Jack Reacher: Nevracaj sa

Jack Reacher: Nevracaj sa

Neustupuj. Nevzdávaj sa. Nevracaj sa.

Drsnejších detektivov po svete veľa nechodí. Jack Reacher má naviac pod kožou vojenský dril, tvár Toma Cruisa, prenikavý intelekt a neodolateľnú schopnosť z kohokolľvek čokoľvek vymlátiť. Hrdina úspěšnej knižnej série Leeho Childa prvýkrát úspešne vnikol na filmové plátna pred štyrmi rokmi a už vtedy bolo jasné, že to nebolo naposledy…

Reacher najradšej pracuje na prípadoch, kde by bol oficiálny postup len zdĺhavou prekážkou. Ako bývalý major vojenskej polície má rád zločiny s armádnou príchuťou a najradšej má tie, ktoré na prvý pohľad nedávajú žiadny zmysel. Presne ako obvinenie veliteľky Susan Turnerovej (Cobie Smulders) zo špionáže. Krásku s doteraz nepoškvrnenou povesťou, okolo ktorej začali náhle v podozrivo vysokom tempe umierať ľudia, chcel Reacher pôvodne pozvať na večeru.

Teraz ju musí dostať z väzenia, aby mohol dokázať jej nevinu. Niekomu sa to samozrejme nepáči, a ten Niekto bude chcieť Reacherovi poriadne klepnúť po prstoch. Nezastaví sa ani pred použitím tých najodpornejších prostriedkov, akým je napríklad aj likvidácia Reacherovej dcéry, o ktorej existencií sám doteraz nemal ani najmenšie tušenie. V tomto prípade ide totiž o veľa.

Réžie ďalšieho Reacherovho prípadu sa ujal Edward Zwick, ktorý je zároveň aj spoluautorom scenára. Spoluprácu s Tomom Cruisom si vyskúšal už pri historickom epose Posledný samuraj. „Jeho odhodlanosť a pracovitosť je neuveriteľná, ale Tom nebol jediný dôvod prečo som túto ponuku prijal. Rád si rozširujem obzory a drsný thriller je žáner, s ktorým som ešte nemal tú česť,“ hovorí režisér filmov Krvavý diamant či Legenda o vášni.

Zwick je naviac aj zárukou, že diel s podtitulom „Nevracaj sa“ nie je len nezaujímavou kópiou prvého filmu s Reacherom. „Aj keď si film udržuje rovnaký ironický nadhľad, je to úplne iný film, rovnako ako je iná aj situácia, v ktorej sa hlavný hrdina ocitá. Budem rád, ak dokážu diváci po rokoch obidva filmy rozoznať, aj preto chcem, aby bol môj Reacher originál,“ vysvetľuje režisér.

 

Originálny názov: Jack Reacher: Never Go Back
Žáner: akčný, dráma
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Edward Zwick
Hrajú: Tom Cruise, Cobie Smulders, Robert Knepper, Danika Yarosh a i.
Hudba: Henry Jackman (Captain America 2 - 3, Piata vlna, Kingsman, Veľká Šestka, Kapitán Philips, G.I. Joe 2: Odveta, Kick- Ass 1 - 2, X-Men: Prvá trieda a i.)

 

 

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Jack Reacher: Nevracaj sa, (anglicky): Jack Reacher: Never Go Back, Facebook, Instagram, Twitter.

Soundtracks: Henry Jackman, Trailer song.

 

Zaujímavosti

Filmová séria Jack Reacher vychádza z rozsiahlej knižnej série anglického spisovateľa (žijúceho v USA) Lee Childa (1954 - ,vlastným menom Jim Grant). Hneď jeho prvá kniha Killing Floor (1997, písaná z perspektívy prvej osoby) bola úspešná a získala niekoľko prestížnych literárnych cien (Anthony Award, Barry Award, Japan Adventure Fiction Association Prize a ďalšie nominácie). Medzičasom má autor veľkú fanúšikovskú základňu, ktorá sa označuje ako Reacher Creatures.

Nový film je založený na rovnomennom románe Nevracaj sa (Never Go Back, 2013). Jedná sa pritom o 18. časť knižnej série (predstavenie knihy L. Childom). Do roku 2015 ich vyšlo celkovo 20. Posledná kniha (21) s názvom Night School vyšla tento rok a uzatvára dej predchádzajúcich troch zväzkov. Prevažná väčšina kníh je písaná z perspektívy 3 osoby (šesť kníh z perspektívy prvej osoby, pozri All Books).

Knižný trailer (anglicky):

 

Prvý film (2012), založený na knihe One Shot (2005), predstavoval adaptáciu 9. románu z populárnej knižnej série. Producenti sa aj napriek tomu rozhodli, že filmy na seba budú vzájomne nadväzovať.

Knižný trailer (anglicky) + trailer filmu:

 

RÉŽIA

Ch. McQuarrieho (Jack Reacher: Prvý výstrel) na režisérskom poste vystrieda oscarový Edward Zwick (Ťah pešiakom, Odpor, Krvavý diamant, Posledný samuraj, Ja som Sam, Traffic, Nebezpečná krása, Stav ohrozenia, Zamilovaný Shakespear, Legenda o vášni a i.).

Ch. McQuarrie naposledy do kín priniesol najnovšie pokračovanie (v poradí piate) kultovej série Mission Impossible s podtitulom Národ grázlov (2015), kde v hlavnej úlohe nesmel chýbať skvelý T. Cruise. Budúci rok by sa do kín malo dostať už šieste pokračovanie kultovej série pod taktovkou tohto režiséra (Na hrane zajtrajška, Turista, Valkýra, Zvyčajní podozriví, Public Access a i.). Ujať by sa mal aj réžie druhého pokračovania kultovky Top Gun.

Film o filme (anglicky):

 

Prvý film série Jack Reacher celosvetovo zarobil viac ako 218 mil. dolárov, najväčšiemu úspechu sa paradoxne (americká produkcia, v USA pôsobiaci autor) tešil mimo USA. Rozpočet novinky je odhadovaný na 60 mil. dolárov.

Z natáčania (anglicky):

 

HERECKÉ OBSADENIE

Okrem Toma Cruisa (Jack Reacher) sa fanúšikovia žánru môžu tešiť napríklad na sympatickú Kanaďanku Cobie Smuldets (séria Avengers, TV seriály Agenti S.H.IE.L.D, Ako som spoznal vašu matku) ako major Susan Turner, obľúbený filmový a seriálový "záporák" Robert Knepper (Hry o život: Drozdajaka 1. - 2., Kuriér, TV seriály iZombie, Prison break: Útek z väzenia a mnoho iných) ako generál James Harkness.

Ďalej napríklad Aldis Hodge (Straight Outta Comtpon, TV seriál Podvodníci) ako kapitán Anthony Espin, Danika Yarosh (TV seriály Heroes: Reborn, Hriešnici) ako Samantha Dayton, Holt McCallany (Sully, Lovci gangstrov, Klub bitkárov, Traja králi) ako plukovník Sam Morgen a ďalší.

Z premiéry (anglicky):