Krotitelia duchov /dabing/

Krotitelia duchov /dabing/

Pred tridsiatimi rokmi štyria priatelia zachránili svet. Teraz je na rade nový tím.

Tridsať rokov po tom, čo Krotitelia duchov ovládli svet, sa obľúbená značka vracia. Režisér Paul Feig prichádza so sviežou, akciou nabitou komédiou plnou veľkolepých vizuálnych efektov. Tešiť sa môžete na jedny z najlepších amerických komičiek a tiež hercov zo „starej partie.“

 

Originálny názov: Ghostbusters
Žáner: akčná sci-fi komédia
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Paul Feig
Hrajú: Kristen Wiig, Kate McKinnon, Chris Hemsworth, Melissa McCarthy, Leslie Jones, Bill Murray, Sigourney Weaver, Andy Garcia a i.
Hudba: Theodore Shapiro (Centrálna inteligencia, Zoolander 2, Danny Collins, Stážista, Špión, Trumbo, Miluj suseda svojho, My sme Millerovci, Tajný život Waltera Mittyho, Vlk z Wall Street, Životná šanca, Marley a ja a mnoho iných)

 

 

 

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Krotitelia duchov, (anglicky): Ghostbusters, Sony Pictures, Facebook, Instagram, Twitter.

Zo zákulisia: Presskit (pdf), Noví krotitelia duchov, Zápis do Guinnessovej knihy rekordov, Deň Krotiteľov duchov.

 

Zaujímavosti

Krotititelia duchov sú kultová séria fantasy komédií (s prvkami hororu) z osemdesiatych rokov, ktorú tvoria tieto filmy: Krotitelia duchov (Ghostbusters, 1984, Behind the scenes, Marshmallow Man) a Krotitelia duchov 2 (Ghostbusters 2, 1989, Set Interview). Filmová séria odštartovala kult, ktorý pretrváva už vyše tridsať rokov (patria sem filmy, seriály, hry, hračky a i.) a súčasná novinka sa stretla s toľkými rozporuplnými reakciami, ako žiadny iný film za posledné roky.

Nečudo, od novinky sa veľa očakáva, veď prvý film (rozpočet okolo 30 mil. dolárov, z toho 5, 6 mil. na vizuálne efekty) celosvetovo zarobil niečo cez 295 mil. dolárov (na danú dobu obrovský úspech) a zaradil sa do desiatky najúspešnejších filmov v histórii (anglicky):

1984

 

 

1989

 

OCENENIA

Prvý film získal 2 nominácie na Oscara - za vizuálne efekty a za titulnú pieseň, cena Saturn Award 1985 za Najlepší fantasy film, 3 nominácie na Zlatý Glóbus, cenu BAFTA za titulnú pieseň, cenu Goldene Leinwand (Golden Screen) udeľovaná v Nemecku komerčne úspešným filmom, cenu National Film Presentation Board, cenu Jung Artists Awards, cenu Online Film and Television Associaton 2016 (uvedenie do Filmovej siene slávy) a i.).

Druhý film získal 2 ceny BMI Film and TV Awards za filmovú hudbu a titulnú pieseň, či nomináciu na Young Artist Award. Komédie pôvodnej série figurujú v rebríčku najlepších a najúspešnejších komédií v histórii. Aké miesto si vydobyje novinka, ukáže až čas.

Fotky z natáčania:

 

K PÔVODNEJ SÉRII

Každá kultová klasika má svoju nezameniteľnú históriu a radi by sme spomenuli aspoň niektoré fakty zo zákulisia:

Štvorčlennú zostavu mali pôvodne tvoriť herci: John Belushi (umrel 1982), Dan Aykroyd, Harold Ramis a Eddie Murphy. Bill Murray a H. Ramis sa režisérom (producentom, hercom) I. Raitmanom (Veľký draft, Hlavne nezáväzne, Moja super ex, Evolúcia, 6 dní,7 nocí, Junior, Dave, Policajt zo škôlky a i.) už predtým stretli v komédii z vojenského prostredia s názvom Lampasy (Stripes, 1981), čo ich inšpirovalo k ďalšej spolupráci.

Hlavná centrála Krotitelov duchov sa nachádzala na 14 North Moore Street v budove neworských hasičov (FDNY). Pre vnútorné zábery poslúžila iná stanica v Los Angeles. Filmové logo vytvoril Michael C. Gross podľa konceptu D. Aykroyda (pozri fotogalériu). Populárne logo dokonca čelilo žalobe (neúspešne), lebo sa vraj nápadne podobalo jednej z postáv (Fatso - ten s najzavalitejšou postavou) z animovanej série o priateľskom duchovi menom Casper (jeho začiatky siahajú až do roku 1939). Podľa istej štúdie je logo Krotiteľov duchov v poradí druhé najznámejšie logo na svete (na prvom mieste je Coca-Cola).

Zásahové auto krotiteľov duchov tzv. Ecto - 1 bolo pôvodne sanitné vozidlo typu Cadillac Miller-Meteor ročník 1959. Na svete existovalo len 200 kusov a pre účely filmovania bolo k dispozícii len jedno jediné. Po desiatkach rokov bolo originálne auto nákladne reštaurované (všetko zaznamenal dokument vydaný na Blu-ray). Názov Ecto súvisí s výrazom ektoplazma (angl. ectoplasm, súčasť parapsychológie), ktorý spopularizovala práve táto kutlová séria.

Ecto - 1 nesmie chýbať ani v novinke (anglicky):

 

V druhom filme malo byť použitých okolo 400 tisíc litrov slizu, ktorý bol netoxický a dal sa konzumovať (jedine B. Murray neschytal ani kvapku, pravdepodobne pre skúsenosti z prvého filmu si to dal do zmluvy).

V novinke so slizom nešetrili (anglicky):

 

HUDBA

Kto by nepoznal nezameniteľný soundtrack od R. Parkera ml. (3 týždne figuroval na prvom mieste americkej hitparády, pieseň On Our Own od Bobbyho Browna z druhého filmu sa dostalo na 2 miesto americkej hitparády.), v novinke sa o novú úpravu témy postará Fall Out Boy a Missy Elliott. Soundtrack pre film naspievala aj Elle King - Good Girls. Autor filmovej hudby je Theodore Shapiro (filmografia v úvode).

Stretnutie starej a novej partie:

 

 

NAPOKON REŠTART

Filmová novinka nenesie žiadne číselné označenie či podtitul, veď od posledného titulu ubehlo už 27 rokov (celkovo 32 rokov od začiatku série). Predpokladá sa, že v prípade úspechu reštartu série (rebootu), by mohlo ísť o začiatok novej série ( v ktorej by sa mohol objaviť napr. aj Chaning Tatum, na rok 2018 sa zase plánuje TV animovaný seriál Ghostbusters: Ecto Force situovaný do roku 2050).

Ako pocta fantastickej sérii bol 8. jún (deň americkej premiéry prvého filmu série) vyhlásený za Deň Krotiteľov duchov. V Singapure sa podarilo vytvoriť svetový rekord - Najviac ľudí preoblečených za ducha (anglicky):

 

Vždy som chcel spraviť ďalšie pokračovanie,“ vyjadril sa k téme Ivan Reitman , režisér a producent prvých dvoch Krotiteľov duchov, a spolu s producentkou reštartu Amy Pascal.Dostať však súhlas všetkých štyroch pôvodných hercov (Bill Murray ako Dr. Peter Venkman, Dan Aykroyd ako Dr. Raymond „Ray“ Stantz, Harold Ramis ako Dr. Egon Spengler a Ernie Hudson ako Winston Zedddemore) bolo žiaľ takpovediac nemožné.“

No najhoršie bolo, keď do hereckého neba predčasne odišiel (2016, napr. aj David Margulies – stvárnil starostu v prvom filme) člen starej partie (scenárista, režisér a herec) Harold Ramis (2014, pozri zo zákulisia v rubrike O filme). H. Ramis (Legacy) a D. Aykroyd boli scenáristi pôvodnej série. Po tejto udalosti Ivan Reitman (osobne nahovoril dve nadprirodzené postavy filmu: Slimer a Zuul) odmietol režisérsky post a v novinke figuruje len ako producent.

Projekt rozhýbal až ďalší dôležitý člen „starého tímu“, legendárny komediálny herec Dan Aykroyd. O prvé znenie scenára sa postaral Etan Cohen, pričom pri tvorbe skriptu s D. Aykroydom úzko spolupracoval.

RÉŽIA A ÚPRAVA SCENÁRA

O réžiu nového kinohitu sa postaral Paul Feig (Špión, Drsnačky, Dámska jazda, TV seriály Bored to Death, Sestrička Jackie, Mad Men, 30 Rock, The Office, Tráva a i.), ktorý má s komédiami už bohaté skúsenosti. Feig a Katie Dippold (TV seriál Parks and Recreation) sa postarali o novú úpravu scenára (sama si zahrá rolu agentky). Okrem toho ich spája spolupráca na komédii Drsňačky (2013, plánuje sa pokračovanie na rok 2017). Do hlavnej úlohy obsadil ženské protagonistky, čo u niektorých fanúšikov série vyvolalo nevôľu. Tvorcovia však museli prísť s niečím novým, trocha obrátiť zaužívaný koncept a v prípade úspechu, pripraviť pôdu pre ďalšie filmy.

Vedel som, že sa o pokračovaní špekulovalo už dlhú dobu. Cítil som, že za hranicami svetov prvých dvoch filmov sa dá toho preskúmať ešte oveľa viac. Pomyslel som si: Ako by som to spravil ja? Asi so štvoricou najvtipnejších žien, ktoré poznám.“

Krotiteľky duchov sa objavili už v animovanom TV seriáli The Real Ghostburs (1986 - 1991, postava Janine Melnitz), Extreme Ghostbursters (1997 - , Kylie Griffin), v komikse Ghostbusters-Comics (1988, postava Melanie Ortiz) od IDW Publishing a vo videohre Ghostbusters: Sanctum of Slime (2011, postava Bridget Gibbons). Ivan Reitman dokonca priznal, že aj v pôvodnom pokračovaní série sa mala objaviť ženská postava Dr. Anna.

HERECKÉ OBSADENIE

V novom tíme sa predstavia herečky, známe komičky (pozri Interview): Kristen Wiig (Buchty a klobásy, Zoolander 2, Marťan) ako Dr. Erin Gilbert, Kate McKinnon (Angry Birds vo filme, Macík 2) ako Dr. Jillian Holtzmann, Melissa McCarthy (Miluj suseda svojho, Vo štvorici po opici 3, TV seriál Mike a Molly) ako Dr. Abigail L. Yates alias „Abby“, Leslie Jones (Policajti na baterky, Utopenec na úteku, TV seriál Liga snov) ako pracovníčka metra Patty Tolan (anglicky):

 

Herečky napr. pôsobia alebo pôsobili v jednej z najúspešnejších amerických komediálnych šou Saturday Night Live (SNL) televízie NBC (tá sa vysiela od roku 1975) Šou poslúžila ako odrazový mostík k úspešným kariéram vo filme a televízii mnohým hercom a komikom, dokonca členmi hereckého ansámblu bola svojho času aj pôvodná zostava Krotiteľov duchov (s výnimkou Ernieho Hudsona). Pre viac informácií o hercoch pozri Presskit v rubrike O filme.

Zábavný rozhovor s pôvodnou partiou (anglicky):

 

Aj samotný Reitman bol veľmi zaujatý príležitosťami, ktoré Feigov nový prístup ponúkal: „Paulova vízia filmu vôbec nie je o pohlaviach. Ide o priateľstvo našich štyroch postáv a o ich cestu za vykonaním niečoho výnimočného.“

Podľa zákulisných informácií sa v novinke mali objaviť mená herečiek ako Emma Stone (Aloha, Iracionálny muž, Amazing Spider-Man 2, Birdman a i.) či Jennifer Lawrence (Joy, séria Hry o život), ktoré účinkovanie z rôznych dôvodov odmietli. J. Lawrence v tom čase pracovala na kinohite X-Men: Apokalypsa.

Pre Melissu McCarthy (s K. Wiig si zahrali v Dámskej jazde) ide už o štvrtú spoluprácu s režisérom P. Feigom: Dámska jazda (Bridesmaids, 2011, film má 2 nominácie na Oscara), Drsňačky (The Heat, 2013) , Špión (Spy, 2015).

Nováčikom na palube je filmový „Thor“ Chris Hemsworth (V srdci mora, séria Avengers) tentokrát ako Kevin Beckman - "nešikovný" pomocník, recepčný krotiteliek duchov. Túto úlohu v prvých filmoch stvárnila herečka Annie Potts (ako Janine Melnitz). Ale napr. aj Andy Garcia ako starosta New Yorku, Charles Dance (Predtým ako som ťa poznala, TV seriál Hra o tróny) ako Harold Filmore a ďalší.

 

V konečnom dôsledku vždy nakoniec záleží na postavách, a  práca s postavami ide Paulovi perfektne,“ povedala producentka Amy Pascal. Jej slová potvrdzuje aj Ernie Hudson, ktorý ocenil výbornú chémiu medzi herečkami. Aj zvyšní dvaja žijúci predstavitelia starej partie Krotiteľov duchov sa k Feigovmu filmu stavajú pozitívne, čoho dôkazom je aj skutočnosť, že sa v ňom objavia v malých rolách.

Tešiť sa môžete na hercov starej partie ako: Bill Murray, Dan Aykroyd, Ernie Hudson, Sigourney Weaver (pôvodne Dana Barrett), Annie Potts (pôvodne Janine Melnitz), Rick Moranis sa natáčania nezúčastnil (pôvodne Louis Tully). Môžeme prezradiť len toľko, že to budú role (hosťovanie), ktoré by ste možno nečakali. Okrem toho by sa v novinke mala objaviť hudobná legenda Ozzy Osbourne. Zahrá si, ako inak, sám seba.

Pri stretnutí hercov starého a nového tímu v šou Jimmy Kimmel Live sa k filmu vyjadril aj sám Bill Murray (anglicky):

 

NATÁČANIE A PREMIÉRA

Natáčanie s kódovým označením „Flapjack“ začalo v júni 2015 v Bostone a posledná klapka padla v septembri 2015 v New Yorku. Celosvetová premiéra sa uskutočnila 9. júla 2016 v Los Angeles - TCL Chinese Theatre (anglicky, pozri celé video):