Muž v temnote

Muž v temnote

Tento dom vyzeral ako ľahký cieľ, kým nezistili, čo sa skrýva vo vnútri.

Partia mladých zlodejov sa vláme do domu starého, slepého muža v domnení, že im prejde perfektný zločin. Nemôžu sa však mýliť viac.

 

Originálny názov: Don′t Breathe
Žáner: horor
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Fede Alvarez
Hrajú:  Jane Levy, Dylan Minnette, Daniel Zovatto, Stephen Lang a i.
Hudba: Roque Baños

 

 

 

 

(anglicky):

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Muž v temnote, (anglicky): Don′t Breathe, Sony Pictures, Facebook, Instagram, Twitter.

Zo zákulisia: Presskit (pdf).

 

Zaujímavosti

Uruguajský režisér Fede Alvarez (spoluscenárista), uruguajský scenárista Rodo Sayagues, španielsky skladateľ Roque Baños, americký producenti Sam Raimi a Rob Tapert, ako aj herečka Jane Levy sa v tejto zostave už v minulosti stretli na inom úspešnom projekte. V snímke s názvom Evil Dead (2013) po desiatkach rokov oživili "Smrteľné zlo".

Film získal 6 prestížnych medzinárodných ocenení a ďalších 16 nominácií. Jednalo sa pritom o remake klasického príbehu o lesnom duchovi od Sama Raimiho s názvom The Evil Dead (1981). O šesť rokov nasledovalo pokračovanie Evil Dead 2: Dead by Dawn (1987). Veľkým ťahákom novinky je určite známy režisér, producent, herec a scenárista Sam Raimi. Jeho horory dnes patria do filmovej klasiky (typické boli fantasy prvky). Pre viac infomácií o hercoch, filmových lokáciách atď. pozri Presskit v rubrike O fime.

Pracovný názov filmu mal v angličtine názov A Man in the Dark. Tento názov viac zodpovedá slovenskému prekladu Muž v temnote.

Toto leto bolo neúspešné pre mnohé nami avizované kasové trháky. Naopak veľkým prekvapením boli niektoré hororové tituly. Z tohto porovnania „nízkorozpočtové“ hororové tituly dokázali nielenže niekoľkonásobne zhodnotiť svoje náklady, ale stretli sa i s pozitívnymi ohlasmi u filmovej kritiky. Nehovoriac o často zaujímavom koncepte. Nezhasínaj! (Lights Out, ) s rozpočtom takmer 5 mil. dolárov doposiaľ zarobil okolo 126 mil. dolárov, Očista: Volebný rok (The Purge 3: Election Year) pri rozpočte 10 mil. dolárov zatiaľ zaknihoval 105 mil. dolárov na zárobkoch.

Rozpočet novinky sa pohybuje na čiastke 10 mil. dolárov, len v USA počas premiérového víkendu zarobil niečo cez 26 mil. dolárov. Už teraz prekonal očakávania, a to sa film v mnohých krajinách ešte nepremietal.

Hororový thriller slávil svoju svetovú premiéru v marci tohto roka na filmovom festivale South by Southwest (SXSW 2016). Režisér F. Alvarez priznal, že film je inšpirovaný jeho zážitkami z detstva, ktoré prežil v Monetevideu (v hlavnom meste Uruguaja).

Filmy o filme (anglicky):

 

V temnom thrilleri sa predstavia Dylan Minnette ako Alex, Daniel Zovatto ako Money, sympatická herečka Jane Levy ako Rocky. Postavu nebezpečného vojnového veterána stvárni Stephen Lang. Herca mnohí poznajú z kinohitu Avatar (v pláne sú ďalšie pokračovania, najbližšie v roku 2018), kde stvárnil zlého plukovníka Milesa Quaritcha. Tvorcovia vsadili viac na realistické stvárnenie charakteru tejto postavy, čo atmosfére filmu určite neubralo, práve naopak.

Tvorcovia sa pridali k trendu a pre novinku vytvorili verziu pre tretí rozmer, t.j. virtuálnu realitu. Je len otázka času, kedy sa toto prehĺbenie zážitku stane bežnou praxou a bude na nerozoznanie od skutočnosti. K ďalšiemu rozmeru často inklinujú najmä hororové tituly, no po tejto forme propagácie často siahajú aj ďalšie žánre. Príkladom je v súčasnosti napr. rodinný film Pete a jeho drak od spoločnosti Disney.

Aj napriek tomu, že si video vyžaduje špeciálne príslušenstvo, pozrite si aspoň malú ukážku našej novinky v ďalšom rozmere (anglicky):

 

Filmová kritika vyzdvihuje prácu s kamerou a so svetlom. Kameraman Pedro Luque pracoval v minulosti na uruguajskom hororovom thrilleri Tichý dom (The Silent House/ La Casa Muda, 2010), ktorý je inšpirovaný skutočnými udalosťami.

Z natáčania (anglicky):

 

Autorom filmovej hudby je jeden z najlepších španielskych skladateľov súčasnosti - Roque Baños, ktorý na dotvorenie atmosféry často siahol až k netypickým nástrojom. Na konte má také tituly ako V mene Krista, V srdci mora, Evil Dead, Smutná balada o trúbke, Cela 211, Iberia, Dokonalý zločin, Mechanik, Slabosť bolševika, Salomé a mnoho ďalších.

Filmová hudba (anglicky):

 

Diváci sa teda môžu tešiť na ďalší zaujímavý hororový thriller s výborným hodnoteným, ktorý i na malom priestore, s istou dávkou minimalizmu, dokáže vyvolať husiu kožu, a to aj bez fantasy prvkov. Výborné pre titul je, že divák dlho netuší, kto je v konečnom dôsledku ten zlý!