Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej /titulky/

Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej /titulky/

Od režiséra filmov Nožnicovoruký Edward, Charlie a továreň na čokoládu a Alica v krajine zázrakov.

Nezabudnuteľný filmový zážitok sľubuje ďalšie dielo z dielne vizionárskeho režiséra Tima Burtona, ktorý nám pripravil fantastický výlet do sveta kúziel a fantázie, do Domova pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej. Ujal sa totiž sfilmovania rovnomenného bestselleru spisovateľa Ransoma Riggsa, ktorý toto rozhodnutie okomentoval: „Keď som sa dopočul, že Tim Burton chce natočiť tento film, povedal som si, že je to úžasné a šialené!“

Dedkova záhadná smrť prinúti Jakea (Asa Butterfield) vyraziť na veľmi neobvyklú a dobrodružnú výpravu. Pomocou stôp, ktoré našiel v jeho pozostalosti, objaví na odľahlom kúte jedného takmer opusteného ostrova veľmi zvláštnu budovu - Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej.

A hoci sa Jakeovi na prvý pohľad zdá opustený, nie je to tak... Za krátko sa stretáva nielen so slečnou Peregrinovou (Eva Green), ale i s jej mladými chránencami. Ich izolácia nie je len v mieste, ale i v zacyklenom čase. Skrývajú sa pred ostatným svetom kvôli svojim zvláštnym a neuveriteľným schopnostiam, pretože by boli ostatnými považovaní za monštrá. Skrývajú sa ale tiež pred hrôzostrašnými netvormi, ktorí sa chcú zmocniť práve ich zvláštností. Noví Jakeovi priatelia mu pomôžu nájsť jeho vlastnú výnimočnosť. A práve tá môže všetkých obyvateľov domova zachrániť.

Na réžii filmu o neobyčajných deťoch nemohlo štúdio Fox nájsť vhodnejšieho kandidáta, než milovníka všetkých mimoriadne výnimočných bytostí - Tima Burtona. „Tiež som mal nálepku zvláštneho dieťaťa, pretože sem zbožňoval filmy o príšerách. Prenasledovalo ma to nielen v detstve, ale niekedy aj v neskoršom veku. Na svete je mnoho ľudí, ktorí si pripadajú „iní“,“ vysvetľuje režisér jednu z hlavných motivácií na režírovanie slávnej knižnej predlohy.

 

Originálny názov: Miss Peregrine′s Home for Peculiar Children
Žáner: fantasy
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Tim Burton (Big Eyes, Frankenweenie: Domáci maznáčik, Alica v krajine zázrakov, Sweeney Todd, Charlie a továreň na čokoládu, Mŕtva nevesta T. Burtona, Ospalá diera, Batman sa vracia Nožnicovoruký Edward, Batman, Beetlejuice a i.)
Hrajú: Eva Green, Asa Butterfield, Chris O’Dowd, Ella Purnell, Allison Janney, Rupert Everett, Terence Stamp, Judi Dench, Samuel L. Jackson a i.
Hudba: Michael Higham, Matthew Margeson

 

 

 

Hudobný klip - "Whis That You Where Here":

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej, (anglicky): Miss Peregrine′s Home for Peculiar Children (20th Century Fox), Facebook, Instagram (pozri R. Riggs), Twitter.

 

Zaujímavosti

Dobrodružné fantasy Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej (US: Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children, DE: Die Insel der besonderen Kinder), ktorý hneď upúta dĺžkou názvu, je natočený podľa rovnomenného bestselleru (45 týždňov na prvom mieste v rebríčku New York Times) amerického spisovateľa Ransoma Riggsa (1979 -).

Kniha pre mládež Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children (SK: Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej) vyšla v roku 2011 ako montáž textu a starých súkromných fotografií rôznych zberateľov (pôvodne to mala byť len obrázková kniha). O tri roky neskôr vyšlo pokračovanie s názvom Bezduché mesto (Hollow City, 2014), minulý rok nasledovala tretia kniha s názvom Knižnica duší (Library of Souls, 2015).

So spisovateľom R. Riggsom na pľaci (anglicky):

 

Filmové práva si zaistilo štúdio 20th Century Fox a prácou na skripte poverilo scenáristku Jane Goldman (Kingsman, Žena v čiernom, Dlh, Kick-Ass, Hviezdny prach). Pokračovanie úspešnej akčnej komédie Kingsman s podtitulom The Golden Circle je v pláne už budúci rok.

Ďalšou zaujímavosťou je fakt, že scenáristka v minulosti pracovala na dvoch filmoch kultovej komiksovej série X-Men: Budúca minulosť (2014) a X-Men: Prvá trieda (2011). Pozorný divák si preto všimne isté podobnosti. Základný rozdiel je v postave režiséra Tima Bartona. Ten si zabezpečil právo vybrať si scenáristu(ku) podľa vlastného výberu. Jeho prvý výber bola práve anglická scenáristka Jane Goldman.

Postupne vznikol fantastický svet rozmanitých postáv (slečna Alma LeFay Peregrinová, Olive, Claire, Fiona, slečna Avocetová, Jake, Hugh, Horace Somnusson, Bronwyn, Barron Back a i.). Osobitné postavenie majú práve silné ženské postavy (anglicky):

 

Na dotváraní atmosféry a propagácii filmu (pozri napr. Christine McConnell, Mark Jacobs) sa zúčastnilo množstvo kreatívnych ľudí, ktorí sa netajili tým, že sú fanúšikovia práce T. Burtona

Režisér T. Burton (nominácia na 2 Oscary, 20 cien a ďalších 59 nominácií) patrí k najlepším a najúspešnejších tvorcom filmových fantazijných svetov našej doby.

Kto by nepoznal filmy ako: Alica v krajine zázrakov (2010), Sweeney Todd: Diabolský holič z Flee Street (2007), Charlie a továreň na čokoládu (2005), Mŕtva nevesta T. Burtona (2005), Veľká ryba (2003), Ospalá diera (1999), Batman sa vracia (1992), Nožnicovoruký Edward (1990), Batman (1989), Beetlejuice (1988, v pláne je nové spracovanie už v roku 2018) a ďalšie.

Film o filme (anglicky):

 

Medzi režisérových hereckých obľúbencov bezpochyby patrí Johnny Depp. Jeho filmový rukopis je špecifický, jedinečný a s nezameniteľnou umeleckou pečaťou.