Jason Bourne

Jason Bourne

Ubehlo už deväť rokov odvtedy, čo sa „zavrela voda“ nad Jasonom Bournom, keď na konci Bournovho ultimáta skočil do temných vôd newyorskej East River. Chvíľu sa zdalo, že sa hrdina jedného z najlepších thrillerov posledných čias už viac nevynorí. Našťastie režisér Paul Greengrass a predstaviteľ hlavnej postavy Matt Damon nakoniec našli scenár, ktorý im dodal chuť pokračovať.

Uznávam, že nám trvalo pomerne dlho, kým sme našli ten správny príbeh. Najskôr sa asi musel trochu zmeniť svet, aby veci opäť dostali zmysel. Vieme, že práve teraz je tá správna chvíľa na Jasonov návrat do kín. Nedalo sa to urýchliť,“ hovorí Paul Greengrass.

Jason Bourne už poskladal skoro všetky črepiny svojej rozbitej životnej mozaiky. Potrestal väčšinu tvorcov zvláštneho programu, ktorí z neho stvorili stroj na zabíjanie. Chce hodiť minulosť za hlavu a žiť ďalej v jednoduchej prítomnosti, ktorou sú ilegálne boxerské zápasy. Z tohto komfortu ho vytrhne bývalá kolegyňa, skúsená agentka Nicky /Julia Stiles/, ktorá mu pripomenie, že odpovede na tie najdôležitejšie otázky ešte nedostal. Keď sa Jason vzápätí takmer stane obeťou nájomného vraha, znovu sa pustí do boja s Agentúrou, ktorú teraz reprezentuje tvrdý riaditeľ Robert Dewey /Tommy Lee Jones/ a nebezpečne bystrá analytička /Alicia Vikander/. Bourne sa znovu ocitá na dobre známej horúcej pôde, v prostredí, kde nemôže veriť nikomu a ničomu. V prostredí, v ktorom si prežitie vyžaduje, aby si spomenul na to, čo sa naučil v programe, vďaka ktorému ako agent skončil.

„Jason Bourne nie je superhrdina v kostýme. Je to obyčajný chlap. Preto ho máme radi. Môžeme sa doňho ľahšie vcítiť a premýšľať, čo by sme urobili na jeho mieste. Keď ho vidíme, ako pod obrovským tlakom vymýšľa a následne realizuje dokonalý plán, je to vynikajúci filmový zážitok,“ dodáva režisér.

 

Originálny názov: Jason Bourne
Žáner: thriller
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Paul Greengrass (Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama, Zelená zóna, séria o J. Bournovi, Let číslo 93, Bloody Sunday, Teória letu, Ressurected a i.)
Hrajú: Matt Damon, Julia Stiles, Alicia Vikander, Vincent Cassel, Tommy Lee Jones a i.
Hudba: David Buckley, John Powell

 

 

 

 

 

Film o filme (anglicky):

 

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Jason Bourne, (anglicky): Jason Bourne, Facebook, Twitter, Instagram.

Soundtrack: Theme song, Trailer music.

 

Zaujímavosti

O piatom filme dnes už kultovej série o agentovi J. Bourneovi dlho vládli nejasnosti. Kult odštartoval Matt Damon, ktorý svoju ikonickú úlohu stvárnil v troch filmoch: Agent bez minulosti (The Bourne Identity, 2002, Featurette, réžia Doug Liman, ceny: American Choreography Award, ASCAP Award, Taurus Award, ďalších 5 nominácií), Bournov mýtus (The Bourne Supremacy, 2004, Featurette, réžia Paul Greengrass, ceny: ASCAP Award, Empire Award, Taurus Award a i., ďalších 21 nominácií), Bournovo ultimátum (The Bourne Ultimatum, 2007, Featurette, Behind the scenes, réžia Paul Greengrass, ceny: 3 Oscary, 28 cien, ďalších 38 nominácií).

V ďalšom filme v poradí sa v hlavnej úlohe nového pokračovania s názvom Bournov odkaz (The Bourne Legacy, 2012, Featurette, Crossing continents, Behind the scenes: 1.2., réžia Tony Gilroy, cena: ASCAP Award, ďalších 11 nominácií) predstavil populárny herec Jeremy Renner (ako Aaron Cross). Cross rieši podobný problém (takých ako J. Bourne je oveľa viac), ocitol sa na muške CIA a súčasne potrebuje nájsť odpovede (anglicky):

2002

 

2004

 

2007

 

2012

 

Každý akčný thriller populárnej série (najmä za účasti M. Damona a producenta, režiséra P. Greengrassa) ma nadpriemerné hodnotenia (početné ocenenia a nominácie) tak u filmových kritikov, ako u divákov, pre ktorých je nový príbeh veľkým filmovým sviatkom. Podľa posledných hodnotení (predpremiéra) by sa to nemalo zmeniť. Zárobky prvých troch filmov sa pohybovali na čiastkach: 214 mil. dolárov, 288 mil a do tretice 443 mil. dolárov. Vrátane štvrtého filmu (276 mil. dolárov) sa sérii  podarilo prekonať hranicu miliardy dolárov na zárobkoch.

Najúspešnejší tretí film získal Oscara v kategórii: Najlepší strih, Najlepší mix zvuku, Najlepší strih zvuku a desiatky ďalších cien a nominácií. Mnoho fanúšikov si sériu zamilovalo kvôli akcii a bojovým scénam. Prvý film získal cenu American Choreography Award za bojové scény, o ktoré sa postaral inštruktor bojových umení (režisér) Nick Powell. Ten pracoval na kultových filmoch ako Batman (1989), Statočné srdce (1995), Gladiátor (2000) a mnoho iných (anglicky):

 

Žiadny film série v tomto ohľade nezaostával a na tvorbe scén sa podieľalo niekoľko kvalitných choreografov, inštruktorov, kaskadérov a pod. O choreografiu bojových scén tretieho filmu sa postaral Damon Caro (choreograf bojových scén), Jeff Imada a kolektív. Na základe toho vznikla už ikonická bojová scéna nielen filmu, ale aj celej série:

 

J. BOURNE ČI A. CROSS?

Nejasnosti vládli ohľadom toho, kto sa objaví v hlavnej úlohe nového filmu alebo či sa tieto postavy (J. Bourne či A. Cross) náhodou nestretnú v jednom filme. V istom ohľade to pripomína situáciu ďalšej kultovej série Mission Impossible: Národ grázlov (Mission Impossible: Rogue Nation, 2015), kde sa riešila dilema, či práve Jeremy Renner (v Mission Impossible 4: Ghost Protocol ukázal skvelú fazónu ako William Brendt, predstavil sa v piatom filme a má sa objaviť aj v šiestom pokračovaní budúci rok) v poslednom filme nenahradí T. Cruisa.

To sa nestalo a nestane sa to ani v novom kasovom trháku Jason Bourne. T. Cruise je výnimočný aj v tom, že na krkolomné scény v Mission Impossible skoro vôbec nevyužíva dablérov. Ďalšou zaujímavou postavou zo spomínanej série je britský herec Simon Pegg (séria Star Trek, animovaná séria Doba ľadová, Star Wars: Sila sa prebúdza, Man Up, Paul, Jednotka príliš rýchleho nasadenia a i.) -postava Benji Dunn, ktorý sa najnovšie realizuje ako herec (Montgomery "Scotty" Scott) a súčasne scenárista v očakávanom akčnom sci-fi hite Star Trek: Do neznáma.

Filmový Doctor „Bones“ McCoy (stváni Karl Urban) z novej série Star Trek sa v minulosti predstavil ako záporná postava v druhom filme série Bournov mýtus (ako nájomný zabijak Kirill výstrelom ukončil život Marii, ktorá s J. Bournom sedela v aute a oni sa zrútili z mosta do rieky – kľúčová scéna filmu).

Nováčikmi na palube sú napríklad Tommy Lee Jones (riaditeľ CIA Robert Dewey), šarmantná Alicia Vikander (Heather Lee), či Vincent Cassel (Asset).

Filmové kulisy vznikli v Európe i v USA (anglicky):

 

ĎALŠIE POKRAČOVANIE UŽ V PLÁNE

V roku 2014 filmári oznámili (tu sa určite potešia jeho fanúšikovia, ktorí ho možno poznajú len z komiksových sérii Captain America: Občianska vojna, Avengers, Thor či z akčného fantasy Janko a Marienka: Lovec čarodejníc), že Jeremy Renner svoj priestor dostane v šiestom pokračovaní série. Názov nebol ešte známy, len sa použilo pracovné označenie Untitled Jeremy Renner/Bourne sequel (2017). Réžie by sa mal ujať taiwanský režisér Justin Lin, ktorý zinscenoval niekoľko filmov kultovej série Rýchlo a zbesilo, t. j. Rýchlo a zbesilo: Tokijská jazda, Rýchlo a zbesilo 5 a 6, TV seriál Škorpión, či letný hit Star Trek: Do neznáma, ktorého sa už mnoho fanúšikov nevie dočkať.

PÔVOD SÉRIE

Kultová séria, ktorú preslávil najmä M. Damon, má pôvod v agentskej minisérii z osemdesiatych rokoch s názvom The Bourne Identity (1988, cena: Prime Time Emmy, ďalšie 2 nominácie). Autor románovej predlohy je americký spisovateľ, herec a producent Robert Ludlum (1927 – 2001). Jeho prvá kniha (bestseller) s názvom The Bourne Identity vyšla v roku 1980. V slovenčine vyšiel preklad s názvom Bournova totožnosť (1999) a neskôr bol v nádväznosti na film premenovaný na Agent bez minulosti.

K téme sa vrátil i v ďalších knihách (počas jeho života vyšli: The Bourne Supremacy - 1986, The Bourne Ultimatum – 1990, na jeho prácu nadviazali ďalší autori: Books), na konte má niekoľko úspešných thrillerov. Postava J. Bourne nie je úplná fikcia, ale vychádza aj zo skutočných udalostí. Pozadiu tejto postavy sa venuje zaujímavý dokument The True Story the Bourne Identiy.

Na základe jeho kníh bolo natočených niekoľko filmov (často sa dosť odkláňali od predlohy), seriálov a na motíve vznikla dokonca videohra Robert Ludlum’s The Bourne Conspiracy (2008).

1988

 

HUDBA

O filmovú hudbu prvý troch filmov a novinky sa postaral skúsený anglický skladateľ John Powell (PAN: Cesta do Krajiny-nekrajiny, Zelená zóna, Hancock, X-Men: Posledný vzdor, Pán a pani Smithovci, Lúpež po taliansky a niekoľko úspešných animovaných sérií ako Kung Fu Panda, Ako vycvičiť draka a i.), ku ktorému sa najnovšie pripojil londýnsky rodák David Buckley (Grimsby, Ostrí chlapci, Horúce pozdravy z paríža, Mesto a i.).

V prvých troch filmoch (v štvrtom trocha pozmenená a predĺžená verzia) bola hlavná téma pieseň od Mobyho s názvom Extreme Ways:

 

Autor filmovej hudby Bournovho ultimáta je legendárny James N. Howard (séria Hry o život, Temný rytier, Ja, legenda, Krvavý diamant, Batman začína, King Kong, Tlmočníčka, Collateral a mnoho iných). Obľubený song od Mobyho nechýba ani v soundtracku novinky (tracklist):