Fantastické zvery a ich výskyt /dabing/

Fantastické zvery a ich výskyt /dabing/

J. K. Rowlingová vás pozýva zažiť novú éru sveta čarodejníkov.

Fantastické zvery a ich výskyt je úplne novým čarodejníckym dobrodružstvom, ktoré nás vracia do sveta čarodejníkov a zvláštnych bytostí vytvoreného spisovateľkou a autorkou príbehov o Harry Potterovi J. K. Rowlingovou.

Fantastické zvery a ich výskyt začínajú v roku 1926, kedy Newt Scamender práve dokončil svetovú výpravu za hľadaním a dokumentáciou výnimočného výskytu magických stvorení. Jeho krátke zastavenie v New Yorku by sa zaobišlo bez nehody, keby nebolo mukla menom Jacob, strateného magického kufríka a úteku niektorých newtových fantastických zverov, ktoré môžu byť veľkým problémom rovnako pre svet čarodejníkov, ako muklov...

 

Originálny názov: Fantastic Beasts and Where to Find Them
Žáner: dobrodružný, fantasy, rodinný
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA, V. Británia
Réžia: David Yates
Hrajú: Eddie Redmayne, John Voigh, Colin Farrell, Ron Perlman, Katherine Waterston, Alison Sudol, Dan Fogler, Ezra Miller, Samantha Morton, Jenn Murray a i.
Hudba: James Newton Howard

 

 

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Fantastické zvery a ich výskyt, (anglicky): Fantastic Beasts and Where to Find Them, Warner Bros,, Facebook, Instagram, Twitter, (nemecky): Phantastische Tierwesen und wo sie zu finden sind.

 

Zaujímavosti

Nápad na Fantastické zvery a ich výskyt (Fantastic Beasts and Where to Find Them) sa prvýkrát objavili v roku 1997 vo zväzku Harry Potter a Kameň mudrcov. Filmová adaptácia Harry Potter a Kameň mudrcov (2001) bola nominovaná na 3 Oscary a zarobila takmer 975 mil. dolárov. Táto zmienka v knihe vďaka veľkému dopytu prerástla do samostatnej knihy, ktorú (spisovateľka, producentka, scenáristka, herečka) J. K. Rowling (ďalej len J. K. Rowlingová) zverejnila v roku 2001.

Od posledného filmu kultovej série Harry Potter a Dary smrti 2 (Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2, ,2011) ubehlo už dlhých päť rokov. Film bol nominovaný na 3 Oscary a celosvetovo zarobil viac ako 1 mld. 341 mil. dolárov. Séria (knihy, filmy, videohry, hračky a i.) prerástla do celosvetového fenoménu a má milióny fanúšikov po celom svete, pre ktorých je nový titul veľkým filmovým sviatkom (virálne videá: Wand Training, Magical History).

Londýnska premiéra (anglicky):

 

Celkovo sa zárobky filmovej série o Harry Potterovi (All trailers) počítajú v miliardách dolárov. Odhadovaný rozpočet novinky je 225 mil. dolárov (Kameň mudrcov mal rozpočet okolo 125 mil. dolárov).

Autorka sa pre veľký záujem rozhodla pre rozšírenie série (spin-off) a autorsky sa podieľa i na scenári nového filmu (jej prvý samostatný scenár). V minulom roku sa ako scenáristka spolupodieľala na trojdielnej minisérii The Casual Vacancy (2015), ktorý bol natočený podľa jej knižného bestselleru (dráma z anglického prostredia).

 

Filmy o filme (anglicky):

 

V prípade komiksových adaptácii často hovoríme o "Univerze", akomsi vlastnom vesmíre, v ktorom naši obľúbení hrdinovia zažívajú svoje dobrodružstvá. Podobne je filmový vesmír legendárnej série rozšírený o nové príbehy, ktoré sa odohrávajú v dvadsiatych rokoch 20. storočia (pozri J.K. Rowlingová píše scenár). Príbeh o tom, ako vznikla rovnomenná učebnica, ktorú neskôr používal i sám Harry Potter (pozri aj Macusa).

Magický svet (anglicky):

 

RÉŽIA

Na režisérsky post sa spočiatku zvažoval mexický rodák Alfonso Cuarón (Gravitácia, Paríž, milujem ťa, Potomkovia ľudí, Mexická jazda a i.), ktorý natočil i temnejšie ladenú časť Harry Potter a zajatci z Askabanu (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban, 2004).

V auguste 2014 na režisérskej stoličke prvému filmu novej série potvrdili napokon ostrieľaného anglického filmára Davida Yatesa (Legenda o Tarzanovi, Dievčatá z kaviarne, TV seriály State of Play, Mladí návštevníci, The Way We Live Now a i.). Ten má na konte posledné štyri „Potterovky“ (novinku je v kinách možné vidieť i v 3D).

SCAMENDER

Ešte v októbri 2014 filmové štúdio Warner Bros. zverejnilo, že má v pláne natočiť tri filmy novej série (ďalšie sú v pláne v rokoch 2018 a 2020). V tomto roku v októbri sa na verejnosť dostala informácia, že sa séria má rozšíriť celkovo až na päť filmov, čo určite potešilo milióny fanúšikov dnes už legendárnej série o Harry Potterovi . Fanúšikovia čarodejníckych príbehov sa môžu tešiť na nové príbehy s novým hrdinom (Newt Scamender), ktorého stvárni oscarový Eddie Redmayne (Teória všetkého), rodák z Londýna (pozri i Producent D. Heyman).

Nový hrdina (anglicky):

 

Daniel Radcliffe (Harry Potter) si pri vzhliadnutí prvých obrázkov nového filmu údajne neodpustil malú úsmevnú narážku: „Fuck you, Eddie.“ Vtipne mienený odkaz E. Redmynovi sa týkal jeho nového filmového kostýmu. Hercovi D. Radcliffovi sa zapáčil kabát hlavnej postavy, keďže on dlhé roky musel nosiť rifle a zvršky so zipsom. E. Redmayn na oplátku so žartom odpovedal, že by si konečne rád zahral rolu, v ktorej bude mať na sebe rifle, veď naposledy nosil ženské šaty (Dánske dievča).

HERECKÉ OBSADENIE

Herecké obsadenie je bezpochyby zaujímavé a tvoria ho mená: oscarový E. Redmayne ako Newt Scamander, oscarový Jon Voight (otec herečky Ageliny Jolie a herca Jamesa Havena) ako Henry Shaw st., držiteľ Zlatého Glóbusu Colin Farrell ako Percival Graves, Dan Fogler ako Jacob Kowalski, držiteľ Zlatého Glóbusu Ron Perlman ako Gnarlack, Ezrla Miller ako Credence Barebone, sympatické herečky (filmové sestry) Alison Sudol ako Queenei Goldstein a Katherine Waterston ako Porpetina "Tina" Goldstein a ďalší.

Veľkým prekvapením bola informácia, že sa v druhej časti série (2018) predstaví napr. i známy miláčik žien (trikrát nominovaný na Oscara) Johnny Depp (ako legendárny čierny mág Gellert Grindelwald). Prvé zmienky postavy sa majú objaviť už v prvom filme (IMDb uvádza jeho meno už pri prvom filme).

Istá časť fanúšikov správu prijala rozpačito (z morálneho hľadiska), keďže by sa vo filme mala objaviť (zatiaľ nepotvrdené) aj jeho atraktívna exmanželka Amber Heard (Dánske dievča, Magic Mike XXL, Zombieland, Bitkári a i.), ktorá voči hercovi vyslovila závažné obvinenia (súd zatiaľ nerozhodol), pre ktoré po roku manželstva požiadala o rozvod.

Pokiaľ ide o herecké kvality (tu fanúšikovia zas chvália výber), tak určite pomôže rozšíriť už tak obrovskú fanúšikovskú základňu kultovej série od J. K. Rowlingovej. Budúci rok herca uvidíte v očakávanom piatom pokračovaní ďalšej kultovky zo série Piráti z Karibiku s názvom Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales, 2017, pozri CZ trailer), ktorý v našom kine určite nemôže chýbať.

Oslava H. Pottera v podobe nového filmu (anglicky):

 

HUDBA

O filmovú hudbu sa postaral fantastický americký skladateľ a autor kultových soundtrackov James Newton Howard (séria Hry o život, Vládkyňa zla, Voda pre slony, Salt, Odpor, Ja, legenda, Krvavý diamant,Temný rytier, Batman začína, King Kong, Tlmočníčka, Collateral, Znamenia, Vyvolený, Šiesty zmysel, Prvotný strach, Smrtiaca epidémia, Utečenec, Voľný pád, Hráči so smrťou, Pretty Woman a mnoho iných). Na konte má 8 nominácií na Oscara, ďalších 62 cien a 71 nominácií.