EKOTOPFILM - ENVIROFILM

EKOTOPFILM - ENVIROFILM


VSTUP VOĽNÝ


FESTIVAL FILMOV O TRVALO UDRŽATEľNOM ROZVOJI

EKOTOPFILM-ENVIROFILM FESTIVAL je určený pre širokú verejnosť (Zapájame celé Slovensko). Každý, kto sa zaujíma o prírodu, ekológiu a záleží mu na prostredí, v ktorom žije, určite privíta počas jedného dňa v KINE HRON 5 dokumentárnych filmov, víťazov májového ročníka 2017 svetového festivalu.

Filmy atraktívnym spôsobom otvárajú a poukazujú na niektoré z mnohých problémov, ktorým naša civilizácia čelí. Návštevníci sa môžu zapojiť aj do zaujímavej diskusie "mimo plátna" s názvom Domácnosť bez odpadov s hosťom Branislavom Moňokom, ktorý sa podelí o svoje osobné skúsenosti.

V rámci nášho Junior festivalu (trailer), ktorého sa zúčastnia prihlásené základné a stredné školy mesta Žiar nad Hronom najprv odpremietame vybrané dokumenty určené pre detského diváka. Následne je pre nich pripravený pútavý sprievodný program.

V popoludňajšom programe, ktorý sa začne o 16:00 sa môžete tešiť na kvalitné dokumentárne filmy na rôzne aktuálne témy, ktoré budú obohatené o diskusiu. Viac informácií v programe.

Na premietania filmov a sprievodné aktivity (prednášky, diskusie, besedy) sa vstupné neplatí. Nie je možné zakúpiť lístky, ani si vopred rezervovať miesto. Odporúčame prísť v časovom predstihu.

Medzinárodný filmový festival má takmer polstoročnú tradíciu. Na území bývalého Československa sa festival Ekotopfilm po prvýkrát uskutočnil už v roku 1974 a je tak najstarším filmovým festivalom s environmentálnou tematikou na svete.

Nosnou myšlienkou aktuálneho ročníka je myšlienka "Na konci evolúcie nie je krása". "Kampaň vychádza z doby antropocénu, teda geologického obdobia, ktoré je závažne poznačené ľudskou činnosťou. Vizuálom sa zamýšľame nad evolúciou, rastlinami, živočíchmi, ktoré sa budú musieť prispôsobiť zničeným ekosystémom, ak ľudstvo včas nezakročí v pustošení životného prostredia," spresnil šéf festivalu Peter Lím.

 

 

 

Ekotopfilm promo (2015 - 2017):

 

 

PROGRAM - KINO HRON/16:00 - 16:55Život v oblakoch

Ako na Noemovej arche plávajúcej časom, prežívajú v Tatrách kamzíky spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody už viac ako desaťtisíc rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom. Aj vďaka tomu sú Tatry stále jedinečným ostrovom divokej prírody.  Život v oblakoch je plný protikladov. Krehké kamzíčatká akoby ani nepatrili do tohto drsného prostredia.

 

Originálny názov: Life in the Clouds
Jazyková verzia: SV, komentuje Milo Kráľ
Rok/ Ročník: 2016/ 2017
Krajina pôvodu: SR
Réžia: Erik Baláž
Hudba: Michal Novinski, Lukáš Kobela, Ľuboš Bernáth
Minutáž: 51 minút

 

 

Oficiálna stránka filmu: Arolla Film.


/17:00 - 17:55/  Dojedz to: Príbeh o plytvaní jedlom

Všetci radi jeme. Milujeme kuchárske programy v televízií, časopisy o varení a blogy o dobrom jedle. Ale ako je to možné, že takmer 50% nášho jedla končí ako odpad? Filmári a gurmáni Jen a Grant sa ponoria do sveta odpadkov z  farmy, obchodov až po ten ich z vlastnej chladničky. Filmový príbeh spojí pri jednom diskusnom stole farmárov, inšpiratívne organizácie a zákazníkov. Príbeh je výchovný a zároveň „chutne“ zábavný.

 

Originálny názov: Just Eat It: A Food Waste Story
Jazyková verzia: SK titulky
Rok/ Ročník: 2016/ 2017
Krajina pôvodu: Kanada
Réžia: Grant Baldwin
Hudba: Grant Baldwin
Minutáž: 57 minút

 

 

Oficiálna stránka filmu (anglicky): Just Eat It, Facebook, Twitter, pozri Award Winner Video Message.


/18:00 - 18:55/  DISKUSIA MIMO PLÁTNA/ Domácnosť bez odpadov

Každý obyvateľ Slovenskej republiky vyprodukoval v roku 2015 priemerne 348 kg komunálneho odpadu. Z tohto množstva dokázal zrecyklovať a skompostovať necelých 70 kg. Zvyšok skončil na skládkach alebo v spaľovniach odpadov. Rozmýšľate nad tým, ako znížiť množstvo vyhadzovaných odpadov? Je reálne v slovenských podmienkach recyklovať a kompostovať viac? Pridajte sa aj vy k stále väčšiemu množstvu aktívnych ľudí, ktorým nie je ľahostajné, v akom životnom prostredí žijú. O osobné skúsenosti sa podelí Branislav Moňok z občianskeho združenia Priatelia Zeme. Zavedením jednoduchých opatrení znížila jeho trojčlenná domácnosť množstvo vyhadzovaných odpadov na necelých 10 kg za rok. Ako a kde začať? Odpovede ako aj praktické návody sa dozviete na prednáške.

 

Oficiálna stránka: Ekotopfilm, Priatelia Zeme CEPA, Priatelia Zeme SFZ, VLK, (anglicky): Friends of the Earth Europe, Friends of the Earth Interrnational.


/19:00 - 20:05/  Spomaľovanie rýchlej módy

Čo si obliekate? Z čoho sú vaše šaty? Viete aký je ich cyklus života? Aký je ich vplyv na našu planétu? Len málo z nás si to uvedomuje. Keď si kupujeme lacné „plastové“ odevy vieme, že nám skoro nič nevydržia, ale aj tak máme potrebu stále si ich kupovať. Prečo? Tzv. rýchla móda našej planéte tak veľmi škodí, a preto nutne potrebujeme alternatívu. Musíme spomaliť. Alex James sa vydáva na cestu za poznaním, s cieľom zistiť ako sme sa do tohto stavu dostali. A čo je dôležitejšie, čo môžeme s problémom urobiť. Dokáže niečo rýchlu módu spomaliť?

 

Originálny názov: Alex James: Slowing Down Fast Fashion
Jazyková verzia: SK titulky
Rok/ Ročník: 2016/ 2017
Krajina pôvodu: V. Británia
Réžia: Ben Akers
Minutáž: 65 minút

 

 

Oficiálna stránka filmu (anglicky): Facebook, pozri Award Winner Video Message.


/20:10 - 20:30/  Budúcnosť našich miest

Film je video esej zaoberajúca sa minulosťou, súčasnosťou a budúcnosťou urbanizácie. Je kokteilom osobného dobrodružstva, využitia internetu a ľudí v rôznych krajinách. Nájdeme v ňom rozhovory s urbanistami – filozofmi ako sú napríklad Edward Glaeser, Carlo Ratti, a Janette Sadik-Khan. Filmár Oscar Boyson cestuje po celom svete a skúma najnovšie trendy, perspektívy a aktérov ovplyvňujúcich naše mestá.

 

Originálny názov: The Future of Cities
Jazyková verzia: SK dabing
Rok/ Ročník: 2016/ 2017
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Oscar Boyson
Minutáž: 18 minút

 

Oficiálna stránka (anglicky): Oscar Boyson, Instagram, Twitter.


/20:30 - 21:30/  Ganga: Svätá (zne)svätená rieka

Film plynie po prúde najsvätejšej a zároveň najzatracovanejšej rieky sveta – Gangy. V roku 2013 sa vydali režiséri Jake Norton a Pete McBride na cestu od jej prameňa až po ústie dokumentujúc jej nespútanú krásu a boj o prežitie. Je to príbeh rieky s jej dichotómiou a zložitosťou. Je príbehom rieky, ktorú uctieva miliarda ľudí. 500 miliónov ľudí jej na nej závislých. Je zdrojom života a inšpirácie, ako aj smrti, znečistenia a tragédie.

 

Originálny názov: Holy (un)Holy River
Jazyková verzia: SK dabing
Rok/ Ročník: 2016/ 2017
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Jake Norton, Pete McBride
Minutáž: 60 minút

 

 

Oficiálna stránka (anglicky): Holy (un)Holy River. 

O Festivale

Oficiálna stránka: Ekotopfilm, City Life, Facebook, Instagram, Twitter, YouTube.

Program festivalu: Ekotopfilm, Program (pdf).

Tour podporili (spoluorganizátori): Žiar nad Hronom, MsKC a i.