Doba ľadová: Mamutí tresk

Doba ľadová: Mamutí tresk

Toto bude šupa!

Ak je možné niektoré obdobie v dejinách našej planéty označiť za zaujímavé časy nabité katastrofickými udalosťami, za časy, ktoré poriadne preverili silu charakteru a schopnosť prežiť, tak je to doba ľadová. Je jedno aká. Či prvá, druhá  alebo piata. A práve v piatom pokračovaní jednej z najpopulárnejších animovaných filmových sérií opäť stretávame všetkých starých známych hrdinov a pár úplne nových. Prichádza ľadová udalosť roka a s ňou mamuty Manny, Ellie, niečo ako leňochod menom Sid, tiger Diego alebo vačice Crash a Eddie.

Nezabudli sme na niekoho? Samozrejme – na toho najdôležitejšieho, veveričiaka Scrata. Ten, ako je jeho nedobrým zvykom, v snahe uloviť konečne večne unikajúci žaluď spôsobí nehodu, z ktorej vznikne úplná katastrofa. Začne to tým, že vytrvalého Scrata naháňačka za žaluďom katapultuje do vesmíru. A tam, vďaka svojej povestnej nešikovnosti a nekončiacej smoly náhodne spustí sériu kozmických katastrof. To vedie k zásadnému ohrozeniu našej planéty, na ktorú zrazu mieri asteroid ako hrom a ohrozuje ľadový svet aj s jeho obyvateľmi.

A pretože sa naša partia skladá zo samých nefalšovaných a neohrozených hrdinov, nečaká na svoje vyhubenie, ale vydáva sa na záchrannú výpravu do tajomnej Geotopie. Síce im tam občas bude tuhnúť krv v žilách, ale to predovšetkým zimou, inak to bude hlavne sranda. A či sa Scrat konečne stretne so žaluďom? Kto vie… 

 

Originálny názov: Ice Age: Collision Course
Žáner: animovaná komédia 
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Mark Thurmeier, Galen Tan Chu
Hrajú (v slovenskom znení): Richard Stanke, Jozef Švoňavský, Miloslav Kráľ, Elena Podzámska, Bianka Bucková, Viktor Horján, Tibor Frlajs, Gabriela Dzuríková, Marek Suchitra, Kristína Turjanová a i.
Hudba: John Debney

 

 

 

 

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Doba ľadová: Mamutí tresk, (anglicky): Ice Age Movies, 20th Century Fox, Facebook, Twitter, (nemecky): Ice Age Movies.

Zo zákulisia (česky): Presskit (pdf).

 

Zaujímavosti

Doba ľadová: Mamutí tresk (US: Ice Age: Collision Curse, CZ: Mamutí drcnutí, DE: Ice Age 5 – Kollision voraus!) je novým pokračovaním kultovej animovanej série od filmových štúdií 20th Century Fox a Blue Sky Studios. Sériu tvoria filmy: Doba ľadová (Ice Age, 2002, réžia: Carlos Saldanha a Chris Wedge – nominácia na Oscara), Doba ľadová 2: Odmäk (Ice Age: The Meltdown, 2006, réžia Carlos Saldanha), Doba ľadová 3: Úsvit dinosaurov (Ice Age: Dawn of the Dinosaurs, 2009, réžia: Carlos Saldanha a Mike Thurmeier), Doba ľadová 4: Zem v pohybe (Ice Age: Continental Drift , 2012, réžia Steve Martino, Mike Thurmeier).

Okrem toho vznikli krátkometrážne snímky ako Doba ľadová: Mamutie Vianoce (Ice Ige: A Mammoth Christmas, 2011, réžia Karen Disher), Doba ľadová: Veľkonočné prekvapenie (Ice Age: The Great Egg-Scape, 2016, réžia Ricardo Curtis). Ďalej niekoľko krátkych filmov (tri venované Scratovi, jeden Sidovi: Surviving Sid) a desiatka hier (prvá rovnomenná hra vyšla už v roku 2002 od spoločnosti Ubisoft Intertainment pre Game Boy platformu, posledná má názov Ice Age Hailstorm)

RÉŽIA A SCENÁR

Réžie nového animovaného dobrodružstva sa ujal Mike Thurmeier, ktorý zinscenoval 3. a 4. film, ako aj bonusové krátkometrážne filmy Ice Age: No Time for Nuts (2006, spoluréžia Chrid Renaud, nominácia na Oscara), Scrat′s Continental Crack-Up: Part 1 - 2 (2010 - 2011, spoluréžia Steve Marino) a Vesrmírna Scratastrofa (Cosmic Scrat-tastrophe, 2015), ktorý je upútavkou našej novinky (5 min. video).

Celá snímka je už takpovediac „rodinná záležitosť“, pretože väčšina z hlavných tvorcov sa aspoň na jednom filme úspešnej série podieľala. Ako spolurežisér účinkuje Galen T. Chu (animácia filmov: Rio, Horton, Roboti), pre ktorého ide o celovečerný režijný debut. Chu sa podieľal na všetkých filmoch Doby ľadovej ako animátor (aj krátkometrážny: Gone Nutty).

Autori scenára filmu sú Michael J. Wilson (držiteľ 2 Oscarov), ten pracoval na skripte už prvej Doby ľadovej, ktorá kultovú sériu odštartovala, Michael Berg (podieľal sa na troch celovečerných filmoch série) a ďalší.

HERECKÉ OBSADENIE

V pôvodnom znení (v slovenskom znení pozri v úvode) sa za dabingový mikrofón posadilo niekoľko zvučných mien (pozri fotogalériu dole): Ray Romano (Macík, TV seriály Vinyl, Raymonda má každý rád) ako Manny, herečka, speváčka Queen Latifah (Zázraky z neba, Čiernobiely svet) ako Ellie, herečka Keke Palmer (Grease: Live, Akeelah) ako Peaches, John Leguizamo (Šéf, John Wick) ako leňochod Sid, Denis Leary (Amazing Spider-Man 2, Veľký draft) ako Diego.

Ďalej napr. speváčka, herečka Jennifer Lopez ako tigrica Shira, speváčka Jessie J ako Brooke, Simon Pegg (Mission Impossible: Národ grázlov, Star Wars: Sila sa prebúdza) ako Buck, Sean William Scott (pôvodná séria Prci, prci, prcičky) ako Crash, Josh Peck (Danny Collins, Mean Creek) ako Eddie, herečka Melissa Rauch (TV seriál Teória veľkého tresku - postava "Bernadette") ako Francine a ďalší.

KONIEC SÉRIE?

Podľa zákulisných informácií by sa malo jednať o posledný film série (čo sa však pri žiadnej úspešnej sérii nedá úplne potvrdiť, no mohlo by sa jednať o dlhšiu pauzu) a zároveň by sa fanúšikovia série mali dočkať toho, že jedna z najikonickejších a najzábavnejších animovaných postavičiek filmovej histórie, prehistorický veveričiak Scrat, prehovorí (na to sa čakalo vyše desaťročie).

Či tento krok v evolúcii nastane, je zahalené rúškom tajomstva, ale určite to bude stáť za to. Filmy vyšli zatiaľ v minimálne trojročných odstupoch a sú vždy zárukou veľkej zábavy, krásneho príbehu, vyznačujú sa stále prepracovanejšou animáciou a aj napriek názvu Doba ľadová, aj istou nadčasovosťou.

TÁ NAJKRAJŠIA SCRAT-TASTROFA

Doba ľadová je nabitá fantastickými postavami (mamuty Manny, Ellie, leňochod Sid, tiger Diego alebo vačice Crash a Eddie a i.), no mnoho divákov si obľúbilo možno tú rozmermi najmenšiu z nich - Scrat. Je to trocha paradox, pretože táto postava nerozpráva, vo filme sa objavuje najmenej (tvorí akési intro každého filmu), no nie je človek, ktorý by sa pri nej (ňom) aspoň neuškrnul.

Prehistorického veveričiaka Scrata by sme mohli pokojne zaradiť medzi najzábavnejšie postavičky v histórii animovaného filmu. Svojou húževnatosťou a nešikovnosťou v honbe za šťastím (žaluďom) pobavil ľudí po celom svete, istá časť fanúšikov mu toto šťastie určite zo srdca dopraje a zároveň si želáme, aby nás tento „nešikovný hrdina“ ešte pár rokov bavil.

Podľa zákulisných informácií by sa mohlo jednať o uzavretie série (fanúšikovia s napätím čakajú, či konečne prehovorí), no čas ukáže, ako sa tvorcovia popasujú s úspechom filmu. Pevne veríme, že sa v budúcnosti nejakého nového dobrodružstva ešte dočkáme.

Od vydania prvého filmu uplynulo už 14 rokov, no každému titulu predchádzala minimálne trojročná produkcia a postprodukcia. Prvý film zarobil niečo cez 383 mil. dolárov, druhý takmer 661 mil. dolárov, tretí film takmer 887 mil. dolárov a štvrtý zarobil skoro 880 mil. dolárov (rozpočet prvého filmu bol 59 mil. dolárov a posledného menovaného bol odhadovaný na 95 mil. dolárov).

Zachovať si tak dlho priazeň a popularitu divákov (napr. populárny príbeh hračiek Toy Story (1995) sa štvrtého pokračovania dočká až v roku 2018) je niečo výnimočné aj pre animovaný film.

Radi by sme si pripomenuli niektoré kultové scénky (výber) tohto nezameniteľného hrdinu, ktorý sa najnovšie odvážil až do vesmíru (anglicky):

2002

 

2006

 

2009

 

2012