Kamoš Obor /dabing/

Kamoš Obor /dabing/

Svet je obrovitejší ako si dokážeš predstaviť.

Legendárny režisér Steven Spielberg prináša na plátna kín príbeh z pera Roalda Dahla, ktorý si obľúbili milióny detí a ich rodičov po celom svete. Môže malé dievčatko zvíťaziť nad hroznými, ozrutnými obrami - ľudožrútmi, ktorí šíria strach po celej krajine?

Máte pravdu - nemôže. Iba ak ... iba ak by jej pomohol dobrý kamarát, rovnako veľký ako oni - Kamoš Obor. Ale nemyslite si, že malá Sophia sa bude nejako veľmi báť! Kamoš Obor je totiž veľmi zábavný spoločník a Sophiu i vás často rozosmeje. No a pretože má rád deti, určite sa stane aj vaším kamarátom.

 

Originálny názov: The BFG
Žáner: rodinný
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Steven Spielberg (Most špiónov,Tintinove dobrodružstvá, séria Indiana Jones, Mníchov, Vojna svetov, Minority Report, A.I. Umelá inteligencia, Zachráňte vojaka Ryana, séria Jurský park, E.T., Čeľuste a mnoho iných )
Hrajú: Mark Rylance, Rebeca Hall, Kathryn Hahn, Ruby Barnhill a i.
Hudba: John Williams (séria Star Wars, Gejša, Mníchov, Terminál, Minority Report, Zachráňte vojaka Ryana, Vojna svetov, séria Jurský park, Schindlerov zoznam, Sám doma 1 - 2, E.T.- Mimozemšťan, Superman a mnoho iných)

 

 

 

O Filme

Oficiálna stránka filmu: Kamoš Obor, (anglicky): The BFG (Disney), Facebook (Disney), Instagram (UK), Twitter (UK).

 

Zaujímavosti

O filmovú adaptáciu známeho románu o veľkom priateľskom obrovi The Big Friendly Giant (UK: The BFG - 1982, SK: Kamoš obor) od Roalda Dahla (1916 - 1990, pozri R. Dahl Museum) sa postarala režisérska legenda Steven Spielberg. Britský autor R. Dahl bol majster hororových poviedok a čierneho humoru pre dospelých, no súčasne bol jeden z najúspešnejších autorov detských kníh 20. storočia. Knihu venoval dcére Olivii, ktorá opustila tento svet len vo veku 7 rokov (na neskoršie komplikácie po osýpkach, tzv. SSPE). Knihy sa predali v rádoch desiatkach miliónov kópií.

Pre detského čitateľa vytvoril viac ako desiatku kníh (Jakub a obrovská broskyňa, Charlie a továreň na čokoládu, Čarodejnice, Fantastický pán Lišiak, Matilda a i.). Okrem toho písal scenáre (napr. bondovka Žiješ len dvakrát, 1967). Filmovú produkciu, ktorá spája hraný film a počítačovú animáciu, má na svedomí produkčná spoločnosť Walt Disney.

Spojenie týchto veľkých mien napovedá, že nebude núdza o veľký filmový zážitok. Títo tvorcovia svojimi filmami už desaťročia prinášajú nové postupy a posúvajú tak hranice svetovej kinematografie bližšie k divákovi. Na svoje si prídu milovníci prepracovaných vizuálnych efektov, fantastickej filmovej hudby, nádherného príbehu, a to všetko pod vedením kultového režiséra.

Filmy o filme (anglicky):

 

Koncom osemdesiatych rokov bol napr. natočený rovnomenný animovaný film The BFG (1989). Ďalším pozitívnym rozmerom tvorby R. Dahla je detská charita, ku ktorej sa pripojili i tvorcovia nového filmu (Dream Jar Trail).

Spielberg už po druhýkrát sfilmoval scenár M. Mathisonovej (životopisná dráma Kundun, rodinné fantasy Indián zo skrinky, western Son of the Morning Star a i.), bývalej manželky herca Harrisona Forda. Scenáristka sa vrátila po dlhšej kreatívnej pauze. Bojovala za oslobodenie Tibetu a na svojom konte má napr. nomináciu na Oscara a Saturn Award za Najlepší scenár za film E.T. - Mimozemšťan a pod.

Z natáčania (anglicky):

 

V minulosti s režisérom spolupracovala na kultovej snímke E.T. - Mimozemšťan (E.T.: The Extra Terrestrial, 1982, ceny: 4 Oscary, 47 cien a ďalších 32 nominácií). Podieľala sa na scenári poviedkového filmu štyroch režisérov (jedným z nich bol S. Spielberg) Zóna súmraku (Twilight Zone: The Movie, 1983).

Skvelá scenáristka sa však premiéry najnovšieho filmu nedočkala. M. Mathinsonová predčasne oddišla do hereckého neba 4. novembra 2015 vo veku 65 rokov na následky onkologického ochorenia. Film je venovaný jej pamiatke.

Roly Obra sa zhostil britský herec Mark Rylance. Len pár mesiacov pred svetovou premiérou našej novinky získal za film Most špiónov (Bridge of Spies, 2015) Oscara v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. O réžiu špionážneho thrilleru sa postaral takisto S. Spielberg.

Kamoš Obor (anglicky):

 

Tvorcom sa podarilo vdýchnuť život ďalším Dahlovým postavám, obrom. Hrozivým i komickým zároveň, majú svoj špecifický jazyk a svoje nezameniteľné mená (anglicky):

 

Detská herečka Ruby Barnhill (ako Sophia) novinkou oslávila svoj filmový debut. Diváci ju predtým mohli vidieť v britskom TV seriáli 4 O′Clock Club (2012 -).

Sophia (anglicky):

 

 

Film slávil svetovú premiéru na medzinárodnom festivale v Cannes v máji 2016, kde bol prezentovaný ako nesúťažná snímka.

O filmovú hudbu sa postarala ďalšia filmová legenda, geniálny americký skladateľ filmovej hudby John Williams. Držiteľ 5 Oscarov, 112 cien a ďalších 222 nominácií so Spielbergom už viackrát spolupracoval. Z tejto spolupráce vzišli 3 Oscary za filmy Schindlerov zoznam, E.T. - Mimozemšťana a Čeľuste.

Premiréra vo V. Británii (anglicky):