Inferno

Inferno

Da Vinciho kód a Anjeli a démoni boli len začiatok.

Tentokrát bude posledná nádej ľudstva.

Oscarový režisér Ron Howard sa vracia, aby nakrútil najnovší bestseller z megaúspešnej knižnej série od spisovateľa Dana Browna (Da Vinciho kód, Anjeli a démoni)

Slávneho symbolistu Roberta Langdona tentokrát indície vedú k samotnému Dante Alighierimu. Po tom, ako sa Langdon zobudí s amnéziou v nemocnici, sa za pomoci doktorky Sienny Brooksovej snaží navrátiť si späť svoje spomienky. Spolu sa vydávajú na neľútostné preteky o čas naprieč Európou, za odhalením celosvetového vražedného spiknutia.

 

Originálny názov: Inferno
Žáner: thriller
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Ron Howard (V srdci mora, Rivali, Duel Frost/Nixon, Druhá šanca, Čistá duša, Výkupné, Apollo 13, Navždy a ďaleko, Oheň, Willow, Gung Ho, Zámotok a i.)
Hrajú: Tom Hanks, Felicity Jones, Ben Foster, Irrfan Khan, Omar Sy, Sidse Babett Knudsen a i.
Hudba: Hans Zimmer (Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti, Muž z ocele, séria Kung Fu Panda, séria Batman, séria Piráti Karibiku, Malý princ, Rivali, 12 rokov otrokom, Počiatok, Kruh, Gladiátor, Sherlock Holmes 1 - 2, Interstellar, Posledný samuraj, Leví kráľ, Rain Man a mnoho iných)

 

 

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Inferno, (anglicky): Inferno, Sony Pictures, Facebook, Instagram, Twitter.

Soundtrack: Hans Zimmer.

 

Zaujímavosti

Práva na sfilmovanie románu Inferno (2013) od Dana Browna (knihy) si zaistilo filmové štúdio Sony Pictures. V hlavnej úlohe sa predstaví opäť charizmatický Tom Hanks ako profesor Robert Landgon, ktorý len nedávno predstavil biografickú snímku Sully. Ani tentokrát po boku profesora nemôže chýbať aktraktívna, vzdelaná žena.

V prvom filme sa predstavila francúzska herečka Audrey Tautou (ako Sophie Neveu), v druhom filme izraelská rodáčka Ayelet Zurer (ako Vittoria Vetra) a v úlohe Dr. Brooksovej sa tentokrát predstaví 33 ročná (v októbri) anglická herečka Felicity Jones (Teória všetkého, Hystéria, Cemetery Junction, Chéri, TV seriál Girls a i.). Herečka má na konte nomináciu na Oscaca. V oscarovej životopisnej dráme Teória všetkého stvárnila manželku geniálneho fyzika Stephena Hawkinga.

Po obrovskom diváckom úspechu filmov Da Vinciho kód (The Da Vinci Code, 2006, ceny: Zlatý Glóbus, 6 cien a ďalších 21 nominácií), Anjeli a démoni (Angels & Demons, 2009, ceny: filmová a televízna cena ASCAP za filmovú hudbu, ďalších 5 nominácií) do kín prichádza tretie očakávané spracovanie knižného bestselleru (Behind the scenes, Secrets of Inferno).

Knižný trailer (anglicky):

 

Zaujímavé je poradie filmov, ktoré je odlišné oproti knižnej sérii. Prvý film série vychádza z druhej knihy, druhý film vychádza z prvej knihy a naša očakávaná novinka s názvom Inferno vychádza zo štvrtej knihy (pozri prečo nesfilmovali knihu Stratený symbol) amerického spisovateľa Dana Browna (1964 -).

Knihy boli preložené do 52 jazykov a predalo sa z nich viac ako 200 mil. výtlačkov. Tento svetový bestseller nechýba ani v literárnom fonde našej Mestskej knižnice M. Chrásteka.

Film o filme (anglicky):

 

Len prvý film série si napríklad v Nemecku pozrelo toľko ľudí, koľko má naša krajina obyvateľov. Celosvetovo zarobil viac ako 758 mil. dolárov (doposiaľ za dva filmy viac ako 1,2 mld. dolárov). Reakcia cirkvi takisto prispela k úspechu, keďže sa celkom hlasno postavila proti niektorým interpretáciám vo filme. To svedčí o šikovnosti samotného D. Browna. Jeho spletité klbko fikcie a faktov (pozri Interview) bolo natoľko presvedčivé, že filmovú i knižnú sériu poznajú tak veriaci, ako neveriaci.

Sám autor priznáva, že vyrastal v prostredí, z ktorého mohol vo svojich knihách čerpať. Matka bola vedúca chóru, hrala na organ a otec bol známy matematik, autor školských publikácií. Jeho manželka je kunsthistorička (fanatička do Leonarda da Vinciho) a sám sa téme dlhé roky venoval.

Robert Landgon (anglicky):

 

Jeho knihy podporujú konšpiračné teórie, no sám sa nikdy nestaval proti cirkvi. Cieľom je rozprúdiť debatu. Jeho záľuba v knihách mu priniesla milióny fanúšikov a spravila z neho multimilionára.

Séria (filmy, knihy) dosiahla úspech i vďaka tomu, že napriek historickým motívom, je neuveriteľne aktuálna. Tomu nahráva i ďalšia zaujímavá postava filmu – Bertrand Zobrist, ktorú zosobňuje americký herec Ben Foster (Warcraft: Prvý stret, Program: Pád legendy, Na život a na smrť, Mechanik zabijak, Noc dlhá 30 dní, Vlak do Yumy, X-Men: Posledný vzdor a i.).

Bertrand Zobrist (anglicky):

 

RÉŽIA, SCENÁR A HUDBA

O inscenáciu novinky sa aj tentokrát postará americký režisér, herec, scenárista a producent Ron Howard (pozri filmografiu v prehľade). R. Howard získal 2 Oscary za biografickú drámu Čistá duša a na konte má ďalších 39 cien a 65 nominácií.

Na palube je po druhýkrát scenárista David Koepp (Anjeli a démoni). Tretíkrát sa o hudobnú zložku postará geniálny nemecký skladateľ Hans Zimmer (Theme song, Ceny: Oscar za animovaný film Leví kráľ, 107 cien a 169 nominácií).

Je to zároveň prvý film série, ktorý je v kinách možné vidieť i v 3D. Aj tentokrát sa vo filme môžete vydať na zaujímavé (reálne) miesta, z ktorých dýcha história (napr. Florencia, Benátky, Istanbul, Budapešť atď.).

Lokácie (anglicky):

 

DANTEHO BOŽSKÁ KOMÉDIA

Titul nového filmu odkazuje na renesančné dielo talianskeho autora Danteho Alighieriho (1265 – 1321) s názvom Božská komédia. Rozsiahle básnicko-filozofické dielo vzniklo začiatkom 14. storočia (počas niekoľkých rokov), patrí do zlatého fondu svetovej literatúry a zobrazuje stav duše po smrti v jeho troch podobách: peklo (Inferno), očistec (Purgatorio) a raj (Paradiso). Hlavný hrdina Dante absolvuje všetky tri zastavenia.

Románová predloha mala po celom svete premiéru v jeden konkrétny deň, a to 14. mája 2013. V americkom prepise 5/14/13 to predstavuje anagram odkazujúci na Ludolfovo číslo (Archimedova konštanta) pí. Konštanta našla uplatnenie v rôznych vedných odboroch a označuje pomer obvodu kruhu k jeho priemeru. Bez ohľadu na to, či je kruh veľký alebo malý, má číslo hodnotu 3,1415... Jedná sa teda o skrytý odkaz na kruhové usporiadanie pekla v predlohe.

Svetová premiéra (anglicky):

sfStrhujúci triler nakrútený podľa rovnomenného svetoznámeho bestselleru z pera Dana Browna, ktorý je po Anjeloch a démonoch, Da Vinciho kóde a Stratenom symbole už štvrtou časťou slávnej knižnej série. Profesor Robert Langdon sa zobudí na nemocničnom lôžku vo Florencii a nepamätá si nič, čo sa odohralo za posledných niekoľko dní. Jeho život je v ohrození a všetko závisí od toho, či dokáže rozlúštiť najťažšiu hádanku svojho života. - See more at: http://www.itafilm.sk/film/inferno#sthash.lAIQJr97.dpuf