Deň nezávislosti: Nový útok /titulky/

Deň nezávislosti: Nový útok /titulky/

Dvadsať rokov sme sa pripravovali. Oni tiež.

Vedeli sme, že sa raz vrátia. Využili sme preto na obranu všetky možnosti a zdroje Zeme. Študovali sme ukoristené mimozemské technológie, plány a spôsob myslenia votrelcov. Poučili sme sa z predchádzajúceho boja o prežitie i z cesty k nášmu víťazstvu. Ale bude to stačiť? Sme pripravení na to, čo sa teraz z hĺbky vesmíru blíži k našej Zemi? Alebo nás pred zánikom zachráni hlavne naša vynaliezavosť a dôvtip? Ako je vôbec možné čeliť vesmírnej lodi, ktorá k zaparkovaniu potrebuje celý Atlantický oceán?

Deň nezávislosti režiséra Rolanda Emmericha pred dvadsiatimi rokmi nanovo vymedzil žáner katastrofického filmu, priniesol nový typ celosvetovej katastrofy a ohrozenia celého ľudstva. Teraz sa vracia, aby dokončil to, čo vtedy začal. Súboj ľudstva s brutálnym, bezcitným a technologicky nadriadeným mimozemským nepriateľom bude buď víťazný, alebo posledný, pretože v prípade porážky žiadny človek neprežije.

Spolu s Rolandom Emmerichom sa vo filme Deň nezávislosti: Nový útok stretnete aj s niektorými hrdinami a pamätníkmi predchádzajúceho súboja s mimozemšťanmi v čele s Jeffom Goldblumom a Billom Pullmanom. Doplní ich množstvo odvážnych nováčikov, napríklad Liam Hemsworth (Hunger Games) a Charlotte Gainsbourg (Melancholia, Nymfomanka).

 

Originálny názov: Independence Day: Resurgence
Žáner: akčný, dobrodružný, sci-fi
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Roland Emmerich
Hrajú: Liam Hemsworth, Jeff Goldblum, Bill Pullman, Maika Monroe, Travis Tope, William Fichtner, Charlotte Gainsbourg, Judd Hirsch, Jessie Usher, Brent Spiner, Vivica A. Fox, Angelababy a i.
Hudba: Harald Klose, Thomas Wanker

 

 

 

 

(anglicky, klikni v závere pre viac videí):

 

Film o filme (české titulky):

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Deň nezávislosti: Nový útok, (anglicky):  The War of 1996, 20th Century Fox, Facebook, Instagram, Twitter, YouTube (20th Century Fox).

Zo zákulisia (anglicky): Behind the scenes, (cast interview): Independence Day Live (2015).

Soundtracks: Day v Night  (Trailer 2), Don′t Mess With Earth (TV spot). Theme song a i.

8 bitová retro hra (nemecky): Independence Day.

 

Zaujímavosti

Takmer na deň presne to bude 20 rokov, keď sa do kín dostane druhé pokračovanie kultovej snímky deväťdesiatych rokov - Deň nezávislosti (Independence Day, 1996, Making of, Creating Reality, Deleted scenes). Film zaznamenal celosvetový úspech, zarobil viac ako tri štvrte miliardy dolárov a mená ako W. Smith či R. Emmerich (veľký úspech zaznamela už Hviezdna brána) naplno odštartovali úspešnú kariéru. Na režisérsku stoličku sa posadil opäť rodák z nemeckého Stuttgartu (scenárista, herec) Roland Emmerich. Režisér sa preslávil sci-fi snímkami a titulmi, v ktorých ľudstvu často hrozí nezvratný zánik napr. Deň po tom (The Day After Tomorrow, 2004, film zarobil 544 mil. dolárov), 2012 (2009, film zarobil takmer 770 mil. dolárov). Deň nezávislosti je snímka, ktorá tento žáner nanovo definovala (pre viac info pozri Presskit).

R. Emmerich a scenárista Dean Devlin dostali nápad na film počas propagácie kultového sci-fi Hviezdna brána (Stargate, 1994). Deň nezávislosti (1996) sa stal najúspešnejším filmom roka a pre žiadny iný film nebolo vytvorených toľko rekvizít v miniatúrnej podobe. Vďaka súčasnej počítačovej animácii to pravdepodobne už nikto neprekoná. Medzi miniatúrami bol aj 9 metrov dlhý model lode mimozemšťanov. Celkovo vzniklo rekordných 3 000 špeciálnych efektov. Emmerich ani tentokrát nezostane svojej povesti nič dlžný a diváci sa môžu tešiť na fantastické "vizuálne divadlo", pretože žiadna svetová metropola si nemôže byť ničím istá.

Záver prvého filmu mal pôvodne skončiť inak: pilot dvojplošníka Russel Casse (stvárnil Randy Quaid) bol pre svoj problém s alkoholom vylúčený z útoku na mimozemskú vesmírnu loď. Ten tajne upevnil raketu na dvojplošník a vletel s ním do mimozemskej lode. Scéna pri skúšobnom premietaní bolo dobre prijatá (Biplane ending), ale napriek tomu bola z dôvodu lepšej hodnovernosti, lepšieho emocionálneho podtónu zmenená. Pokiaľ ide o alternatívne konce, tak existuje aj "temnejšia" verzia filmu, ktorá samozrejme nebola použirá.

 

OCENENIA

Film získal dve nominácie na Oscara (1997), ktoré pretavil na Oscara za Najlepšie vizuálne efekty. Okrem toho dve nominácie na cenu BAFTA (za zvuk a vizuálne efekty, 1997). V Nemecku film získal cenu „Zlaté Plátno“ (Goldene Leinwand, 1996), ktoré sa udeľuje výnimočným a komerčne úspešným titulom (aj osobnostiam, inštitúciám). Saturn Award (1997) za Najlepší sci-fi film, réžiu a vizuálne efekty (a ďalších 8 nominácií). Skladateľ David Arnold za filmovú hudbu získal Grammy (1997) a BMI Film & TV Award (1997).

W. Smith (ako Steven Hiller) a Vivica A. Fox (ako Jasmine Dubrow, v novom filme už J. Hiller) obdržali od MTV cenu za najlepší filmový bozk (Best Kiss).

 

Oscary 1997 - Najlepšie vizuálne efekty (anglicky):

 

REŽISÉR

Už Emmerichove režijné začiatky sa točili okolo sci-fi: študentský film Princíp Noemovej archy (1984), Joey (1985), Hollywood-Monster (1987), Mesiac 44 (Moon 44, 1990). Nasledovali úspešné tituly ako Univerzálny vojak (Universal Soldier, 1992), Hviezdna brána (1994, režisér plánuje pokračovanie na rok 2018) a Deň nezávislosti (1996, v pláne je tretie pokračovanie na budúci rok).

Nasledovali ďalšie komerčne úspešné tituly (sci-fi , dráma, akčný): akčné sci-fi Godzilla (1998), Patriot (The Patriot, 2000, v hlavnej úlohe historické filmu sa predstavili M. Gibson a dnes už zosnulý Heath Ledger), historické fantasy 10 000 pred Kristom (10,000 BC, 2008), historická dráma Anonymous (2011), dráma Dark Horse (2012), akčný film Útok na Biely dom (White House Down, 2013, v hlavných úlohách Chaning Tatum a Jamie Foxx). Naposledy sa režisér prezentoval historickou drámou Stonewall (2015) s homosexuálnou tematikou.

Deň nezávislosti je Emmerichov doposiaľ najúspešnejší film a súčasne jediný titul, ktorý sa dočkal pokračovania. Istý čas sa hovorilo o treťom pokračovaní megahitu (december 2014), no tvorcovia napokon informácie stiahli s tým, že si počkajú, ako dopadne novinka (film by mal napokon vzniknúť). Film s rozpočtom 75 mil. dolárov (odhadovaný rozpočet novinky je 200 mil. dolárov) zarobil celosvetovo vyše 817 mil. USD (platí pre rok 1997), čo nedosiahne ani väčšina súčasných titulov.

Po dlhých ťahaniciach napokon hviezda prvého filmu, Will Smith (Concussion, séria Muži v čiernom, Hancock – v pláne je druhé pokračovanie, Sedem životov, Ja, legenda, Ja, Robot, séria Bad Boys – v pláne sú ďalšie filmy, Ali, Verejný nepriateľ a mnoho iných), vo februári 2014 oznámila neúčasť na pokračovaní kasového trháka. Už v lete 2013 Emmerich povedal, že je herec pridrahý (ďalšie dôvody nie sú známe).

Režisér R. Emmerich (anglicky):


 

Emmerich si veľmi želal, aby Smith opäť stvárnil svoju kultovú úlohu. Filmári napokon situáciu vyriešili tak, že postava kapitána Hillera umrie pri testovacom lete hybridnej stíhačky, ktorá sa zrútila z nezistených príčin (pozri Jasmin Hiller dole). O pozadí informovala stránka The War of 1996 zriadená v rámci propagácie nového filmu.

 

HERECKÉ OBSADENIE

Diváci sa môžu tešiť na nováčikov (Liam Hemsworth, Maika Monroe, Travis Tope, William Fichtner, Charlotte Gainsbourg, Jessie Usher, Angela Yeung alias Angelababy a i.), ale aj hercov z prvého filmu: Jeff Goldblum (Grandhotel Budapešť, séria Jurský park, séria Mucha a i.) ako David Levinson, Bill Pullman (Equalizer, Lost Highway, Bezsenné noci v Seatli a i.) ako prezident Thomas J. Whitmore, Brent Spiner (TV seriál Star Trek: Nová generácie v ikonickej postave - „Data“) ako Dr. Brakish Okun, Judd Hirsch (Čistá duša, TV seriál Vražedné čísla) ako Julius Levinson, herečka Vivica A. Fox (Kill Bill 1 - 2) ako Jasmine Hiller.

The War of 1996 (agnlicky, pozri nemecky):

 

Propagačné videá (aglicky):

 

 

 

Neúčasť W. Smitha mnohých fanúšikov kultovej snímky určite sklamala, keďže film herca (kapitán Steven Hiller) celosvetovo preslávil a bol veľmi zlomový pre jeho hereckú kariéru. Na druhej strane príležitosť dostal mladý menej známy herec Jessie T. Usher (When the Fame Stands Tall, TV seriály Survivor′s Remose, Level Up), ktorý si zahrá nevlastného syna kapitána S. Hillera (ako Dylan Hiller). Toho v prvom filme stvárnil detský herec (dnes má 27 rokov) Ross Bagley (Oko za oko, TV seriály The Fresh Prince, of Bel-Air, Providence).

Na túto rolu sa zvažoval napr. aj Michael B. Jordan (Fantastická štvorka, Fruitvale Station, Kronika), ktorý nedávno stvárnil hlavného hrdinu v boxerskej dráme Creed. V novom pokračovaní kultovej série „Rocky“ si zahral po boku S. Stallona (tentokrát v úlohe trénera). S. Stallone za úlohu získal Zlatý Glóbus a nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

Natáčanie na soľných pláňach v Utahu (anglicky):

 

SCENÁR

K dispozícii bolo niekoľko návrhov scenárov. O tie sa postarali: Dean Devlin (Univerzálny vojak, Hviezdna brána, Godzilla, TV seriál Podvodníci), režisér Roland Emmerich, James Vanderbilt (Zelené peklo, Vitajde v džungli, Zodiac, Parchanti, Total Recall, Amazing Spider-Man, Útok na Biely dom, Robocop, Solace), Carter Blanchard. Ten napokon nanovo prepracovali James A. Wood a Nicolas Wright, ktorí sú známi predovšetkým ako herci.

V dobe, keď nebolo známe, či sa natáčania zúčastní aj W. Smith, Emmerich nechal napísať niekoľko návrhov s hercom i bez neho. Po nečakanom úspechu prvého filmu bol scenárista prvého filmu D. Devlin poverený (za nemalú čiastku) napísať skript k druhému pokračovaniu. Scenár skutočne vznikol, no namiesto toho, aby ho odovzdal, vrátil peniaze. Údajne mal pocit, že skript nespĺňa štandardy predlohy. K novému pokusu sa odhodlal až po 15 rokoch.

Premiéra v Los Angeles (anglicky, pozri nemecky):

 

20. VÝROČIE

Súčasne s novým filmom vychádzajú pre fanúšikov dva Blu-ray disky Deň nezávislosti (1996) obsahujúce bonusový materiál (8 min. Extended Cut, 30 min. dokument „Deň nezávislosti – Dedičstvo, ktoré zaväzuje“). Dokonca exituje 8 bitová retro hra (v nemčine), v ktorej môžete aj vy zachrániť svet pred inváziou z vesmíru (pozri rubriku O filme).

Deň nezávislosti - 20th Anniversary Blu-ray (anglicky):

 

HUDBA

O filmovú hudbu prvého filmu sa postaral David Arnold (Paul, Quantum of Solace, Jednotka príliš rýchleho nasadenie, Casino Royale, Nezlomná vôľa, Štyria bratia, Jeden svet nestačí, Rýchlo a zbesilo 2, Godzilla, Hviezdna brána, TV seriál Sherlock a i.). Arnold získal Grammy za Najlepšiu inštrumentálnu kompozíciu filmu (pozri Vienna Radio Symphony Orchestra).

V novinke sa predstaví skladateľské duo rakúskeho pôvodu: (scenárista, producent) Harald Kloser a Thomas Wanker (zložili hudbu k filmom ako Útok na Biely dom, Anonymous, 10 000 pred Kristom, Deň po tom, Tunel, Marlene, Nič než pravda a i.).