DOGG

DOGG

Pripomíname divákom, že rezervácia lístkov prepadá 15 minút pred začiatkom filmu. Diváci s rezerváciami majú pri pokladni právo slušne sa predbehnúť (pozri viac info).

Platí zákaz nosenia jedla do kinosály (VP str. 2). Ďakujeme.

 

Štyria režiséri, štyria kameramani a štyri kontroverzné príbehy. Radikálne autorské poviedkové filmy, ktoré sa vám dostanú pod kožu.

Štyria mladí režiséri vytvorili ojedinelý filmový koncept postavený na poviedkových filmoch s osobitým rukopisom - DOGG (Duet, Opus Dei, Grassvater a Game).

Poviedka DUET nás konfrontuje s aktuálnou hrozbou narastajúceho terorizmu. Violončelistka Elena (Monika Hilmerová) sa po traumatickom zážitku vracia domov, tu sa však vytúženého pokoja nedočká. Režisér Slavomír Zrebný pristúpil k filmu estetikou minimalizmu. Dáva priestor náročnej téme sťahovania národov pomocou tichej introvertnej hry, v ktorej sa hudba stáva elementom, schopným preklenúť ľudské predsudky. DUET je nenátlakový, snaží sa o humanistický postoj, je zhovievavý, zbavený pátosu.

Dom starého otca je ideálnym miestom pre splodenie potomka. Hlavná hrdinka (Judit Bárdos) poviedky OPUS DEI oznamuje mužovi (Peter Oszlík) skvelú správu o prichádzajúcom potomkovi. Lenže idylka sa náhle zmení. Stačí malá nepozornosť, alebo skôr zvláštne okolnosti, ktoré zvrtnú dej opačným smerom - na desivú nočnú moru. Dom si nesie od II. svetovej vojny, od dôb Hlinkovej gardy, akési temné tajomstvo, je aktívny, nabitý negatívnou energiou od povaly až po pivnicu. Formálne ide OPUS DEI Viliama Csina priamočiaro po napätí a vizuálne silnom zobrazení neviditeľného zla.

Expresívny jazyk poviedky GRASSVATER vás privedie do prostredia, ktoré sa vám nebude páčiť. Drogová mafia v rukách šamana hnusu a intríg, cirkevný hodnostár, ktorý sa neštíti ochutnať čokoľvek, čo táto civilizácia ponúka, Boy Wonder v debate o živote s bezdomovcom Lacim, raper Zverina ako starostlivý strážca marihuanového poľa na Filipínach. Vaše konvenčné očakávania budú nabúrané, o to sa postará film, obsadený samými nehercami. Enrik Bistika vytvoril vo filme GRASSVATER bizarný, miestami šokujúci vizuálny svet, v ktorom sa otec a syn majú radi naozaj svojským spôsobom. Východ, ktorý je v poviedke zobrazený, je plný iracionality a snových sekvencií. Východ je proste Východ.

Kde sú hranice reality? Kde začína show? Je ešte medzi nimi rozdiel? Pokiaľ sme ochotní zájsť v mene zábavy? Chcete, aby išlo o život? Nech sa páči. Vizuálne prepracovaný GAME Jonáša Karáska, v ktorom sa rozpráva neidentifikovateľným jazykom a pôsobí ako z podivuhodného multi-kulti sveta budúcnosti, sa nehrá s pocitmi. Formálny odkaz na svet videohier poteší všetkých milovníkov bláznivého rozprávania. GAME je obyčajný lov na človeka v priamom prenose. Marián Mitaš bojuje o holý život a my sa na to pozeráme. Pretože ako povedal Kurt Vonnegut: "Ak zomrieš hrôzostrašnou smrťou v televízii, neumrieš zbytočne. Pobavíš nás."

 

Originálny názov: DOGG
Žáner: psychotriller
Rok: 2017
Krajina pôvodu: SR
Réžia: Slavomír Zrebný, Viliam Csino, Enrik Bistika, Jonáš Karásek
Hrajú: Marián Mitaš, Judit Bárdos, Peter Oszlík, Monika Hilmerová, Ladislav Lukčo, Tibor Kiss, Olívia Csiky-Trnka a i.
Hudba: Peter Machajdík, Matej Hlaváč, Matúš Široký

 

 

DUET:

 

OPUS DEI:

 

GRASSVATER:

 

GAME:

 

Titulná skladba k filmu:

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: DOGG, Azyl Production (pozri YouTube),  Facebook.

 

Zaujímavosti

Názov DOGG je odvodený od začiatočných písmen kontroverzných poviedok: Duet, Opus Dei, Grassvater, Game.

"Diváci budú v každej z nich konfrontovaní s emóciou úzkosti, strachu až hnusu v poriadne bizarnom obale, ktorý je na Slovensku netradičný," avizujú tvorcovia.

Snímku tvoria štyri kontroverzné poviedky, v ktorých je do príbehu rozličným spôsobom zapracovaná jedna zo základných ľudských emócií – strach. Štyria režiséri spolu so štyrmi kameramanmi vytvorili ilúziu napätia v samostatných príbehoch o strachu z viditeľného aj neviditeľného v jeho rôznych podobách. Informovala o tom PR manažérka filmu Daniela Grečnerová.

DOGG, natočený na tému STRACH, je prvou časťou trilógie. Tvorcovia chcú pokračovať témou SMIECH a nakoniec príde na rad PLAČ. V každom filme budú 4 poviedky, ktoré spája základná emócia, blízka ľudskej mentalite.

Pod filmom sú podpísaní aj ľudia z tímu, ktorí v roku 2013 nakrútili úspešnú snímku Kandidát (2013, tit. skladba, režisér Jonáš Karásek, scenárista Peter Balko a producent a scenárista Maroš Hečko).

"DOGG považujem za radikálny autorský film, v ktorom všetci štyria režiséri urobili svoju poviedku nekompromisne a s veľmi osobitým rukopisom. Myslím si, že nenechá diváka ľahostajným, poviedky sú totiž plné úzkosti a bizarností, ktoré tvorcovia čerpali z reality okolo nás," hovorí o filme jeho producent Maroš Hečko.

Jedinečné vizuálne spracovanie a filmový jazyk sa vymyká štandardu, ktorý sme doteraz mali možnosť vidieť v slovenských filmoch. Bonusom je účinkovanie dvoch slovenských raperov - Boy Wondera a Zverinu - v kontroverznej poviedke Grassvater.

Štyria režiséri, štyria scenáristi a štyria kameramani vytvorili bizarnú ilúziu napätia a rôznorodej úzkosti v samostatných príbehoch. Strach z viditeľného aj neviditeľného, jeho schopnosť morfovať sa do stále nových tvarov, je základnou ideou filmu. Poviedka DUET vás konfrontuje s aktuálnou hrozbou narastajúceho terorizmu a naším strachom z neznámeho.

"Ľudí sme nechceli v kine strašiť, ani šokovať. Rozhodli sme sa hľadať skôr vnútorný strach, ktorý je dnes prítomný v spoločnosti. Konkrétne sme mali na mysli strach, ktorý vychádza aj z čoraz častejších teroristických útokov. Premýšľali sme ako sa tento strach rodí, ako mení naše správanie a najmä ako je možné sa od neho oslobodiť," hovorí režisér prvej poviedky Slavomír Zrebný.

V druhej poviedke s názvom OPUS DEI sa ocitáme v hororovom príbehu, v starom opustenom dome, ktorý skrýva temné tajomstvo z čias 2. svetovej vojny. Tretia a najkontroverznejšia poviedka GRASSVATER vás prinúti odvrátiť zrak od obrazovky – pozeráte sa na výjavy z východného Slovenska, prezentované expresívne, bez príkras v celom svojom hnuse. Drogy, mafia, intrigy a panoptikum postáv vás prenesie do prostredia, z ktorého sa vám zdvihne žalúdok.

Posledná, vizuálne prepracovaná, poviedka GAME nastoľuje otázku, kde sa končia hranice televíznej zábavy a kam sme až ochotní zájsť. Vedeli by sme sa zabávať na smrti v priamom prenose? O réžiu, jednu z kamier, artdirection, grafické elementy a animácie sa postaral talentovaný Jonáš Karásek, ktorý je spolutvorcom aj námetu a mal na starosti väčšinu filmovej produkcie. Jedinečné vizuálne stvárnenie podčiarkuje aj fakt, že vo filme sú použité okrem záberov z Bratislavy a Viedne aj zábery zo Ženevy, Paríža, Tenerife, Tokya, Osaky a ďalších miest. Ostatné špecifiká uvádza samotný režisér:

"Použili sme veľmi široký diapazón kamier: kamery Red, fotoaparáty Canon, Nikon, Sony, kamery Go Pro a aj televízne kamery. Ale najzaujímavejšie je však to, že celý film je vo vymyslenej reči, v takom babylonskom esperante."

Osobitosť každej poviedky zdôrazňuje aj producent filmu Maroš Hečko:

"Poviedky sú veľmi rozdielne aj vo výbere žánru. Slavomír Zrebný urobil psychologickú drámu. Viliam Csino paródiu hororu s komediálnymi prvkami. Enrik Bistika silne štylizovanú parodickú gangsterku z východného Slovenska a Jonáš Karásek dokonca úzkostné sci-fi. Každý režisér má rozdielne tempo rozprávania, začíname pomaly, aby sme to v poslednej poviedke roztočili ako na karuseli. DOGG je taká malá vizuálna jazda."

O titulnú skladbu k filmu sa postaral raper Tono S. a nazval ju príznačne "Strach" (pozri hore). Na hudbe k filmu spolupracoval prvýkrát.

"Bola to výzva, lebo je to hudobne niekde úplne inde ako všetko, čo som robil doteraz. Téma je super, dalo sa s ňou výborne pracovať a hudobníci odviedli kus dobrej roboty. Už som v kine videl aj trailer a mal som zimomriavky z toho, že môžem byť súčasťou niečoho takého. Celý film som videl až na predpremiére na Cinematik festivale v Piešťanoch a som viac ako spokojný," konštatuje Tono S.

Réžia a herecké obsadenie

Režisérmi poviedok sú Jonáš Karásek, Slavo Zrebný, Viliam Csino a Enrik Bistika. V hlavných úlohách sa predstavia Marián Mitaš, Judit Bárdos, Peter Oszlík, Monika Hilmerová, Ladislav Lukčo a Tibor Kiss.

Postavu Moniky Hilmerovej bude v jednej z poviedok sužovať úzkosť a strach z prekonaného teroristického útoku na letisku a neznámeho obyvateľa povaly, Peter Oszlík a Judit Bárdos v ďalšej tvoria zamilovaný pár, ktorých krásny moment preruší smrť a začnú sa diať nevysvetliteľné veci, Majo Mitaš bude v poslednej povieke bojovať o holý život v priamom televíznom prenose.

Objaví sa aj Boy Wonder na okraji spoločnosti alebo Zverina ako strážca marihuanového poľa na Filipínach.