Nezhasínaj!

Nezhasínaj!

Producent filmu V zajatí démonov, James Wan prichádza s príbehom o neznámej hrozbe, ktorá číha v tme. Rebecca bola presvedčená, že keď sa odsťahuje z domu, zmiznú aj hrôzy z jej detstva. Keď vyrastala, nikdy si nebola celkom istá, či to čo vidí po zhasnutí je skutočné, alebo nie… teraz prežíva rovnako desivé a nevysvetliteľné udalosti aj jej malý brat Martin. Deje sa presne to isté, čo Rebeccu takmer pripravilo o rozum a ohrozovalo jej bezpečnosť. Desivá bytosť s tajomným prepojením na ich mamu, Sophie, je späť.

Tentokrát je Rebeccca odhodlaná priblížiť sa k pravde viac. Isté je, že ich životy sú v nebezpečenstve… vždy vtedy, keď svetlo zhasne.

 

Originálny názov: Lights Out
Žáner: horor
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: David F. Sandberg
Hrajú: Teresa Palmer, Maria Bello, Billy Burke, Emily Alyn Lind, Alicia Vela-Bailey, Gabriel Bateman, Lotta Losten a i.
Hudba: Benjamin Wallfisch

 

 

 

(anglicky):

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Nezhasínaj!, (anglicky): Lights Out, Facebook, Instagram, Twitter.

Zo zákulisia (anglicky): Behind the scenes.

 

Zaujímavosti

Režisér, spisovateľ, animátor David F. Sandberg natočil v roku 2013 pre jeho kariéru veľmi zlomový krátkometrážny film s názvom Lights Out. Do hlavnej úlohy obsadil svoju manželku Lottu Losten, ktorú neskôr obsadí aj do ďalších krátkych hororových filmov (v novinke sa predstaví ako Esther) a snímku zverejnil (podobne ako ďalšie krátke filmy) na YouTube. Film prekročil hranicu 10 mil zhliadnutí, získal cenu za najlepšiu réžiu a obletel filmové festivaly po celom svete, kde získal ďalšie ocenenia. Pre nízky rozpočet scénky natáčali vo vlastnom byte. Film bol pôvodne určený do súťaže s názvom Cuts Horror Challenge. Ako už možno tušíte, film sa stal predlohou nášho nového celovečerného spracovania (anglicky):

 

 

D. F. Sandberg pochádza zo švédskeho mestečka Jönköping a na konte má niekoľko úspešných krátkometrážnych titulov, medzi ktorými sú animované filmy, horory, dokumenty (Animera = Göra Livlig, Earth Savers, Ladyboy), no venoval sa reklame i animácii. Už jeho ranné krátke filmy ako För Barnen (pre niektoré "nevhodné" výjavy bol stianutý), Vad Tyst Det Blev vyvolali veľkú pozornosť (túto netradičnú sexuálnu výchovu diváci prijali veľmi pozitívne). Svoje krátkometrážne hororové snímky (v niektorých si zahral aj on sám) zverejňoval na YouTube: Closet Space (2016), Attic panic (2015), Coffer (2014), Cam Closer (2014), Not So Fast (2014), Pictured (2014), Lights Out (2013).

Sandberg je veľmi všestranný filmár (napíše scenár, vytvorí si hudbu a vizuálne efekty, prípadne stvárni nejakú postavu), čo si všimol aj úspešný producent, scenárista, režisér James Wan (réžia: V zajatí démonov 1 – 2, Insidious 1 – 2, Rýchlo a zbesilo 7, Rozsudok smrti, Saw, Stygian ) a režisér, scenárista Eric Heisserer (scenár: Hours, Nezvratný osud 5, Vec, Nočná mora z Elm Street), ktorí režisérovi dali možnosť natočiť celovečerný film (sami sa podieľajú ako producenti). Okrem toho, že je to Sandbergov celovečerný režijný debut, tak je aj autor scenára (s adaptáciou mu pomohol Eric Heisserer).

Na základe filmu vznikli aj verzie pre virtuálnu realitu (napr. aj Lights Out 360°). Potrebné je špeciálne príslušenstvo, no pre lepšiu predstavu postačia aspoň slúchadlá (odporúčam trošku znížiť hlasitosť). Pripájame inú prepracovanejšiu verziu s reakciou (anglicky):

 

 

HERECKÉ OBSADENIE

V hlavnej úlohe napínavého hororu sa predstaví sympatická austrálska rodáčka Teresa Palmer (The Choice, Tripple 9, Bod zlomu, Som číslo 4, Čarodejov učeň, úspešná dráma Two Thirty 7, krátkometrážny Bear a i.) ako Rebecca. Jej malého brata Martina stvárni detský herec Gabriel Bateman (mysteriózny TV seriál American Gothic), ktorý si zahral už v úspešnej hororovej snímke Annabelle (2014). Malú úlohu režisér prenechal symbolicky svojej manželke L. Losten, ktorá sa tiež zaslúžila o to, že projekt prerástol do celovečerného filmu (zbiera veľmi dobré kritiky).

PRIPRAVOVANÝ FILM

V roku 2017 by sa do kín mal dostať jeho ďalší horor Annabelle 2. Ako producenti figurujú James Wan a Peter Safran (V zajatí démonov 1 - 2, Annabelle, Anna, Hours, Pochovaný zaživa a i.). Kritici Sandbergovi predpovedajú veľkú budúcnosť a šancu zaradiť sa medzi najlepších filmárov v žánri.