Hra o život

Hra o život

Stav sa, že to nedáš.

Vee Delmonico (Emma Roberts), študentka vysokej školy si málokedy nájde čas na niečo iné ako štúdium. Nič iné ju veľmi ani nezaujíma. Jej život sa však otočí naruby, keď sa od kamarátov nechá nahovoriť, by sa zapojila do populárnej online Hry o život.

Vee sa rozhodne zaregistrovať sa len pre jednu jedinú stávku, čo sa zdá ako neškodná zábava. Ale keď sa ocitne vo víre vzrušenie z adrenalínom nabitej súťaže, v ktorej sa jej partnerom stane neznámy cudzinec (Dave Franco), hra začne naberať zlovestné obrátky. Musí plniť čoraz nebezpečnejšie úlohy a zrazu je v stávke omnoho viac, ako sa zdalo na začiatku.

 

Originálny názov: Nerve
Žáner: thriller
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Henry Joost, Ariel Schulman
Hrajú: Emma Roberts, Dave Franco, Marko Caka, Doris McCarthy, Kimiko Glenn, Samira Wiley, Juliette Lewis a i.
Hudba: Rob Simonsen (Viral, Dokonalý šéf, Navždy mladá, Stonewall, Foxcatcher, Nezabudnuteľné prázdniny a i.)

 

 

 

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Hra o život, (anglicky): Nerve (Mobile, App), Lionsgate (Home), Facebook, Instagram, Twitter.

 

Zaujímavosti

Hra o život (US: Nerve) je natočený podľa bestselleru americkej spisovateľky Jeanne Ryan (Book). Rovnomenný román Nerve (DE: Das Spiel ist aus, wenn wir es sagen) autorka zverejnila v roku 2012 a patrí medzi literatúru pre mládež. Pokiaľ ide o žáner, tak knihu a film radíme do tzv. „techno-thrilleru“. Ide o hybridný žáner kombinujúci prvky: thrilleru, sci-fi, špionážneho vojnového filmu, akčného filmu atď.

Za otca moderného techno-thrilleru (techno-trileru) sa považuje americký spisovateľ (Jurský park, Hranica času, Kongo), scenárista, producent, režisér Michael Crichton (1942 – 2008) a jeho kniha The Andromeda Strain (Smrť Andromeda, 1969).

Autorka o svojich príbehoch tvrdí, že „sa budúci týždeň môžu stať realitou, no dúfa, že to tak nebude“.

Myšlienka online hry Nerve z pera J. Ryan nemusí byť pri bližšom pohľade až také fantasy. V dobe, keď si milióny ľudí dennodenne sadajú k počítačom, trávia hodiny na sociálnych sieťach či nezmyselne naháňajú Pokémonov, ohrozujúc pritom vlastný život, skôr blízkou budúcnosťou.

Film o filme (anglicky):

 

Snímka inšpirovala ľudí k rôznym vtipom (Interview s E. Roberts a D. Francom, Are you a watcher or a player). Na druhej strane sa vo filme objavujú situácie (scéna s vlakom, motorkou, rebríkom atď.), ktoré pre vysoké riziko úrazu (alebo smrti) neodporúčame opakovať. Názorne to dokazuje ukážka videa virtuálnej reality (pre lepší zážitok potrebuje špeciálne príslušenstvo) alebo iné dostupné videá zo zákulisia natáčania filmu (anglicky):

 

Film s odhadovaným rozpočtom 20 mil. dolárov už v polovici septembra zarobil viac ako trojnásobok svojich nákladov (Mojo uvádza viac ako 68 mil. dolárov).

HERECKÉ OBSADENIE

Do hlavných úloh sa tvorcom v januári 2015 podarilo získať sympatickú herečku Emmu Roberts (ako Vee) a populárneho herca Dava Franca (ako Ian), ktorého mnohí poznajú napr. z úspešnej série Podfukári alebo z komédií Susedia na odstrel 1 – 2. Je bratom známejšieho herca Jamesa Franca.

25 ročná E. Roberts je neter známej herečky Julie Roberts. Úspešnú hereckú kariéru začala ako detská herečka v kultovej dráme Kokaín, mnoho divákov ju možno pozná zo známejj TV série American Horror Story (pozri Interviews).

Spoločne sa títo herci v minulosti stretli pri natáčaní hudobného klipu Go Outside od americkej kapely Cults.

Z natáčania (anglicky, Behind the scenes):

 

S herečkou vo vedľajšej úlohe Emily Meade (ako Sydney) sa herečka E. Roberts pozná z filmu Twelve (2010). Miles Heizer (ako Tommy) sa predstavil v životopisnej dráme Memoria s J. Francom, v dráme Standfordský väzenský experiment alebo v hudobnej komédii Bez kormidla (2014), kde zahviezdil v hlavnej úlohe (pozri Interviews).

RÉŽIA

Nemecká režisérska dvojica (producenti, príležitostný herci) Henry Joost a Ariel Schulman (v súkromí partneri) sa zviditeľnili dokumentárnym filmom Catfish (2010) a dvomi časťami kultovej hororovej série Paranormal Activity 3 – 4. O úplne inom fenoméne rozpráva ich dráma s názvom Viral.

Tvorcovia nám do kín prinášajú napínavý thriller podľa svetové bestselleru, ktorý sa nášho životného štýlu dotýka viac, ako sme si možno ochotní pripustiť. Si hráč alebo divák?