Legenda o Tarzanovi

Legenda o Tarzanovi

Warner Bros. Pictures a Village Roadshow Pictures uvádzajú akčné dobrodružstvo Legenda o Tarzanovi. Ikonickú postavu vytvorenú Edgarom Rise Burroughsom stvárnil Alexander Skarsgård.

Odkedy sa muž, kedysi známy ako Tarzan (Skarsgård) rozhodol opustiť africkú džungľu a žiť civilizovaný život ako Lord Greystoke (civilným menom John Clayton III), spolu so svojou ženou Jane (Robbie), uplynulo už veľa rokov. Teraz ho parlament vyšle ako obchodného vyslanca do Konga, kde sa stane figúrkou v nebezpečnej hre, dokonale zosnovanej jedným Belgičanom, Kapitánom Leonom Romom (Waltz). Tí čo za vražednými plánmi stoja však netušia, čo svojimi činmi rozpútajú.

 

Originálny názov: The Legend of Tarzan
Žáner: akčný, dobrodružný
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: David Yates
Hrajú: Alexander Skarsgård, Samuel L. Jackson, Margot Robbie, Christoph Waltz, John Hurt, Ella Purnell, Djimon Hounsou, Simon Russell Beale, Casper Crump, Matt Cross, Adam Starks a i.
Hudba: Hans Zimmer, Rupert Gregorson-Williams

 

 

 

 

Hudobný klip - "Better Love":

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Legenda o Tarzanovi, (anglicky) The Legend of Tarzan, Warner Bros., Facebook, Twitter, Instagram.

Zo zákulisia (anglicky): Behind the scenes.

Soundtrack: Theme song.

 

Zaujímavosti

Nový hraný film inšpirovaný príbehmi svetoznámej knižnej série od amerického spisovateľa E. R. Burroughsa (1875 - 1950) plánovalo filmové štúdio Warner Bros. už od roku 2003. Prvá Burroughsova kniha sa nazývala Tarzan z rodu opíc (US: Tarzan of the Apes, DE: Tarzan bei den Affen, október 1912) a neskôr nasledovali viac ako dve desiatky titulov s touto ikonickou postavou (Books, Tarzan). V jazyku ľudoopov jeho meno znamenalo „biela koža“ (pozri SME).

Burroughs napísal knihy rôznych žánrov (série John Carter z Marsu, Tarzan, Pellucidar, o Venuši, o Caspaku atď. možno zaradiť do žánru sci-fi, fantasy, dobrodružný, western a i.) a okrem Tarzana vytvoril aj postavu Johna Cartera, ktorá sa dočkala sfilmovania: John Carter: Medzi dvoma svetmi (2012). Réžie sa ujal známy tvorca animovaných filmov A. Stanton (naposledy zinscenoval kinohit Hľadá sa Dory).

RÉŽIA

Filmový projekt dlho nenapredoval. Menili sa režiséri, angažovali sa stále nový scenáristi a príbeh filmu sa často menil. Informácie, že z filmu vznikne trilógia, boli napokon dementované. Až v roku 2012 sa projektu ujal uznávaný britský režisér David Yates (Sex Traffic, Mladí návštevníci, TV seriály Tyran (spoluréžia), State of Play, The Way We Live Now).

Asi najviac sa meno režiséra spája s filmami kultovej série Harry Potter: Harry Potter a Dari smrti 1 – 2, Harry Potter a Polovičný princ, Harry Potter a Fénixov rád. Koniec koncov bude záležať od úspechu novinky, či sa dočkáme ďalších filmov. Rozpočet novinky je odhadovaný na 180 mil. dolárov.

TARZAN

Na post hlavného hrdinu sa zvažovalo niekoľko známych mien: Henry Cavill (Muž z ocele, Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti), Tom Hardy (Revenant, Mad Max: Zbesilá cesta), Charlie Hunnam (Purpurový vrch, Pacific Rim, The Ledge), dokonca malo padnúť meno olympijského rekordéra v plávaní (držiteľ 22 olympijských medeailí, z toho 18 zlatých) Michaela Phelpsa.

Úlohu napokon získal rodák zo švédskeho Stockholmu - Alexander Skarsgård (Zoolander 2, Hidden, Bojová loď, Disconnect, What Maisie Knew a i.), celým menom Alexander Johan Hjalmar Skarsgård (pozri TV interview). Okrem toho sa venoval réžii (krážkometrážny Att döda ett barn - To Kill a Child) a modelingu. Mnoho fanúšikov si ho spája s TV seriálom z produkcie HBO: True Blood: Pravá krv (2008 – 2014, postava Eric Northman).

JANE

K režisérovým favoritkám na úlohu Jane Clayton boli: Jessica Chastain (Lovec: Zimná vojna, Marťan, Interstellar) a Emma Stone (Amazing Spiderman 1 – 2, Birdman, Bláznivá, hlúpa láska), kým voľba nepadla na austrálsku herečku Margot Robbie (Focus, Stávka na neistotu, Lásky čas, Vlk z Wall Street, TV seriál Pan Am).

 

FILMOVÁ HISTÓRIA

Filmová história pozná niekoľko zaujímavých filmových spracovaní obľúbenej knižnej predlohy. V ikonickej úlohe (filmy, animované filmy a seriály) sa predstavilo niekoľko hercov: Elmo Lincoln (1918 -), Gene Pollar (1920), P. Dempsey (1921), Frank Merrill (1929), Johnny Weismuller (1932 -) Buster Crubbe (1933), Bruce Bennett (1935 -), Glen Morris (1938), Lex Burker (1949, až neskôr sa predstavil v kultovej klasike Winnetou ako Old Shatterhand), Gordon Scott (1955 -), Denny Miller (1959), Jock Mahoney (1962 -), Mike Henry (1966), Ron Ely (1966 -), Miles O′Keefe (1981), Christopher Lambert (1984, o dva roky neskôr sa predstavil v prvom filme kultovej série Highlander), Wolf Larson (1991), Casper Van Dien (1998), Tony Goldwyn (1999, animovaný film získal Oscara a Zlatý Glóbus za filmovú pieseň), Jimm Cumming (2002, animovaný film), Travis Fimmel (2003) a i.

Do zoznamu by sme zaradili aj bláznivú komédiu s Brandanom Fraserom s názvom George, kráľ džungle (George of the jungle, 1997). Reprezentuje tituly, ktoré sú knihami priamo či nepriamo inšpirované.

Niektoré zdroje uvádzajú dve stovky titulov a medzi nimi nájdeme turecké či indické verzie. Prehľad titulov refketuje samotný trend svetovej kinematografie, na čele ktorého stojí naša očakávaná novinka využívajúca hraný film v kombinácii s počítačovú CGI animáciou (anglicky):

1918 - 1999

 

2002

2003

2013