Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu

Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu

Keď prišiel rozkaz k ústupu, jeden muž neuposlúchol.

Film oscarového režiséra Mela Gibsona, inšpirovaný skutočným príbehom muža, ktorý sa počas vojny stal hrdinom bez jediného výstrelu.

Krátko potom, čo Japonci 7. decembra 1941 zaútočili na Pearl Harbor, prihlásil sa dvadsaťtriročný Američan Desmond Doss, tak ako mnoho iných mladíkov, do služby vlasti. Z hĺbky svojho presvedčenia však odmietal nosiť akúkoľvek zbraň a zabíjať. Stal sa zdravotníkom 307. pešieho pluku 77. pešej divízie.

Skutočnosť, že Doss odmietal zbraň, sa nestretávala s pochopením u jeho spolubojovníkov. Len blázon by chcel, aby mu v boji kryl chrbát chlapík, vyzbrojený len odhodlaním a lekárničkou. Často musel čeliť nevraživosti a útokom ostatných vojakov. Napriek tomu, ako jediný americký vojak 2. svetovej vojne, bojoval v prvých líniách neozbrojený.

V marci 1945 vypukla krvavá bitka o Okinawu. Dossova rota mala za úlohu dobyť 120 metrový vysoký útes. Keď sa vojaci vyšplhali s pomocou lán na vrchol, dostali sa do ťažkej delostreleckej, mínometnej a guľometnej paľby. Vojak Doss sa odmietol ukryť a zostal uprostred krvavého pekla. Znášal jedného zraneného po druhom z útesu do bezpečia. Počas vyčerpávajúcich 12 hodín, za stáleho ostreľovania, zachránil životy 75 vojakom…

Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu je neobyčajný príbeh o obetavosti, ktorý sa stal legendou. Pod scenárom sú podpísaní držiteľ Pulitzerovej ceny Robert Schenkkan (The Kentucky Cycle, Tichý Američan) a Andrew Knight (Cesta nádeje). Oscarom ocenený režisér Mel Gibson (Statočné srdce, Umučenie Krista) opät dokazuje svoj obrovský cit pre silné príbehy.

 

Originálny názov: Hacksaw Ridge
Žáner: životopisný, dráma, vojnový
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA, Austrália
Réžia: Mel Gibson (Apocalypto, Umučenie Krista, Statočné srdce, Muž bez tváre)
Hrajú: Andrew Garfield, Vince Vaughn, Sam Worthington, Luke Bracey, Teresa Palmer, Hugo Weaving, Rachel Griffiths, Richard Roxburgh a i.
Hudba: Rupert Gregson-Williams (Legenda o Tarzanovi, Dospeláci 1 - 2, Profesor v ringu, Ošetrovateľ, Klik, Skús ma rozosmiať, Za plotom, Hotel Rwanda, TV seriál The Crown a i.)

 

 

Film o fime:

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu, (anglicky): Hacksaw Ridge (pozri Gallery), Facebook, Instagram, Twitter.

Reakcie na film (anglicky): Venice Film Festival.