Jednotka samovrahov

Jednotka samovrahov

Najhorší hrdinovia v histórii.

Od režiséra Davida Ayera (Sabotáž, Železné srdce, S.W.A.T., Rýchlo a zbesilo) prichádza nový film Jednotka samovrahov, kde sa v hlavných úlohách predstavia Will Smith, držiteľ Oscara Jared Leto, Margot Robbie, Joel Kinnaman či nominantka na Oscara Viola Davis.

Je super pocit, byť zlým... Zhromaždite tím tých najnebezpečnejších väznených super zločincov na svete, dajte im do rúk najsilnejšie zbrane z vládnych zdrojov a pošlite ich na misiu, ktorej cieľom je poraziť záhadnú a nepremožiteľnú bytosť. Dôstojníčka americkej tajnej služby Amanda Waller je presvedčená, že to zvládne iba tajne zvolaná skupina nesúrodých, nenapraviteľných jednotlivcov, ktorí nemajú čo stratiť.

Ako to však dopadne, keď si členovia jednotky uvedomia, že neboli vybraní, aby uspeli, ale za trest poslaní do vopred prehratého boja? Budú spoločne bojovať až do posledných síl, alebo sa rozhodnú byť každý za seba?

 

Originálny názov: Suicide Squad
Žáner: akčný, dobrodružný, fantasy, sci-fi, thriller
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: David Ayer (Sabotáž, Železné srdce, Patrola, Králi ulice, Drsné časy, scenár: S.W.A.T. - Jednotka rýchleho nasadenia, Temný tieň nad L.A., Rýchlo a zbesilo, Training Day, Ponorka U-571)
Hrajú: Will Smith, Jared Leto, Margot Robbie, Joel Kinnaman, Viola Davis, Jai Courtney, Jay Hernandez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Karen Fukuhara, Cara Delevingne, Adam Beach, Ben Affleck a i.
Hudba: Steven Price (Železné srdce, Gravitácia, Na konci sveta, Útok mimozemšťanov)

 

 

 

 

Hudobné klipy: Sucker for Pain

 

Heathens (Lyric):

 

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Jednotka samovrahov, (anglicky): Suicide Squad, Facebook, Instagram, Twitter, Twitter (D. Ayer).

Soundtracks: Suicide Squad OST, Other tracks, Ballroom blitz a i.

 

Zaujímavosti

Jednotka samovrahov je po tituloch ako Muž z ocele (Man of Steel, 2013, zarobil vyše 668 mil. dolárov) a Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti (Batman vs. Superman: Dawn of Justice, 2016, Bruce Wayn, Batmobil, Clark Kent, doposiaľ zarobil vyše 872 mil. dolárov) už tretí film z tzv. DC Extended Universe (do roku 2020 by v rámci tohto filmového univerza malo vzniknúť ďalších 9 filmov).

Po fantastickom úspechu Muža z ocele (ASCAP Award, Golden Schmoes Award za najlepší trailer roka, Golden Trailer Award, dve ceny IGN Awards, Key Art Award, MTV Movie Award, ďalších 42 nominácií) nadviazal Z. Snyder na film svojou tohtoročnou novinkou Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti. Po krátkom čase nám DC a filmové štúdio Warner Bros. prináša ďalšiu avizovanú komiksovú adaptáciu.

Skvele zvládnutý marketing, fantastický soundtrack a herecké obsadenie napovedá, že o novinku bude veľký záujem. Veď nie každý deň sa na plátna kín dostane titul, kde sa hlavnými hrdinami filmu stávajú tí najhorší zlosynovia zo sveta komiksu.

Plán natočiť hraný celovečerný film podľa známej komiksovej predlohy siaha do roku 2009. K realizácii projektu nikdy nedošlo. Ako scenárista mal figurovať Justin Marks, ktorý napísal skript pre najnovšie spracovanie svetoznámeho príbehu s názvom Kniha džungle (2016). Až v septembri 2014 filmové štúdio oficiálne oznámilo, že réžie nového filmu sa ujme scenárista, producent, herec a režisér David Ayer.

DC univerzum a Liga spravodlivých (anglicky):

 

Samotná Jednotka samovrahov sa už v rôznych zostavách objavila napr. v animovanom filme Batman: Assault on Arkham (2014), TV animovanom seriály Justice League Unlimited (2004 - 2006), TV seriáloch Smallwille (2001 – 2011) alebo Arrow (2012-).

PREDLOHA

Jednotka samovrahov (Suicide Squad) je pôvodne komiksová séria, ktorá od roku 1987 vychádza v americkom vydavateľstve DC Comics (sekundárna verzia). Debutovala v sérii Legends #3. Séria bola zmesou akčných a agentských príbehov s prvkami sci-fi. Ako predlohy sa uvádzajú kinofilmy: vojnový oscarový film Tucet špinavcov (The Dirty Dozen, 1967) a TV seriál ocenený tromi Zlatými Glóbusmi s názvom Mission Impossible (1966 - 1973).

Už samotný názov naznačoval, že hrdinovia (lepšie povedané antihrdinovia) sa z tajných vládnych operácií nemusia vrátiť živí. Interne sa skupina označovala ako Task Force X (pri detských čitateľoch sa z pochopiteľných dôvodov uprednostňovalo práve toto označenie).

Korene jednotky siahajú však oveľa hlbšie do histórie a sú spojené s komiksom (primárna verzia) s názvom The Brave and the Bold #25 (1959). Autori sú spisovateľ Robert Kanigher a kreslič Ross Andru. R. Kanigher sa podieľal na viacerých populárnych sériách (Green Lantern, Wonder Woman a i.), no je známy tým, že vytvoril napr. postavu Flasha.

Šesť príbehov vyšlo v číslach #25 - 27 a #37 - 39. Príbehy tejto série (známa ako „Silver-Age“ verzia) sú ladené oveľa viac do sci-fi a fantasy. Hrdinovia tu pri svojich dobrodružstvách dokonca narážajú na dinosaury, obrov a netvory. Najnovšie vydanie má názov New Suicide Squad (2014-).

V priebehu rokov sa osadenstvo jednotky menilo, a tak sa rýchlo objavil priestor pre špekulácie, kto bude tvoriť celú zostavu vo filme. Ako predloha filmu sa uvádza prvá komiksová séria z druhej polovice osemdesiatych rokov (J. Ostrander, K. Yale). Do súčasnosti vyšlo päť sérií, pod ktoré sa podpísali rôzni autori (na jednej minisérii sa podieľal aj J. Ostrander). Tím antihrdinov sa objavil aj v ďalších samostatných sériách ako Legends (#3 - 5; 1986), Superboy (#13; 1995), Checkmate, 52 alebo Chase (#2 - 3; 1998).

Pri prvom pohľade hneď zaujme aliterácia (opakovanie rovnakej hlásky na začiatku dvoch prípadne viacerých po sebe idúcich slov) anglického názvu Suicide Squad od DC. Vo svete komiksov je táto slovná hračka nápadná napr. pri menách známych postáv (DC): Lex Luthor, Lois Lane, Lana Lang, Clark Kent (Superman), Wonder Woman, Killer Croc (člen Suicide Squad) a i., (Marvel): Peter Parker (Spider-Man), Bruce Banner (Hulk), Wade Winston Wilson (Deadpool) a i.

Aliterácia sa často využíva ako básnická figúra, ale v našom prípade ide častokrát o akúsi „mnemotechnickú pomôcku“ (pre lepšie zapamätanie). Legendárny komiksák Stan Lee sám priznal, že má tú „najhoršiu pamäť na svete“ a aliteráciu často využíval.

S podobným slovnou hrou sa stretneme aj pri ďalšej plánovanej adaptácii (produkcia bola viackrát pozastavená) s názvom The Sinister Six od konkurenčného Marvelu. Ide o skupinku super zloduchov zoskupených okolo Dr. Octopusu, ktorých cieľom je pomstiť sa Spider-Manovi.

Zatiaľ čo zlosynovia z DC sú kvázi rehabilitovaní a „upgradenovaní“ na antihrdinov, tí zo Sinister Six zostávajú tým, čo vždy boli, zlí. Istú podobnosť s Jednotkou samovrahou by sa našla v Thunderbolts od Marvelu. Kde ide tiež o skupinku nanajvýš pochybných a najmä postrádateľných charakterov, vybratých vládou na operácie, z ktorých sa už nemusia vrátiť. Na ich čele je Baron Helmut Zero, ktorého filmovú verziu (hlavná záporná postava) ste mohli tento rok vidieť v Captain America: Občianska vojna.

HERECKÉ OBSADENIE

Čo-to nám o zostave jednotky naznačujú trailery, zverejnené videá a plagáty. V pôvodnom znení sa predstavia Will Smith ako Floyd Lawton (Deatstroke), Jered Leto ako Joker, Jai Courtney ako Captain Boomerang, Joel Kinnaman ako Rick Flag, Adawale Akinnuoye-Agbaje ako Waylon Jones (Killer Croc), Adam Beach ako Christopher Weiss (Slipknot), Jay Hernandez ako Chato Santana (El Diablo), boxer Raymond Olubawale ako Nanaue (King Shark).

Herečky Margot Robbie ako Dr. Harleen F. Quinzel (Harley Quinn), Cara Delevingne ako June Moone (Enchantress), Viola Davis ako Amanda Waller, Karen Fukuhara ako Tatsu Yamashiro (Katana) a ďalší.

Predstavenie postáv (anglicky):

 

 

Kto všetko sa vo filme (v budúcich filmoch) ešte objaví, zatiaľ nie je známe. Stálymi členmi jednotky v komikse boli Ricky Flag, Bronze Tiger, Nemesis (Batmanov protivník), Captain Boomerag (Flashov protivník), Count Vertigo (protivník Arrowa). Vo viacerých sériách sa objavili Poison Ivy (Batmanov protivník), Dr. Light (protivník Green Lanterna), zvodná Enchantress, zlodejský pár Punach a Jubilee, Shade, takticky nadaný Thinker, bývalý model Vixen, superhrdinka Nightshade. Z množstva postáv má svoje zastúpenie Deadstroke či Harley Quinn (Batmanova protivníčka).

AMANDA WALLER

Na ženskú rolu Amady Waller (šéfka jednotky) boli zvažované Viola Davis, Octavia Spencer (Séria Divergencia: Experiment, Zootropolis, Otcovia a dcéry, Čiernobiely svet) či známa exmoderátorka Oprah Winfrey. Rolu získala (aj divadelná herečka) Viola Davis (Ctihodný občan, Pochybnosti, Architekt, Ďaleko do neba, Traffic), ktorá o post prejavila veľký záujem (anglicky):

 

JOKER

Zostava komiksovej predlohy Jednotky samovrahov sa v priebehu rokov menila. Joker, ktorý je súčasťou nového filmu, ani nepatril do pôvodnej zostavy. Ako jeden z ašpirantov na Jokera sa spomínal Jesse Eisenberg (v tejto úlohe by si ho vedelo predstaviť viac fanúšikov), ktorý sa napokon objavil v úlohe Lexa Luthora v tohtoročnom hite Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti.

Oslovený bol Ryan Gosling (Ostrí chlapci, Stávka na neistotu, Lovci gangstrov), ktorý však nemal záujem viazať sa na viac filmov.

Úlohu s nadšením prijal herec, režisér a hudobník Jared Leto. J. Leto je známy frontman kapely 30 Seconds to Mars a za životopisnú drámu Klub poslednej nádeje (Dallas Buyers Club, 2013) získal Oscara v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Film získal celkovo 3 Oscary, 2 Zlaté Glóbusy a niekoľko prestížnych cien.

J. Leto sa na svoju úlohu dôkladne pripravil. Svoj postavu konzultoval s lekármi, trávil čas osamote, počúval gospelovú hudbu z dvadsiatych rokov minulého storočia, dokonca v rámci možností trávil čas s psychicky narušenými jedincami, aby čo najlepšie stvárnil charakter postavy. Sám Leto priznal: „Bola to zábava zahrať si túto psychologickú hru, ale súčasne to bola veľmi bolestivá skúsenosť“ (narážka na temný charakter postavy).

Podľa Leta to bola zaujímavá skúsenosť a rolu označil za „takmer shakespearovskú“. Tetovania, ktoré Joker nosí, majú postave dodať moderný gangsterský vzhľad. Nápad pochádza od režiséra Ayera (anglicky):

 

BATMAN

Vo filme sa predstavÍ aj nový Batman v podobe Bena Afflecka. Na pľaci bol videný dablér B. Afflecka, ktorý prenasleduje dvojicu protivníkov Harley Quinn a Jokera (unikajúci na krikľavom športiaku).

 

Úlohy ako Batman či Joker budú určite pod drobnohľadom verejnosti, kedže nie až tak v dávnej minulosti mali tieto ikonické postavy svojich famóznych hereckých zástupcov v podobe Ch. Bala (Oscar za historickú drámu Kvety vojny) a H. Ledgera. Heath Ledger (ako Joker) za svoj výkon vo filme Temný rytier získal dokonca Oscara.

Máme tu však nový koncept, nové spracovanie motívu, nové dobrodružstvá, ktoré si budú chcieť vydobyť svoje miesto v histórii, a tak sem právom patria aj noví herci.

RICK FLAG

Na postavu s názvom Rick Flag sa pôvodne zvažoval Tom Hardy. Ten si v záverečnom filme kultovej trilógie od Ch. Nolana (Návrat Temného rytiera, 2012) zahral Batmanovho protivníka - Benu. Z projektu odstúpil, pretože v tom čase pracoval na 3 Oscarmi ovenčenom filme Revenant: Zmŕtvychvstanie (2015), kde tiež stvárnil zápornú postavu. Hlavnú zápornú postavu si zahral už pred rokmi vo filme z kultovej série Star Trek X: Nemesis (2001). Podobne ladená bola dvojrola Legendy zločinu (2015), ktorá oslovila aj filmovú kritiku a pod.

Ďalším adeptom na rolu bol Jake Gyllenhaal (Bojovník, Everest, Patrola, Zdrojový kód, Mariňák). Úlohu napokon získal švédsky herec Joel Kinnaman (Dieťa 44, Nočný bežec, Robocop, Easy Money I – III, TV seriál Dom z kariet).

To, že herci do toho dajú všetko, dosvedčuje informácia, že režisér hercom pre istotu najal psychoterapeuta. Ten má byť po ruke hercom, ktorí prekročia svoje hranice a priveľmi sa vžijú do svojej role.

Tvorcovia ešte všetko neprezradili, čo ako fanúšikovia komiksov vítame a tešíme sa, že nám DC prinesie fantastickú komiksovku. Distribučné spoločnosti sú o titule presvedčené (propagácia už nejaký čas beží) a za všetko hovorí účasť W. Smitha, ktorý si svoje úlohy dôkladne vyberá.

MARKETING

Prvé obrázky s natáčania (pred samotnou produkciou) zverejnil režisér Ayer vo februári 2015 na svojom Twitteri. Nasledovali ďalšie obrázky a prezentovanie prvého traileru na Comic-Cone (Panel). Pár dní po premiére bol zverejnený oficiálny trailer aj na internete, keďže ho niekto predtým bez súhlasu zverejnil.

Druhý trailer bol zverejnený v januári 2016 rámci špeciálu s názvom Special Dawn of the Justice League na TV stanici The CW (posledné video v rubrike DC sequels). V apríli 2016 asi dva týždne po zverejnení filmu Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti, bol zverejnený tretí trailer.

Comic-Con trailer (anglicky):

 

Od Batman vs. Superman k Suicide Squad (anglicky):

 

HUDBA

O filmovú hudbu sa postaral skladateľ (a herec) Steven Price (získal Oscara za filmovú hudbu k snímke Gravitácia). Hudobné klipy piesní zo soundtracku pochádzajú od najpopulárnejších autorov súčasnosti (Pozri v úvode piesne: Heathens, Sucker for Pain). Na YouTube zaznamenali milióny zhliadnutí. Skvelé herecké obsadenie, nadčasové skladby sountracku, pútavá prezentácia a premyslený marketing filmu dávajú veľké šance získať si množstvo fanúšikov. Čo-to naznačil tohtoročný Comic-Con.

NATÁČANIE A PREMIÉRA

Natáčanie začalo v apríli 2015 v kanadskom Toronte (Ontario) a skončilo v auguste toho istého roka ešte pred plánovaným termínom. Prípravy bežali už dva mesiace predtým (kasting a i.) a na natáčanie sa využili filmové štúdia Pinewood Toronto Studios. Ďalšie scény vznikali napr. v Chicagu v štáte Illinois (bez hercov) či dodatočné scény v Los Angeles, ktoré sa realizovali ešte v apríli 2016. Celosvetová premiéra je plánovaná na 1. augusta 2016 v New Yorku - Beacon Theatre. Premiéra v USA je 5. augusta 2016, na Slovenku 4. augusta 2016.

Z natáčania (anglicky):

 

Celosvetová premiéra v New Yorku (pozri Londýn):

 

DC SEQUELS

Budúci rok sa pod režisérskou taktovkou Patty Jankins dočkáme celovečerného filmu Wonder Woman (jún 2017), ktorá mala svoje úvodné predstavenie tento rok v kinohite Batman vs. Superman: úsvit Spravodlivosti).

 

 

O pár mesiacov neskôr sa plánuje premiéra filmu Liga spravodlivých (Justice League, november 2017) a neskôr Liga spravodlivých 2 (Jusice League, jún 2019). Réžie sa ujme sám Z. Snyder, ktorý nám priniesol prvé dva filmy z tohto DC univerza (anglicky:.

 

Súčasťou ligy má byť aj Batman, ktorý by sa mal dočkať aj vlastného filmu, pričom réžie by sa mal ujať samotný predstaviteľ kultovej postavy Ben Affleck. Označenie je zatiaľ Untitled Batman Reboot (2018).

D. Ayera a W. Smitha čaká ďalší projekt s názvom Bright, o ktorom ešte nie je veľa informácií (žáner: fantasy). Ayer sa vyjadril, že by v budúcnosti mal záujem o film s najvyššou prístupnosťou v podobe R-raitingu (Marvel túto cestu už tento rok úspešne absolvoval vo fantastickej komiksovke Deadpool – za pol roka sa filmu podarilo zarobiť takmer 784 mil. dolárov pri rozpočte len 58 mil. dolárov).

Ďalšie plánované tituly z DC univerza sú: The Flash (marec 2018), Aquaman (júl 2018), Shazam! (2019, v hlavnej úlohe Dwayne Johnson), Cyborg (apríl 2020), Green Lantern Corps (jún 2020).

 

Plány na vytvorenie DC filmového univerza (odštartoval ho Muž z ocele) tu boli už v roku 1998. Prvým titulom mal byť film Superman Lives, kde sa v hlavnej úlohe mal predstaviť Nicolas Cage. Film nevznikol a plány stroskotali aj pri snímke Green Lantern (2011). Dôvodom mali byť prevládajúce negatívne kritiky.

Plány nadobudli kontúry až po tom, čo sa Marvelu podarilo vytvoriť si vlastný filmový versmír s názvom Marvel Cinematic Universe. Tým úspešným prvým titulom boli, ako inak, Avengers (2012).