Králi videa  (od 2020)

Králi videa (od 2020)

DOKUMENT - Príbeh československého rýchlodabingu...

Celovečerný dokument s hranými scénami "Králi videa" podrobne mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov v socialistickom československu a okrajovo aj v Poľsku a Maďarsku.

V dobách, keď bolo nemožné zohnať filmy západnej produkcie do oficiálnej distribúcie, jestvovali skupiny ľudí, ktoré dovážali, amatérsky dabovali a distribuovali medzi ľudí nahrávky týchto filmov na VHS páskach. Dokument však sleduje aj linku "spravodlivosti", policajtov, ktorí mali za úlohu týchto pirátov a dabérov chytať.

V dokumente vystupuje množstvo známych mien vtedajšej videoscény, z ktorých sa neskôr stali publicisti, režiséri, speváci, prekladatelia, majitelia videopožičovní. Okrem rozhovorov dokument ponúka aj množstvo hraných "retro" scén, aby si ľudia, ktorí tú dobu nezažili, vedeli predstaviť ako to všetko fungovalo. V neposlednom rade by sme chceli týmto dokumentom vzdať poctu všetkým tým "Anjelom kultúry", aj vďaka ktorým sme mohli vyrásť a začali milovať film.

 

Originálny názov: Králi videa
Žáner: dokumentárny
Rok: 2020
Krajina pôvodu: SR
Réžia: Lukáš Bulava
Účinkujú: Ondřej Hejma, Zdeněk Troška, Roman Holý, František Fuka, Dana Hábová, Ondřej Neff, Petr Šaroch, Jozef Šedý, Pavel Hewlit, Miroslav Táborský (voiceover) a i.
Hudba: Jake Sladek

 

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Králi videa.