EKOTOPFILM - ENVIROFILM 2020

EKOTOPFILM - ENVIROFILM 2020


!!!VSTUP ZADARMO!!!


 

ZMENÍME PLANÉTU ALEBO SEBA?
NENECHAJTE SI UJSŤ FILMY, KTORÉ VÁM ZMENIA POHĽAD NA SVET

 

⇒ PROGRAM  FESTIVALU

 

 

Nadmerná spotreba, neuvedomelé správanie, neúcta k prostrediu, negatívny dopad priemyselného pokroku v kontraste s nedotknutou divočinou, prírodou, ktorá je dokonalým architektom a zároveň tichým svedkom zániku. Filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm prináša vo štvrtok 13. februára 2020 do Mestského kultúrneho centra v Žiari nad Hronom dokumentárne filmy, ktoré vás motivujú k zmene.

Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm na Slovensko každoročne prináša široký výber celosvetovo oceňovaných dokumentárnych filmov zahraničnej i domácej produkcie. V rámci celoročnej TOUR je snahou organizátorov prostredníctvom dokumentárnych snímok a sprievodných aktivít zvyšovať v regiónoch Slovenska environmentálne povedomie. "Festivalové filmy ukazujú nielen krásu a moc prírody, odľahlé miesta doposiaľ nepoznačené ľudskou činnosťou, ale aj presný opak, negatívny dopad našej každodennej spotreby na životné prostredie. Ľudí však nechceme strašiť, chceme im priniesť informácie a motivovať ich k zmene, možno trošku varovať. Je potrebné sa poučiť zo zlých návykov a naštartovať v sebe zmenu, " informuje o charaktere podujatia riaditeľ festivalu Peter Lím.

Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm odštartuje vo štvrtok ráno 13. februára 2020 v Mestskom kultúrnom centre programom pre vopred prihlásené základné a stredné školy. V rámci Junior festivalu sa deti pomocou filmového plátna a sprievodných aktivít naučia ako chrániť životné prostredie.

Festival pokračuje večerným programom pre širokú verejnosť. Filmový program od 16:00 do 21:30 prináša široké spektrum tém. Nenechajte si ujsť jedinečné zábery vlčej svorky v nehostinnej tundre, naučte sa predchádzať vzniku odpadov, vyriešte dilemu udržateľného stravovania, predstavte si život bez hmyzu alebo sa inšpirujte príbehom odhodlanej aktivistky, novodobej Johanky z Arku.

Program je doplnený o diskusiu Tajní obyvatelia mesta, kde filmár, dokumentarista a člen Ochrany dravcov na Slovensku Stanislav Kováč priblíži o 18:00 divákom cez komentovaný sprievod filmový materiál o negatívnych dopadoch ľudskej činnosti na chránené druhy živočíchov, ktoré žijú v našich obydliach alebo v ich tesnej blízkosti.

Zmena programu vyhradená! Vstup na festival je voľný. 

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou a Kohéznym fondom.

 /16:00/ Biely vlk - Arktický duch

Na krajnom severe Kanady leží ostrov Ellesmere, kde nehostinnú tundru bičuje arktický vietor a teploty klesajú až na 40 stupňov pod nulou. Kráľovstvo snehu a ľadu je domovinou vlka arktického, jedného z najhúževnatejších predátorov našej planéty. Avšak s príchodom jari sa putujúci lovci menia na oddaných rodičov, ktorí sa starajú o nových členov svorky. Vo filme sú jedinečné zábery z rodinného života vlkov. Ponúka epický, pravdivý, dramatický a dojemný príbeh oddanosti, spolupatričnosti a vernosti, ktorý odhaľuje víťazstvá a pády svorky snažiacej sa prežiť v jednej z posledných úžasných divočín našej Zeme.

 

Originálny názov: White Wolves - Ghosts of the Arctic
Jazyková verzia: SD
Rok/ Ročník: 2018/ 2019
Krajina pôvodu: Nemecko
Réžia: Oliver Goetzl
Minutáž: 56 minút

 

 


/17:00Stačí málo

V dokumentárnom filme sa snažíme zistiť, prečo sa potravinový a módny odpad stal naliehavým sociálnym a environmentálnym problémom a čo môžeme urobiť, aby sme to zmenili. Film je vyrozprávaný očami mladej islandskej matky, ktorá sa snaží porozumieť problémom a zmeniť spôsob svojho života. Rozhovory s odborníkmi, dizajnérmi, aktivistami a producentmi objasňujú celú situáciu a ponúkajú nám rôzne možnosti ako tento problém riešiť. Aj malé zmeny našich návykov môžu mať na našu planétu veľký vplyv.

 

Originálny názov: Useless
Jazyková verzia: ST
Rok/ Ročník: 2018/ 2019
Krajina pôvodu: Island
Réžia: Rakel Gardasdottir, Agústa M. Olafsdottir
Minutáž: 51 minút

 

 


/18:00 - 18:55/  DISKUSIA MIMO PLÁTNA/ Tajní obyvatelia mesta

Dozvieme sa, akú úlohu plnia chránené živočíchy v urbárnom prostredí, čím sú pre nás nenahraditeľné a ako môžeme svojím pôsobením pomôcť pri ich ochrane a záchrane. Uvidíme, ako sa v domácej starostlivosti rehabilitujú netopiere, belorítky a dažďovníky, ich vypúšťanie do voľnej prírody, záchranu a transfér dravých vtákov a množstvo ďalších zaujímavých aktivít, ktoré nás už nenechajú chladnými voči prírode.

Filmár, dokumentarista a člen Ochrany dravcov na Slovensku Stanislav Kováč priblíži divákom cez komentovaný sprievod filmový materiál o negatívnych dopadoch ľudskej činnosti na chránené druhy živočíchov, ktoré žijú v našich obydliach alebo v ich tesnej blízkosti. V dokumente uvidíme, kde všade sa chránené živočíchy nachádzajú, ako často o ich prítomnosti ani netušíme a čo všetko im hrozí počas rekonštrukčných alebo zatepľovacích prácach na našich bytových komplexoch.

 


/19:00Dilema mäsožravcov

S rastúcim počtom obyvateľov a tlakom na zvyšovanie lacných potravín sme sa dostali k neúprosnej produktivite a priemyselnému poľnohospodárstvu. Krutosť voči chovaným zvieratám, závažné zdravotné problémy a škody na životnom prostredí sú nevyhnutnými dôsledkami. Máme nejaké alternatívy? Zoberieme vás na cestu do Spojených štátov, Portugalska, Francúzska, Švédska a Nemecka, aby sme vám ukázali najhoršie excesy priemyselného poľnohospodárstva a pozitívne príklady žien a mužov, ktorí používajú len také poľnohospodárske metódy, ktoré sú v súlade s prírodou a zvieratami. Tento film ponúka udržateľnú alternatívnu víziu budúcnosti spotreby mäsa.

 

Originálny názov: The Carnivore′s Dilemma
Jazyková verzia: ST
Rok/ Ročník: 2018/ 2019
Krajina pôvodu: Francúzsko
Réžia: Benoit Bringer
Minutáž: 52 minút

 

 


/20:00Svet bez hmyzu

Najprv vymrie hmyz, potom vtáky a nakoniec ľudia. V strednej Európe sú oblasti kde je 70% hmyzu vyhynutého a klesá aj počet vtákov. V Číne sú miesta, kde hmyz nie je vôbec a opeľovanie robia ľudia ručne. Film sa zaoberá príčinami a ponúka riešenia. Počas výskumu nájdu krajinu, ktorá disponuje z veľkej časti nedotknutou prírodou. Rumunsko je rajom vtákov a hmyzu. Avšak ekonomická expanzia EÚ môže mať zakrátko nevídané následky...

 

Originálny názov: World without Insects
Jazyková verzia: SD
Rok/ Ročník: 2018/ 2019
Krajina pôvodu: Nemecko
Réžia: Andreas Ewels
Minutáž: 29 minút

 

 


/20:30Aktivistka

Film je moderný príbeh Johanky z Arku, odhodlanej tínedžerky z fínskeho Laponska, ktorá sa pustila do boja proti jednej z najväčších banských spoločností sveta. Bojuje za budúcnosť svojej dediny a za jedinečnú mokraď chránenú prírodným programom Európskej únie. Riikka Karppinenová mala len 15 rokov, keď tam našiel anglo-americký, medzinárodný banský gigant ložiská niklu a medi, len 120 kilometrov severne od polárneho kruhu. Bol to objav storočia.

 

Originálny názov: Activist
Jazyková verzia: ST
Rok/ Ročník: 2017/ 2019
Krajina pôvodu: Fínsko
Réžia: Petteri Saario
Minutáž: 57 minút

 

  

O Festivale

Oficiálna stránka: Ekotopfilm (pozri Program), Facebook, Instagram, Twitter, YouTube.