Lovecká sezóna: Strachopud

Kto sa bojí, nesmie do lesa.

Stará známa partička z lesa je späť! Boog nikdy nepatril medzi najodvážnejších medveďov. Napriek tomu sa spolu so svojím najlepším kamošom Elliotom vydal riešiť monštruóznu záhadu, ktorá ohrozuje bezpečnosť všetkých obyvateľov Timberline ...

Takmer presne pred 10 rokmi, 23.11.2006, sa v kinách začala prvá Lovecká sezóna. Zábavné, miestami naozaj veľmi komické dobrodružstvá obyvateľov lesa, hlavne však jedného dobre živeného „mestského“ medveďa, zaznamenali taký úspech, že sa filmové štúdio rozhodlo natočiť ďalšie a ďalšie pokračovania príbehu. A tak čoskoro v našich kinách odštartuje (zatiaľ) posledná, najnovšia Lovecká sezóna

Elliot, Boog a všetky vaše obľúbené lesné tvory sa vrhnú úplne nového dobrodružstva pre celú rodinu: Lovecká sezóna: Strachopud.

Keď Elliot pri táboráku rozprával svojim priateľom príbeh o netvorovi žijúcom kdesi v lese, Boog, ktorý, ako vieme, nikdy nesršal odvahou, dostal náramný strach... a Elliot nápad. Šialený nápad. Vystraší Boogov strach. No a ten od strachu ujde! A tak sa spolu so všetkými obľúbenými lesnými kamarátmi vydávajú na zábavnú cestu, na ktorej ich čaká zopár prekvapení a kopa smiechu. A ako sa ukáže, smiech a priateľstvo sú proti strachu tým najlepším liekom.

Originálny názov: Open Season: Scared Silly
Žáner: animovaná rodinná komédia
Rok: 2016
Réžia: David Feiss
Hrajú (v pôvodnom znení): Trevor Devall, Gary Chalk, Kathleen Barr, Shannon Chan-Kent, Michelle Murdocca, Peter Kelamis Frank Weller a i.
Hudba: Rupert Gregson-Williams, Dominic Lewis

Oficiálna stránka filmu: Lovecká sezóna: Strachopud, (anglicky): Open Season:Scared Silly (Sony Pictures), Facebook.

Tento rok slávi úspešná animovaná séria svoje desiate výročie. Naša novinka je už štvrtým filmovým dobrodružstvom tejto nerozlučnej partie na čele s Boogom a Elliotom.

Prvý film série Lovecká sezóna (2006) bol súčasne prvý počítačom animovaný film spoločnosti Sony Pictures. Ten bol voľne inšpirovaný komiksom In the Bleachers od Steva Moora. Celosvetovo zarobil niečo cez 197 mil. dolárov, a dokonca si ho diváci v tom čase mohli pozrieť aj v 3D formáte.

O filmovú hudbu sa postaral jeden z najúspešnejších skladateľov súčastnosti - Ramin Djawadi (Warcraft, Robinson Crusoe, Dom kúziel, Lovecká sezóna 2, Pacific Rim, TV seriály Hra o tróny, Lovci zločincov, The Strain: Agresívny vírus, Prison Break a i.). Za svoju filmovú hudbu si odniesol filmovú a televíznu cenu ASCAP Award (2007).

2006 (česky):

Film získal ďalších 9 nominácii a v hlavných úlohách sa v pôvodnom znení predstavili Martin Lawrence (Boog) a Ashton Kutcher (Eliot), ktorý si za svoj dabing odniesol cenu Nick Kids Choise Award (2007) ako „Najobľúbenejší hlas“ v animovanom filme. Za dabingovým mikrofón sa predstavilo niekoľko známych hercov (anglicky):

Kvalitná herecká zostava film odsúdila na úspech. Svojim huromorom dokázala osloviť i staršie ročníky. Po krátkom časovom odstupe nasledovali v obmenenej hereckej a režijnej zostave filmy Lovecká sezóna 2 (2008) a Lovecká sezóna 3 (2010). Filmy vyšli na DVD. Okrem toho existuje aj niekoľko rovnomenných videohier. Tretí film bol pôvodne myslený ako záver série, no krátko nato tvorcovia avizovali nový film.

V novej zostave sa na režisérskom poste predstaví kalifornský rodák David Feiss. Ten má na konte niekoľko úspešných animovaných projektov, ktoré sa k nám z objektívnych dôvodov mohli dostať len obmedzene a boli odvysielané na britskej TV stanici Cartoon Network: napr. TV seriál o drzej lasičke I.M. Weasel (1997 - 1999), ako spolurežisér kultových TV seriálov The What a Cartoon Show, či v televíznom dobrodružstve kravičky a kurčaťa Cow and Chicken (v rámci destkého diváka mali spomínané seriály určité vekové obmedzenie) a i.

Film vychádza na DVD a Blu-ray, a po rokoch sa konečne predstaví i na veľkom plátne. O filmovú hudbu sa postarala dvojica Rupert Gregson-Williams (Legenda o Tarzanovi, Poštár Pat vo filme, Za plotom, a i.) a Dominic Lewis (Vtáči úlet, Ako vycvičiť draka na Vianoce).

Film o filme (anglicky):

Filmová séria bola už od začiaku primárne orientovaná na detského diváka, vyznačuje sa humorom, pekným príbehom, príjemnou filmovou hudbou a súčasne hlási návrat animovaného filmu k prírode (porovnaj "mestký život" v kinohitoch Tajný život maznáčikov, Zootropolis a i.), čo je v dnešnej uponáhľanej dobe veľkou devízou.