Hľadá sa Dory

Hľadá sa Dory

Nezabudnuteľné dobrodružstvo, ktoré si ona, pravdepodobne, nebude pamätať. Pokračovanie kultovej animovanej komédie Hľadá sa Nemo.

V animovanej komédii Hľadá sa Dory od štúdií Disney a Pixar sa do kín vracia obľúbená modrá rybička Dory. Spokojne si nažíva na korálovom útese s priateľmi Nemom, jeho otcom Marlinom a stále trpí výpadkami pamäti. Jedného dňa si však z ničoho nič spomenie, že kedysi a kdesi mala a  stratila svojich rodičov. Z náhleho impulzu sa tak vydáva naprieč oceánom na dobrodružné pátranie s neistým výsledkom.

Stopy však vedú do prestížneho Morského akvária v Kalifornii. Tam jej musia pomôcť noví známi: mrzutá chobotnica Hank, ktorý ušiel zo svojej nádrže a úspešne uniká zriadencom akvária, krátkozraká veľryba Destiny a Bailey, samec bieluhy, ktorý sa domnieva, že trpí poruchou echolokácie.

Pri pátraní v akváriu spoločne zistia, že svojich blízkych máme najradšej práve kvôli ich nedostatkom a že priateľstvo a rodina sú najdôležitejšie na svete.

 

Originálny názov: Finding Dory
Žáner: rodinná animovaná komédia
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Andrew Stanton
Hrajú (v slovenskom znení): Helena Krajčiová (Dory), Ján Gallovič (Charlie), František Výrostko (Marlin), Dagmar Sanitrová (Jenny), Zuzana Kronerová, Lukáš Latinák (Bailey), Michal Hudák (Hank), Daniel Hudák (Nemo), Lucia Bugalová (Viera), ...
Hudba: Thomas Newman

 

Krátky film: Čvirik (Piper)
Krajina, rok výroby: USA, 2016
Réžia: Alan Barillaro
Minutáž: 6 minút

 

 

 

(anglicky):

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Hľadá sa Dory, (anglicky): Finding Dory (Disney: US, AU),  Facebook, Pixar, Twitter, Instagram.

Zo zákulisia: Presskit (pdf).

 

Zaujímavosti

Hľadá sa Dory (US: Finding Dory, DE: Findet Dory) je novým pokračovaním oscarovej snímky Hľadá sa Nemo (Finding Nemo, 2003, Featurette, Making of) od spoločností Disney a Pixar. Pracovný názov novinky mal spočiatku názov Finding Nemo 2, kým projekt napokon nepomenovali podľa obľúbenej postavičky prvého filmu, dobrosrdečnej a zábavnej, Dory. Záverecné titulky nového filmu obsahujú krátky bonusový materiál.

Súčasťou premietania je krátkometrážny režijný debut Alana Barillara s názvom Čvirik (Piper) - príbeh hladného mláďatka, ktoré prvýkrát opustí svoje hniezdo. Barillaro má niekoľkoročné skúsenosti na poli animácie a pracoval na úspešných tituloch ako Život chrobáka (1998, réžia A. Stanton), Príšerky s.r.o. (2001, réžia A. Stanton), Hľadá sa Nemo (2003, réžia A. Stanton), Rodinka úžasných (2004), krátkometrážny Jack – Jack útočí (2005), krátkometrážny Únos (2006) – bol uvedený pred ďalším menovaným filmom, Ratatouille (2006), Wall-E (2008, réžia A. Stanton), Igor (2008), Neskrotná (2012), Príšerky: Univerzita (2013, réžia A. Stanton) a i. Okrem toho ich spája opakovaná spolupráca s oscarovým režisérom novinky A. Stantonom. Prvý film Hľadá sa Nemo (rozpočet  94 mil. dolárov) celosvetovo zarobil vyše 936 mil. dolárov. 

RÉŽIA

Na palube nového animovaného projektu je opäť režisér (scenárista, herec, spisovateľ) Andrew Stanton (Život chrobáka, Hľadá sa Nemo, dobrodružný fantasy film John Carter: Medzi dvoma svetmi, Wall-E, krátkometrážny animovaný A Story a i.), ktorému tentokrát sekunduje režisér (scenárista, herec) Angus MacLane (krátkometrážne snímky Toy Story of Terror, Small Fry, Burn-E: Svetlo galaxie). MacLane je známy aj tým, že svoj hlas prepožičal niekoľkým animovaným postavičkám.

A. Stanton je jedná z najvýraznejších osobností štúdia Pixar už od roku 1990. Jeho režijný debut sa nazýval Hľadá sa Nemo (2003), za ktorý získal Oscara v kategórii Najlepší animovaný celovečerný film  a bolo to zároveň prvé ocenenie tohto druhu pre štúdio Pixar. Bohatá je aj jeho scenáristická tvorba. Sem okrem už spomínaných titulov patrí scenár k známemu prvému a druhému príbehu hračiek Toy Story (1995, nominácia na Oscara) a Toy Story 2 (1999).

HERECKÉ OBSADENIE

V pôvodnom znení rybku Dory (slovenskom znení H. Krajčiová) nahovorí opäť herečka, komička Ellen DeGeneres (Ľúbostný list, Dr. Dollitle, Zbohom, láska, krátkometrážny Trevor, TV seriály The Ellen Show, On the Edge, Ellen a i.). Herec (režisér) Albert Brooks (Concussion, Malý princ, Drive, Simpsonovci vo filme, Matka, Vysielame správy, Neverne tvoja, Taxikár, TV seriál Simpsonovci a i.) si zopakuje úlohu v postave Marlina (v slovenskom znení F. Výrostko) a jeho syna Nema (v sloven. znení D. Hudák) nahovorí detský herec Hayden Rolence (krátkometrážne Beta Percei, Whom I Fear, Cicero in Winter).

V prvom filme to bol deväťročný (dnes 22 rokov) Alexander Gould (Neporaziteľný superman, Bambi 2, Zvedavý Georg, TV seriály Hrozba z temnoty, Tráva, Ally McBealová, Zákon a poriadok a i.). Tešiť sa môžete aj nové zábavné postavičky (Bailey, Hank a i.)

Film o filme (anglicky):