Čas a miesto konania

26.02.201916:00
Vstup ZADARMO

Maximálny možný počet rezervovaných vstupeniek na jednu objednávku je 8. V prípade záujmu o väčší počet vstupeniek kontaktujte pokladňu MsKC.

EKOTOPFILM - ENVIROFILM 2019


!!!VSTUP ZADARMO!!!


 

Srdečne vás pozývame na najstarší filmový festival svojho druhu na svete. Jedinečné dokumentárne filmy z celého sveta a sprievodný program. Už 2-krát v našom kine.

Ekotopfilm vytvoril viac ako 5000 partnerstiev vo viac ako 58 krajinách sveta. Je najväčším festivalom svojho druhu v rámci SR. Navštívilo ho už viac ako 1 milión návštevníkov. Filmový festival Ekotopfilm dokázal výnimočne spojiť na jednej platforme verejný, súkromný a tretí sektor v problematike trvalo udržateľného rozvoja. Stalo sa z neho jedno z najväčších a najnavštevovanejších podujatí. Od roku 1974 uplatňuje zásady trvalo udržateľného rozvoja, ktoré až v roku 1992 oficiálne deklaroval Summit Zeme v Rio de Janeiro. Náš filmový festival je svetovým unikátom v spojení súkromného, verejného a tretieho sektora. Táto platforma spojenia troch sektorov je vo svete ojedinelá a v zahraničí mimoriadne rešpektovaná i oceňovaná.

Do Žiaru nad Hronom prinášame to najlepšie z aktuálneho festivalového ročníka. Naším cieľom je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvárať priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja, a to prostredníctvom filmových premietaní a sprievodných diskusií.

Sme tu pre vás už od rána! Doobedie patrí deťom z vopred zahlásených základných a stredných škôl. V rámci nášho Junior festivalu sa zameriavame na environomentálnu výchovu žiakov, kde pomocou krátkych filmov a interaktívnych sprievodných aktivít učíme deti k zodpovednosti voči nášmu prostrediu.

Podvečer otvárame brány pre verejnosť. Príďte zrelaxovať, nabrať nové informácie a inšpirácie do života. Môžete sa tešiť na pestrý filmový program, ktorý vás zavedie do divokej prírody, odhalí nelegálne praktiky, predstaví nové riešenia súčasných problémov… Okrem jedinečných dokumentárnych filmov z celého sveta vám prinášame aj sprievodný program "mimo plátna", kde diskutujeme s našimi hosťami na aktuálne témy.

 

 

 

PROGRAM - KINO HRON/16:00 - 16:55/ Medvede z Kamčatky. Zrod života

Juhokamčatská federálna rezervácia sa často nazýva aj medvedí raj. Prírodopisný film meditatívneho typu sleduje 7 mesiacov dve medvedice a ich medvieďatá, odhaľuje tajomstvá ich každodenného života. Vďaka hudbe a ruchom prírody bez komentára, sa môžete úplne ponoriť do nádhernej divočiny, cítiť jej silu medzi sopkami, riekami a divokou zverou, a zároveň zakúsiť dôležitú hranicu, ktorú by človek nikdy nemal prekročiť.

 

Originálny názov: Kamchatka Bears. Life Begins
Jazyková verzia: SD
Rok/ Ročník: 2018
Krajina pôvodu: Rusko
Réžia: Irina Zhuravleva, Vladislav Grishin
Minutáž: 53 minút

 

 

Oficiálna stránka filmu: Ekotopfilm, (rusky): Lesfilm, Facebook.


/17:00 - 17:55/  Živá rieka

Je začiatok mája. Hučiaca riava, napájaná topiacim sa snehom, mení smaragdovú vodu horských plies na bielu penu. Stovky prameňov krištáľovo čistej vody sa v tatranskej divočine postupne zlievajú, aby vytvorili jednu z posledných divokých riek strednej Európy. Tam, kde bol les je rieka a tam, kde bola rieka, zostali len do biela obrúsené kamene a piesok. Voda ničí, no súčasne tvorí a podporuje mnohoraké formy života. Rieka Belá je chladná, dravá a nebezpečná, no je aj bohatá, štedrá a slobodná. Dodnes zostáva nespútaná. Vytrvala, aby nám pripomenula, ako vyzerajú živé rieky. Aby nás inšpirovala k navráteniu voľnosti ďalším riekam, ktoré svoju slobodu už stratili.

 

Originálny názov: Živá rieka; The Living River
Jazyková verzia: SV, nahovoril Milo Kráľ
Rok/ Ročník: 2017/ 2018
Krajina pôvodu: SR
Réžia: Erik Baláž
Hudba: Michal Novinski, Ľuboš Bernáth, Lukáš Kobela
Minutáž: 52 minút

 

 

Oficiálna stránka filmu: Ekotopfilm, Arolla Film, Facebook (Arolla Film).


/18:00 - 18:55/  DISKUSIA MIMO PLÁTNA/ O živých riekach

Rieka Belá je jedna z posledných divokých riek strednej Európy. Dodnes zostáva slobodná, nespútaná a plná príbehov, ktoré píše sama príroda. Film Živá rieka uzatvára tatranskú trilógiu a tvorcovia zažili pri jeho vzniku množstvo nezabudnuteľných, krásnych aj prekvapivo nebezpečných momentov. Podarilo sa im priniesť nevšedné scény, ktoré už iba ťažko uvidíte niekde inde.

Ako sami hovoria, film Živá rieka v sebe nesie asi najhlbšie ekologické posolstvo a veria, že nám pomôže inak vnímať aj voľnú krajinu okolo nás, aby sme jej dokázali prinavrátiť aspoň časť jej niekdajšej pestrosti a krásy. Jeden z autorov, Karol Kaliský, nám príde porozprávať o zážitkoch z natáčania, o význame nespútaných riek pre životné prostredie a o aktivizme.

 

Oficiálna stránka: Ekotopfilm (Karol Kaliský).


/19:00 - 19:50/ Pytliacke podsvetie

Priekopnícky dokumentárny film odhaľuje globálny syndikát, ktorý je hnacím motorom nelegálneho zabíjania nosorožcov. Na čiernom trhu je ich roh jedným z najviac obchodovaných artiklov. Hlavné zločinecké syndikáty s ním obchodujú rovnako ako s drogami a zbraňami. Rohy dospelých jedincov majú hodnotu až $250 000. Miestni dedinčania, ktorí toto ohrozené zviera zabíjajú, dostávajú od dobre organizovaných zločineckých skupín len zlomok tejto ceny. Čína vyhlásila svoj plán zakázať domáci komerčný obchod so slonovinou a rohmi za účelom ochrany ohrozených afrických druhov zvierat.

 

Originálny názov: The Poacher′s Pipeline
Jazyková verzia: ST
Rok/ Ročník: 2016/ 2018
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Phil Rees
Minutáž: 48 minút

 

 

Oficiálna stránka filmu: Ekotopfilm.


/19:50 - 20:25/  Slamky

Silný dokumentárny film o plastových slamkách a iných formách plastového odpadu, ktorý sa dostáva do našich vodných tokov a oceánov. Predstavuje jednotlivcov, skupiny a firmy po celom svete, ktoré sa snažia pomocou výchovy, osvety, spolupráce a rozvoja politiky znižovať používanie plastových slamiek využitím ich neplastových náhrad. Úvod zábavného a vzdelávacieho filmu patrí farebnej animácii a hlasu oscarového herca Tima Robbinsa.

 

Originálny názov: Straws
Jazyková verzia: ST, nahovoril Tim Robbins
Rok/ Ročník: 2017/ 2018
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Linda Booker
Minutáž: 33 minút

 

 

Oficiálna stránka: Ekotopfilm, (anglicky): Straws, Facebook, Instagram, Twitter.


/20:30 - 21:25/ Po záruke

Ako ďaleko zájdete v Nórsku, ak sa budete stravovať výlučne potravinovým odpadom? Zdá sa, že dosť ďaleko. Potravinový odpad predstavuje pre malú zato bohatú krajinu obrovský problém, kde štvrtina potravín končí v smetnom koši. Štyria mladí aktivisti sa rozhodnú na situáciu upozorniť, a tak sa vydajú na cyklovýlet zo Severného mysu až na juh Nórska, zdolávajúc 3000 km dlhú trasu. Dajú si sľub, že sa budú stravovať len jedlom po záruke zo supermarketov, a čoskoro zistia, že vďaka potravinovému odpadu môžu žiť ako králi. Čo to ale vypovedá o ich krajine a našom spôsobe života?

 

Originálny názov: Utgått på dato; Expired
Jazyková verzia: ST
Rok/ Ročník: 2017/ 2018
Krajina pôvodu: Nórsko
Réžia: Kieran Kolle
Minutáž: 52 minút

 

 

Oficiálna stránka: Ekotopfilm, (nórsky): Facebook. 

O Festivale

Oficiálna stránka: Ekotopfilm, Facebook, Instagram, Twitter, YouTube.

Ekotopfilm-Envirofilm: PROGRAM Žiar nad Hronom, Junior festival.

Page created in 0.161089 seconds.