Najkrajší deň /dabing/

Najkrajší deň /dabing/

Posledná žúrka. Najlepšia žúrka.

Najlepší mejdan je ten posledný. Svojrázny, upätý a ambiciózny klavirista Andi sa stretáva s flegmatikom a pohodárom Bennom a obaja zisťujú, že majú jedno spoločné. Títo dvaja tridsiatnici majú na krku diagnózu smrteľnej choroby a na dvere im už klope zubatá s kosou. Jeden presvedčí druhého, že majú ideálnu príležitosť vykašľať sa na akúkoľvek zodpovednosť. Spoločne utečú z hospica s cieľom poriadne si vyhodiť z kopýtka a užiť si tie najbáječnejšie dni v živote. Veď kedy inokedy…

Napožičiavať si peniaze alebo nakúpiť kopu vecí na splátky je jednoducho geniálny nápad, ako prísť k rýchlym prachom, a obaja smrteľne nažhavení tridsiatnici vyrážajú prvou triedou na fantastický výlet po Afrike. Pre hypochondra Andiho je začiatok výpravy malou nočnou morou, zatiaľčo Benno má svoj tajný plán. Ich cesta sa skladá z radu zábavných aj tragikomických situácií, až im nakoniec ponúkne to, po čom túžili – ten Najkrajší deň.

„Podobný film Nedotknuteľní pred pár rokmi ukázal, že pozitívne emócie vo filme nemusia nevyhnutne znamenať gýč, ale v kombinácii s dobrou filmárčinou sa z podobných filmov môže stať aj nečakaný hit,“ hovorí šéf kinodistribúcie Bontonfilm Ondřej Kulhánek

 

Originálny názov: Der geilste Tag/ The most beautiful day
Žáner: komédia, dráma
Rok: 2016
Krajina pôvodu: Nemecko
Réžia: Florian David Fitz
Hrajú:  Florian David Fitz, Matthias Schveighöfer, Robet Schupp, Alexandra Maria Lara, Rainer Bock, Frederic Linkamann, Tatja Seibt a i.
Hudba: Siggi Mueller, Egon Riedel

 

 

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Najkrajší deň, (nemecky): Der geilste Tag (Pantaleon), Das Gewinnspiel, Facebook.

Bonusové videá (nemecky): Alle Clips.

 

Zaujímavosti

Mníchovský multitalent Florian David Fitz sa na režisérsku stoličku prvýkrát posadil pri romantickej komédii „Ježis ma miluje“ (Jesus liebt mich, 2012). Na filme sa podieľal ako scenárista a herec (veľmi obľúbený u ženského publika). Pri druhom filme, našej novinke, Najkrajší deň sa opäť predstaví ako režisér, scenárista a herec.

Dvere do filmovej branže mu otvoril jeho scenár (predstaví sa v hlavnej úlohe) k veľmi úspešnej dráme (s prvkami komédie) s dvojznačným názvom Vincet will meer (2010). Herec sa zhostil úlohy Vincenta, ktorý chce nielen viac od života, ale sníva o tom, že sa raz dostane k moru. Život mu však strpčuje Tourettov syndróm, ktorý je súčasne častokrát zdrojom úsmevných situácií.

F. D. Fitz (ako Benno) a Matthias Schweighöfer (ako Andi) sú v nemeckej kinematografii úspešní, etablovaní herci. Druhý z dvojice - herec, spevák a režisér M. Schweighöfer (taktisto miláčik ženského publika) je okrem toho producent filmu (zakladateľ filmovej produkčnej spoločnosť Pantaleon Films).

S réžiou filmov má už niekoľkoročné skúsenosti a po inscenácii komédií What A Man (2011), Schlussmacher (2013), Vaterfreuden (2014) a naposledy Babysitter (Der Nanny, 2015), ide o vítanú zmenu. Komika postáv nového filmu je silno ovplyvnená protichodným charakterom obidvoch filmových hrdinov (nemecky:

 

Títo talentovaní herci patria k dôležitým ťahúňom súčasnej nemeckej kinematografie, v ktorej už nejaký čas kraľujú mená ako T. Schweiger a herec tuniského pôvodu Elyas M′Barek (Fakjú pán profesor 1 - 2)). Napr. len séria komédií Fakjú pán profesor sa v návštevnosti u nás dokázala vyrovnať americkým produkciám.

Na jednom filmovom plátne sa herci stretávajú ale po prvýkrát (pozri Interview). M. Schweighöfer a sympatická Alexandra Maria Lara (Mona) si v minulosti zahrali v travesti komédii Rubbeldiekatz (2011). Názov filmu Rubbel die Katz metaforicky odkazuje na tzv. Geldkatze (druh ľadvinky, ktorý sa v stredoveku využívala na prenos cenností a mincí). „Šúchaním“ tejto stredovekej peňaženky dával majiteľ najavo úmysel obchodovať. M. Schweighöfer sa vo filme prezliekol za ženu.

F. D. Fitz sa pred dvoma rokmi v podobne ladenom filme Hin und Weg (2014) vydáva s priateľmi na bicykli do Belgicka, aby mu tam pomohli pri odchode z tohto sveta.

Z natáčania (nemecky):

 

Tragikomédia Najkrajší deň dejom nápadne pripomína kultový nemecký film z deväťdesiatych rokov s veľavravným názvom Klopanie na nebeskú bránu (Knockin′ on Heavens Door, 1997, pozri angl. verziu). V hlavnej úlohe sa predstavil T. Schweiger a Jan Joseph Liefers. Najúspešnejší film roka (získal 8 prestížnych európskych ocenení, ďalšie 3 nominácie) a dodnes patrí najúspešnejším nemeckým filmom vôbec.

Vo filme v duchu Q. Tarantina, v ktorom paradoxne ani nepretečie krv, sa stretol ansámbel najznámejších hercov danej doby. T. Schweigerovi sa otvorili dvere do Hollywoodu (Lara Croft, Kráľ Artuš, Nehanební bastardi a i.). Herec, scenárista a režisér T. Schweiger naďalej tvorí najmä pre domáci nemecký trh.

No nájdu si tu niečo aj fanúšikovia titulov ako napr. Kým si po nás príde (The Bucket List, 2007) alebo Na vine sú hviezdy (The Fault in Our Stars, 2014). Všetky spomínané tituly boli divácky veľmi úspešné a v rámci zahraničnej distribúcie plnej CGI animácie, ide o návrat k reálnemu životu. K jeho radostiam i starostiam. Diváci pri podobných tituloch často zabúdajú na svoje, možno až malicherné, starosti.

Téma smrti je v západnom svete ešte stále pomerne tabuizovaná. Často sa spomína viera či právo na vlastné rozhodnutie. Tvorcovia ponúkajú vlastný pohľad na nadčasovú tému. Či sa pripojí k svojim úspešným predchodcom, ukáže až čas. Téma sa môže týkať každého z nás! Čo by ste urobili vy?

Film koncipovaný ako „road movie“ sa natáčal v Nemecku (Augsburg, Mníchov) a v Afrike.

Filmové lokácie v Afrike (nemecky):

 

Svetová premiéra filmu bola už 23. februára 2016 v multiplexe Mathäser v Mníchove. V Nemecku bol o film taký veľký záujem (v rámci propagačnej „Kinotour“), že sa mesiac pred samotnou premiérou museli rezervovať ďalšie sály.

Po amerických kasových trhákoch ako Päťdesiat odtieňov sivej a Star Wars: Sila sa prebúdza, sa konečne aj domácemu titulu podarilo konkurovať v návštevnosti.

Svetová premiéra (nemecky):

 

Režisér F. D. Fitz si v kategórii Najlepší scenár za film Najkrajší deň tento rok odniesol prestížnu rakúsku filmovú a televíznu cenu Romy (Romy Kurier). Tá je pomenovaná podľa legendárnej rakúskej herečky Romy Schneider (1938 – 1982).