Kubo a kúzelný meč

Kubo a kúzelný meč

Dokáže rozprávať príbehy tak, až sa tají dych. Tým je výnimočný Kubo, hlavný hrdina výpravného animovaného dobrodružstva Kubo a kúzelný meč. Rovnaká schopnosť zdobí aj štúdio Laika, ktoré stvorilo nielen Kuba, ale aj Koralínu a svet za tajnými dverami či Škatuliakov.

Kubo aj Laika dokážu zaviesť svojich poslucháčov a divákov do doteraz neprebádaných svetov, previezť ich na vlne fantázie a vrátiť naspäť na zem bohatších o nový, nezabudnuteľný zážitok.

Kubovi pomáha rozprávačský talent uživiť seba aj svoju chorú mamku. Každý deň odchádza z jaskyne, v ktorej spoločne bývajú, do blízkej dediny, kde ohromuje obyvateľov svojimi príbehmi. Tie sa však vždy končia pred západom slnka, lebo Kubo sa musí vrátiť domov pred zotmením. Ak by tak neurobil, postihla by ho strašná kliatba. Jedného večera sa však vrátiť nestihne a varovanie sa premení na skutočnosť.

Kubo si zrazu uvedomí, že sa stal hrdinom vlastného dobrodružného príbehu. V sprievode chytrej a drzej Opice a trošku bláznivého Chrobáka sa vydáva po stopách svojho otca, legendárneho samuraja. Musí nájsť otcovu výzbroj, a tá mu má pomôcť v súboji so zlom, ktoré sa snaží zničiť všetko, čo mu kedy bolo drahé. Žiadny z Kubovych doterajších príbehov sa tejto výprave, ktorá bude dobrodružnejšia, strašidelnejšia a zábavnejšia, nevyrovná.

Šéf štúdia Laika Travis Knight sa na všetkých filmoch doteraz podieľal „len“ ako animátor, až Kubo je jeho prvý režisérsky počin. „Nie je náhoda, že prvý film, ktorý som režíroval, obsahuje všetky veci, ktoré som miloval v detstve – fantastické príbehy, samurajské súboje a exotickú japonskú kultúru. Skvelý režisér Zhang Yimou kedysi povedal, že každý chlapec chce buď vláčiky, alebo robiť filmy o bojovom umení. A ja som vláčiky nikdy nemal,“ vysvetľuje Knight.

 

Originálny názov: Kubo and the Two Strings
Žáner: animovaný, dobrodružný
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Travis Knight
Hrajú: Matthev McConaughey, Charlie Theron, Rooney Mara, Ralph Fiennes, Art Parkonson, Brenda Caccaro, George Takei a i., (v slovenskom znení): Richard Labuda, Helena Krajčiová, Filip Tuma, Petra Polnišová, Miroslav Trnavský, Zuzana Kronerová, František Kovár, Dušan Szabó, Adriana Vozáryová
Hudba: Dario Marianelli

 

 

 

Hudobný klip - "While My Guitar Gently Weeps":

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Kubo a kúzelný meč, (anglicky): Kubo and the Two Strings, Facebook, Instagram, Twitter, YouTube.

 

Zaujímavosti

Oceňované štúdio Laika (Laika Entertainment, LLC) nám po dvojročnej práci prináša nový nádherný projekt s názvom Kubo a kúzelný meč (US: Kubo and Two Strings), ktorý vás prenesie do ďalšieho fantastického sveta. Okrem toho je nám meno hlavného hrdinu (Kubo) tradične veľmi blízke (hebrejský pôvod mena).

Štúdio už vo svojom debutovým projektom skombinovalo tradičnú stop-motion animáciu (tú využíva napr. Pat a Mat) s novšími postupmi, čím vytvorili vizuálne jedinečný animovaný film. Ich animovaná tvorba získala niekoľko významných medzinárodných ocenení a štúdio etablovala medzi najlepšie v branži. Rozpočet novinky je odhadovaný na 60 mil. dolárov, ktorý sa už tvorcom podarilo zarobiť. Titul v zahraničí zbiera výborné hodnotenia.

Film o filme (anglicky):

 

Vizuálne efekty (anglicky):

 

Filmovým debutom bol animovaný film Koralína za tajnými dverami (Coraline, 2009, ceny: nominácia na Oscara, 7 cien a ďalších 41 nominácií), nasledoval Norman a duchovia (ParaNorman, 2012, ceny: nominácia na Oscara, 19 cien a ďalších 44 nominácií) a napokon Škatuliaci (The Boxtrolls, 2014, ceny: nominácia na Oscara, 8 cien a ďalších 58 nominácií).

Na posledných menovaných sa režisér Travis Knight podieľal ako producent, nový film je jeho režijný debut. Výninočnosť filmu podčiarkuje aj to, že sa prihliadalo na každý detail (pozri Behind the scenes), vytvorili sa rôzne zaujímavé (aj temné) stvorenia (anglicky):

 

V réžii známeho štúdia vznikol i krátkometrážny animovaný film Moongirl (2005) a Mŕtva nevesta Tima Burtona (Corpse Bride, 2005, ceny: nominácia na Oscara, 7 cien a 26 nominácií) pod režisérskou taktovkou T. Burtona a M Johnsona. T. Burton najnovšie do kín priniesol zaujímavú adaptáciu knižného bestselleru s názvom Domov pre neobyčajné deti slečný Peregrinovovej.

HERECKÉ OBSADENIE

O úspechu štúdia svedčí aj účasť zvučných hollywoodskych hviezd v dabingu (oscarový Matthev McConaughey, Ralph Fiennes, George Takei, Cary-Hiroyuki Tagawa, herečky: oscarová Charlie Theron, Rooney Mara a ďalší. V hlavnej úlohe sa predstaví detský herec Art Parkinson (tento mesiac oslávi 15 rokov) ako Kubo. Mnohí fanúšikovia ho poznajú z populárneho TV seriálu Hra o tróny (ako Rickon Stark). Fantasy seriál tento rok do zbierky pridal niekoľko cien Emmy (celkovo: Zlatý Glóbus, 202 cien a 334 nominácií).

(anglicky):

 

HUDBA

O filmovú hudbu sa postaral taliansky hudobný skladateľ, držiteľ Oscara za drámu Pokánie, Dario Marianelli (Everest, Škatuliaci, Anna Karenina, Jana Eyrová, Lososy v Jemene, Všetci sú v pohode, Agora, Sólista, Niet návratu, Pýcha a predsudok, V ako Vendeta, Shooting Dogs a mnoho iných).

(anglicky):