňoch

Inšpirované príbehom skutočných hrdinov.

20. apríla 2010 došlo na ropnej plošine Deepwater Horizon v Mexickom zálive k jednej z najväčších človekom spôsobených katastrof na svete. Tento film rozpráva príbeh, ktorý sa neobjavil v nijakých správach a väčšina ľudí ho nepozná.

Je to príbeh 126 členov posádky, pracujúcich na palube Deepwater Horizon, ktorí tam v teň deň prežili skutočné inferno. Skúsení profesionáli, muži aj ženy, bojovali s ohňom do úplného vyčerpania v nádeji, že prežijú a čoskoro sa dostanú na breh k svojim rodinám. V jedinom okamihu sa ocitli v najhoršej nočnej more a museli pozbierať všetku svoju odvahu, aby zastavili rozpútané peklo, a vo chvíli, keď všetko vyzeralo stratené, zachránili aj jeden druhého.

 

Originálny názov: Deepwater Horizon
Žáner: thriller
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Peter Berg
Hrajú: Mark Wahlberg, Kate Hudson, Kurt Russell, Dylan O´Brien, John Malkovich a i.
Hudba: Steve Jablonsky

 

 

 

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Deepwater Horizon: Oceán v plameňoch, (anglicky): Deepwater Horizon, Lionsgate, Facebook, Instagram, Twitter.

Soundtrack: Steve Jablonsky.

 

Zaujímavosti

Každý národ miluje hrdinov! Americká produkcia túto myšlienku využila a do nového kinohitu investovala odhadom 156 mil. dolárov. Nie je to však len o patriotizme (vlajúcich amerických vlajkách, rodinnej idylke, ...), to už akosi patrí do koloritu súčasnej americkej produkcie, no hlavne nám nový film prináša vizuálne bombastickú a obsahovo realistickú akčnú drámu. So scénami, pri ktorých nejeden divák odvráti zrak.

Všetko to doprevádza „hypnotická“ filmová hudba skvelého amerického skladateľa S. Jablonského (Enderova hra, Lovci gangstrov, Na život a na smrť, séria Transformers, Ostrov a i.). Hviezdne herecké obsadenie a reálne pozadie príbehu mnohých divákov upúta, veď ide katastrofu globálneho rozsahu.   

Snímka je kombináciou počítačových efektov a reálnych scén. Režisér trval na tom, aby pre film znovu vytvorili veľkú časť stanice v pomere jedna k jednej. Dosiahla sa tým veľká autentickosť.

Film o filme (anglicky):

 

Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali večer 20. apríla 2010 na (mobilnej) ťažobnej plošine Deepwater Horizon pred južným pobrežím USA (asi 41 míľ od pobrežia Louisiany). Predlohou sa stal článok "Deepwater Horizon’s Final Hours", ktorý zverejnili David Barstow (držteľ 3 Pulitzerových cien), David Rohde a Stephanie Saul.

Článok bol zverejnený v mienkotvornom New York Times a popisoval posledné hodiny na ťažobnej plošine v Mexickom zálive. Tie sú ústrednou témou filmu, ktorý je prerozprávaný z perspektívy amerických pracovníkov švajčiarskej spoločnosti Transocean.

O nešťastí informovali spravodajské stanice po celom svete, no tentokrát môžete nazrieť za oponu. Niektorí herci sa osobne stretli s preživšími zo stanice a filmu tým dávajú vysokú výpovednú hodnotu. Film nám umožní nazrieť do zákulisia honby za čiernym zlatom na tak technicky výnimočnom a zároveň nebezpečnom mieste, akými tieto umelé ostrovy sú (anglicky):

 

Únik ropy a následná ropná škvrna pokryla priľahlé pobrežné oblasti (zasiahnuté boli i obrovské plochy podmorského sveta). Začal takmer trojmesačný súboj o uzavretie vrtu (pozri The Gardian). Len za 24 hodín uniklo asi 50 tisíc barelov ropy (1bbl = 159l). Ropné nešťastie patrí medzi najhoršie ekologické katastrofy v histórii. O vhodnosti a nevhodnosti celého ropného biznisu či ekológie si divák musí urobiť vlastný názor (to by bolo na ďalší film/y).

Oči celého sveta sa preto upriamili na prevádzkovateľa plošiny, britské konzorcium British Petrol (BP p.l.c.) so sídlom v Londýne. Spoločnosť bola založená už v roku 1917 a dnes zamestnáva viac ako 80 tisíc ľudí. Americká spoločnosť pre životné prostredia USEPA im v minulom roku udelila pokutu 20, 8 mld. dolárov.

Je to rekordná suma, no treba povedať, že zisk spoločnosti v tom istom roku bol takmer 223 mld. dolárov. V civilnom procese (Deepwater proces) prenikla na denné svetlo šokujúca informácia, že jedna zo zúčastnených spoločností Halliburton nechala zmiznúť dôkazy.

RÉŽIA A SCENÁR

Na režisérskom poste sa predstaví (herec, scenárista, producent) Peter Berg (Na život a na smrť, Bojová loď, Hancock, Kráľovstvo, TV seriál Ballers a i.). Režisér sa dokonca predstaví i v malej úlohe (ako pán Skip). Pôvodný americký režisér J. C. Chandor (A Most Violent Year, Všetko je stratené, Margin Call), ktorý sa podieľal i na scenári, neskôr projekt pre kreatívne nezhody opustil.

Scenáristi Matthew Michael Carnahan (Svetová vojna Z, Na odstrel, Hrdinovia a zbabelci, Kráľovstvo), Matthew Sand (Ninja Assassin) sa museli popasovali s výzvou a poňať dramaturgicky celú udalosť i v širšom kontexte.

HERECKÉ OBSADENIE

V hlavných úlohách sa predstavia: Mark Wahlberg ako hlavný technik Mike Williams, Kate Hudson ako Williamsova manželka Felicia, Kurt Russell ako vedúci projektu Jimmy Harrell, Dylan O´Brien ako Caleb Holloway (za film získal cenu Teen Choice Award), Gina Rodriguez ako Andrea Freytas (pozri Featurette), John Malkovich ako vysokopostavený manažér konzernu Donald Vidrine a ďalší.

Hrdinovia (anglicky):

 

Pre herečku K. Hudson ide o prvý film, v ktorom si zahrala so svojím adoptívnym otcom K. Russellom, ktorý je partnerom jej mamy Goldie Hawn už od roku 1983.

Z natáčania + rozhovory + premiéra (anglicky):