EXPEDIČNÁ KAMERA 2019

EXPEDIČNÁ KAMERA 2019

Film • Dobrodružstvo • Divoká príroda • Neuveriteľné výkony • Expedície • Tie najlepšie cestovateľské a dobrodružné filmy z medzinárodnej i domácej produkcie... v našom kine.

Medzinárodný filmový festival EXPEDIČNÁ KAMERA je najväčšia cestovateľská a outdoorová akcia v ČR. Je filmový festival, ktorý už od roku 2009 prináša do kín tie najlepšie cestovateľské a dobrodružné filmy z medzinárodnej i domácej produkcie. Výpravy do vnútra džungle i púšte, neuveriteľné výkony na skalách, plavby cez oceány i po divokých riekach, adrenalínové šialenstvo, návštevy domorodých kmeňov, stovky ubehnutých kilometrov i putovanie na dvoch kolesách, outdoorové hviezdy i neznámi a napriek tomu úžasní cestovatelia, to všetko máte možnosť zažiť počas festivalu.

Premietania môžete navštíviť na dvesto miestach v Českej republike i na Slovensku. Príďte nasať atmosféru diaľok, obdivovať pozoruhodné výkony a načerpať inšpirácie k vlastným cestám.

V tohtoročnom programe (10. ročník) nájdete 6 filmov, ocenených napríklad na Kendal Mountain Festivale, Vancouver International Mountain Film Festivale, ale i čerstvé novinky z domácej produkcie.

Môžete sa tešiť na expedíciu do vnútra peruánskej džungle vo filme Matsés, mrazivý príbeh horolezca zraneného tesne pod vrcholom vysnívanej hory Tupendeo v pohorí Kašmír, novozélandské adrenalínové putovanie Waiau-Toa Odyssey na horských bicykloch a packraftoch, medailónik hendikepovanej lezkyne z Nového Anglicka v snímke Stumped, preteky naprieč Severnou Amerikou v podaní dvoch húževnatých cyklistiek vo filme Divided a Kroky na hrane, t.j. bežeckú výpravu slovenských ultrabežcov po stopách neľútostnej židovskej histórie.

Poradie premietania filmov sa dozviete priamo na festivale.

 

 Matsés

Je dnes ešte vôbec možné zažiť skutočné dobrodružstvo, tak ako za starých časov a len s papierovou mapou v ruke? Aké to je, keď sa otec s dcérou na vlastnú päsť vydajú na peruánsko-brazílsku hranicu až do vnútra Amazónie ku kmeňu Matsés, čeliacemu tlaku civilizácie a ťažobných spoločností? Matsés je film, ktorý vás chvíľkami inšpiruje a dojíma, chvíľkami vám behá mráz po chrbte.

 

Originálny názov: Matsés
Jazyková verzia: ČV
Rok: 2018
Krajina pôvodu: ČR
Réžia: Miroslav Haluza
Minutáž: 45 minút

 

 

Oficiálna stránka (česky): Expediční kamera.


Stumped

Maureen je lezkyňa. Býva v Colorade a miluje zvieratá, nezdravé jedlo a spanie v aute. A okrem toho má tiež lezecký projekt. Chystá sa vyliezť cestu Days of Future Past obtiažnosti 8+ (UIAA). Lenže talent nie je všetko a Mo zisťuje, že na sebe bude musieť pracovať omnoho viac, než bola doposiaľ zvyknutá. Že bude musieť počúvať trénera, posilňovať, zmeniť životosprávu a trochu menej sa flákať, a na to je Mo až priveľmi tvrdohlavá, takže je to boj. A mimochodom, Mo nemá jednu ruku.

 

Originálny názov: Stumped
Jazyková verzia: ČT
Rok: 2018
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Cedar Wright, Taylor Keating
Minutáž: 25 minút

 

(anglicky):

 

Oficiálna stránka: Expediční kamera, (anglicky): Cedar Wright.


Tupendeo

Stephan Siegrist s parťákom Thomasom Senfom sa v roku 2015 vydávajú na prvovýstup hory Tupendeo v oblasti Kašmíru v indických Himalájach. Nález lezeckého materiálu tesne pod vrcholom im odkrýva príbeh z expedície roku 1992.

Miestni si len matne vybavujú akúsi tragickú udalosť – pre horolezca Jonathana Bambera bol adrenalín denným chlebom a práve vrchol Tupendeo mal byť ďalšou výzvou a ďalším zdolaným vrcholom. Lenže osud to chcel inak a kúsok pod vrcholom došlo k fatálnej nehode. Boj o vrchol sa pre Jonathana v sekunde stal bojom o život a nekonečným čakaním na zľutovanie.

 

Originálny názov: Tupendeo
Jazyková verzia: ČT
Rok: 2018
Krajina pôvodu: Švajčiarsko
Réžia: Hans Ambühl/ Visual Impact GmbH
Minutáž: 26 minút

 

(anglicky, nemecky):

 

Oficiálna stránka (česky): Expediční kamera, (anglicky): Sidetracked (Tupendeo).


Waiau -Toa Odyssey

Jazdievali sme na vodu s barelmi a gitarou. Na bicykli sme vozili brašne ťažké tak, že bicykel nešlo zdvihnúť do vlaku. Ale to už dnes neplatí. Viete, čo je to packraft? Je to nafukovacia loď, ktorá je tak ľahká, že ju jednoducho zložíte a hodíte na chrbát. A viete, čo je to bikepacking? Moderné pojatie minimalistického cestovania na bicykli.

Partia troch dobrodruhov,  jedného fotografa a filmára, vyrazila na 300 km dlhú 6 dennú cestu bez akejkoľvek  podpory. Naplánovali výpravu spájajúcu divoké rieky a prírodné cyklotraily v takmer nedotknutej divočine Nového Zélandu. Aby toho nebolo málo, len mesiac pred odjazdom ich ničivé zemetrasenie donúti meniť plány, a to im odkrýva možnosti objaviť novú krajinu.

 

Originálny názov: Waiau-Toa Odyssey
Jazyková verzia: ČT
Rok: 2018
Krajina pôvodu: Nový Zéland
Réžia: Simon Waterhause
Minutáž: 13 minút

 

(anglicky):

 

Oficiálna stránka (česky): Expediční kamera, (anglicky): Waiau-Toa Odyssey.


Kroky na hrane

Behanie je moderné. Všetci beháme. Beháme pre radosť, aby sme schudli, aby sme boli najlepší. Boli ale časy, keď bol beh formou úteku. Kto utiekol, prežil. Skupina slovenských ultrabežcov sa vydáva po stopách Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera, ktorí v roku 1944 utiekli z pekla koncentračného tábora v Osvienčime a absolvovali 170 km dlhú cestu do Žiliny, aby podali svedectvo o systematickom vyvražďovaní Židov. Viac než kopce a vzdialenosť vtedy ale na ceste bolí spomienky.

 

Originálny názov: Kroky na hrane
Jazyková verzia: SV
Rok: 2017
Krajina pôvodu: SR
Réžia: Viliam Bendík
Minutáž: 42 minút

 

 

Oficiálna stránka: Kroky na hrane (Bendikfilms), (česky): Expediční kamera.


Divided

Z Kanady do Mexika môžete ísť pohodlne autom. Lenže je to 4 a pol tisíc kilometrov, takže je pohodlnejšie trebárs letieť. Rickie a Lee ale pôjdu na bicykli. Obe spája láska k cyklistike a v sedle už obe dve zažili kadečo. Tentokrát čelia riadnej výzve – závodu Tour Divide naprieč Severnou Amerikou. Behom dlhej cesty si siahnu na skutočné dno, ale nezastaví ich ani porcia kilometrov, ani bolesť, smútok a komáre, a dokonca ani strach zo zlyhania. Pretože niekedy je zlyhanie to najlepšie, čo vás na ceste môže postretnúť.

 

Originálny názov: Divided
Jazyková verzia: ČT
Rok/ Ročník: 2018
Krajina pôvodu: V. Británia
Réžia: Lee Craigie, Rickie Cotter
Minutáž: 39 minút

 

(anglicky):

 

Oficiálna stránka (česky): Expediční kamera, pozri aj (anglicky): Bikepacking, Lee Craigie, Rickie Cotter, Cyclinguk. 

O festivale

Oficiálna stránka (česky): Expediční kamera, Facebook, YouTube.