Okupácia 1968 z pohľadu okupanta.
Za filmom Môj neznámy vojak sa skrýva potlačená rodinná história - konkrétne história režisérkinej vlastnej rodiny. Keď ich navštívila na Ukrajine, tak objavila fotoalbumy, v ktorých bola zo starých fotografií nožnicami vystrihnutá jedna postava. Trvalo nejakú dobu, kým sa dopátrala aspoň fragmentov príbehu, ktorý sa jej rodina pokúsila vymazať: Je to príbeh jej prastrýka, jedného z vojakov sovietskych okupačných armád, ktoré vtrhli do Československa v roku 1968.
Jej prastrýko nedokázal uniesť svoju vinu a po návrate domov na Ukrajinu spáchal samovraždu. Mohol by to byť príbeh ktoréhokoľvek z mladých vojakov, ktorí stáli na tankoch v auguste 1968 v Československu. Od tohoto inšpiračného bodu sa začala odvíjať režisérkina práca na filme z perspektívy "okupanta," ktorá si kladie otázky o tom, ako sa ľudská bytosť v mašinérii vojny a globálnych mocenských bojov okupantom stane, a ďalej, aké to pre človeka má dôsledky.
Režisérka Anna Kryvenko je filmová a vizuálna umelkyňa. Je študentkou posledného ročníka Centra Audiovizuálnych Štúdií na pražskej FAMU. Predtým študovala divadelnú réžiu na KNUTKT v Kyjeve a réžiu alternatívneho divadla na pražskej DAMU. Jej filmy a performancie boli premietané na Festivale Fluidum, FAMUfeste, MDFD Jihlava, Intermedia BB alebo Visions du Reél.
Spolupracovala tiež na niekoľkých skupinových výstavách. Jej found-footage film Potichu ako kométa získal cenu za najlepší Experimentálny počin na FAMUfeste. Za jej posledný film Poslechnout horizont získala ocenenie Najlepší český experimentálny dokument na MDFD Jihlava.