Karel  (od 15. októbra 2020)

Karel (od 15. októbra 2020)

DOKUMENTÁRNY - Nezvyčajne otvorený a unikátny obraz Karla Gotta v celovečernom dokumentárnom filme Olgy Malířovej Špátovej.

 

Originálny názov: Karel
Žáner: dokumentárny
Rok: 2020
Krajina pôvodu: ČR
Réžia: Olga Malířová Špátová
Účinkujú: Karel Gott a i.
Kamera: Jan Malíř

 

 

O filme

Odkazy na film: Aktuality.sk, (česky): iDnes.cz.

Zo zákulisia (česky): Tlačová správa (pdf).

 

Zaujímavosti

Film nemá byť prehliadkou nespornej slávy Karla Gotta a jeho úspechov. "Preto ani nie je možné porovnávať môj predchádzajúci film Fenomén Gott s týmto terajším. Každý je iný. Minimálne tým, že sme ich natáčali v inej životnej etape Karla Gotta, a to sa veľmi prejavilo v jeho osobnej až intímnej spovedi, ktorú nám poskytol a ktorá nás všetkých utvrdila v tom, s akou legendou máme možnosť pracovať a tráviť čas, ktorý je vskutku neopísateľný," dodáva Olga Špátová.

Tvorcovia zachytili Karla Gotta pri jeho vystúpeniach, pri stretnutiach s fanúšikmi v Česku aj v Hamburgu, ale najmä v jeho domácom prostredí – či už v Prahe, na chalupe v Českom Švajčiarsku, v dedine, kde trávil detstvo, a na ďalších miestach, ktoré zohrali v jeho živote dôležitú úlohu. Spevák sa vo filme vydá po stopách svojho života, ukáže divákom neznáme zákulisia koncertov aj svoj život s rodinou a súkromie, ktoré sa inak snažia s pokorou a láskou chrániť. Film tak bude vďaka úprimnej otvorenosti Karla Gotta úplne autentický a jedinečný.

"Náš film nesmie byť nudný," hovoril počas natáčania Karel Gott režisérke Olge Špátovej, ktorá vytvára dokumentárny, situačný biografický film s využitím archívnych materiálov, a to tak v pracovnej, ako aj v osobnej rovine. "Olga má veľký dar natáčať so svojím úzkym tímom tak, že sme sa často nechali uniesť spontánnou atmosférou a prirodzene sme ju vpustili do nášho súkromia, vďaka čomu som sa rozhovoril o témach pomerne dôverných. So svojím manželom kameramanom Jánom Malířom sa tak vlastne stali súčasťou našej rodiny. Pôvodne sme chceli film uviesť v roku 2019, keď som oslávil svoje životné jubileum. Ale keďže som s rodinou prežil ešte krásne leto, chcel som, aby sme točili čo najdlhšie. Tento dokumentárny film je poďakovaním mojim priaznivcom a všetkým, ktorí ma pri mojej profesii podporovali a sprevádzali," povedal k filmu sám Karel Gott.

"Karla sme sledovali pri práci, ale aj ako muža svojej ženy a otca svojich dcér. Filmu sa venoval s neobyčajnou energiou a úprimnosťou, prinášal nápady, želal si, aby filmová interpretácia jeho života a tvorby bola autentická a pravdivá. Chceme vytvoriť otvorený film o človeku s výnimočným nadaním, ale aj s neuveriteľne skromnou, slušnou a láskavou povahou," uvádza k filmu jeho autorka Olga Špátová.  

Olga Malířová Špátová je výrazná filmárka. Natočila tridsať autorských filmov, za ktoré získala ceny na domácich a zahraničných festivaloch. Napríklad za film Dobre platená prechádzka ′07 (2008) získala Grand Prix Vojtěcha Jasného, dokument Fenomén Gott (2009) sa stal najsledovanejším televíznym filmom roka v Českej republike, film Oko nad Prahou (2010) vyhral hlavnú cenu na Medzinárodnom filmovom festivale vo Varšave a dokument Ďaleko za slnkom (2015), ktorý vznikol v produkcii HBO, bol nominovaný na Českého leva. Natočila tiež dva klipy k piesňam speváčky Anety Langerovej, pričom obidva získali cenu Anděl. Ako kameramanka pracovala na šestnástich filmoch režisérky Olgy Sommerovej.