Ninja korytnačky 2 /dabing/

Ninja korytnačky 2 /dabing/

Prichádzajú jednoznačne najrýchlejšie korytnačky, ktoré sa kedy plazili po povrchu zemskom. Síce sa volajú Leonardo, Donatello, Rafael a Michelangelo, strop Sixtínskej kaplnky rozhodne nevymaľujú, zato vám vymaľujú ksicht. Teda ak ich naštvete... Pod producentskou taktovkou Michaela Baya, najvýbušnejšieho filmára súčasnosti, sa do kín vracajú hrdinovia, ktorí bývajú v kanáloch, zbožňujú pizzu a občas zachraňujú svet.

O bytí a nebytí našej guľatej planéty samozrejme pôjde aj tentokrát. Nepriateľ korytnačiek číslo jeden, krutý Aziat prezývaný Trhač, práve zdrhol z väzenia, kde mal dosť času na to, aby vymyslel plán, ktorým by so zelenými mutantmi zrovnal skóre (práve oni sa veľkou mierou podieľali na jeho zatknutí). Kvôli jeho realizácii sa spoja so šialeným vedcom Baxterom Stockmanom, ktorý vyvinul špeciálny mutagén schopný premeniť človeka na zviera. Prvými dvoma pokusnými králikmi sa stanú Bebop a Rocksteady. Predtým boli dvomi ošklivými chlapmi, teraz sú z nich ohavný kanec a škaredý nosorožec. Obaja sa samozrejme okamžite pustia po stope korytnačiek, ktoré im idú naproti, pretože: „Keď môže tá látka premeniť ľudí na zvieratá, prečo by nemohla zvieratá premeniť na ľudí?“ Čoskoro ale majú korytnačky úplne iné starosti, pretože do zástupu nepriateľov sa pridá zástupca veľmi naštvanej mimozemskej civilizácie, ktorý si hovorí Krang. V boji proti zlu sa na stranu zelených korytnačiek postaví aj osvedčená reportérka April O´Neillová a mladý rebel Casey Jones, ktorý to s hokejkou a pukom vie. Na rozdiel od hokejistov Casey netriafa do bránky, ale do ľudí. Bude to bitka, akú svet nevidel.

Výkonný producent filmu Andrew Form tvrdí, že pokračovanie úspešných Ninja korytnačiek sa inšpirovalo sťažnosťami divákov na prvý diel - na odchýlky od korytnačieho univerza, v ktorom figurovali. „Aj preto sme najali režiséra, ktorý je obrovský fanúšik tejto série, na ktorej vyrástol. On sa ako malý zo všetkého najradšej obliekal do kostýmu Donatella. Korytnačky sú ako jeho rodina a pre rodinu predsa chcete natočiť čo najlepší film.“ hovorí Form.

 

Originálny názov: Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows
Žáner: dobrodružný, akčný
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Dave Green
Hrajú: Megan Fox, Stephen Amell, Will Amett, Laura Linney, Alessandra Ambrosio, Alan Ritchson, Noel Fisher, Jeremy Howard, William Fichtner, Brian Tee a i., (v českom znení): Klára Issová, Michal Holán, Robert Hájek, Daniel Krejčík, Jan Škvor, Josef Pejchal, Alexandr Rašilov, Vladislav Beneš, Radek Kuchař a i.
Hudba: Steve Jablonsky

 

 

 

(anglicky, nemecky):

 

O filme:

Oficiálna stránka filmu: Ninja korytnačky 2, (česky): Želvy Ninja 2, (anglicky): TMNTMovie, Ninja Turtles Movie (UK), Facebook, Instagram, Twitter.

Zo zákulisia (anglicky): Behind the scenes, On set, WonderCon, Premiere.

 

 

teenage-mutant-ninja-turtles-2-anim.plagat.jpg

Zaujímavosti:

Ninja korytnačky 2 sú novým pokračovaním kinohitu (rozpočet 125 mil. dolárov, zarobil vyše 493 mil. dolárov) Ninja korytnačky (Teenage Mutant Ninja Turtles, 2014, Behind the scenes, Featurette, Leonardo, Raphael, Donatello, Michelangelo, Shredder). Režiséra Jonathana Liebesmana (Hnev titanov, Svetová invázia, Texaský masaker motorovou pílou: Počiatok, krátkometrážny Rings a i.) v novinke vystrieda Dave Green (Earth to Echo, TV seriál Zombie Roadkill).

Teenage Mutant Ninja Turtles (skrátene aj TMNT) je pôvodne americká komiksová séria (Mirage Studios, od 2011 IDW Publishing), ktorá sa prvýkrát objavila v roku 1984 (TMNT #1). Prvý komiks bol ilustrovaný čiernobielo v náklade niečo cez 3000 kusov. Autori sú Kevin Eastman a Peter Laird (ten neskôr odkúpil práva od K. Eastmana).

K. Eastman a P. Laird vytvorili pôvodne krátke príbehy (paródiu) ako reakciu na populárne komiksové série osemdesiatych rokov ako boli napr. Dardevil, X-Men alebo Ronin. V centre príbehu holi štyri zmutované, hovoriace korytnačky (Turtles), ktorých do umenia nindžucu (ninjutsu - „umenie nindžov“) zaúča podobne zmutovaný potkan Splinter (ich mentor, vychovávateľ a zároveň preberá akúsi otcovskú úlohu). Títo žijú v kanalizácii rušného New Yorku. Komiks sa vyznačoval temným a súčasne bláznivým šarmom. Potom, čo ich prvé vydanie (sami ho produkovali a tlačili) bolo s nadšením prijaté, začali tvorcovia pracovať na ďalších príbehoch a vesmír Ninja korytnačiek sa osamostatnil, nadobudol hĺbku a postupne prerástol obyčajnú persifláž (iróniu, paródiu). Stal sa z neho fenomén (seriály, filmy, hry, hračky a i.). Mená Ninja korytnačiek sú odvodené od talianskych renesančných umelcov: Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarotti, Raffael Santi a Donato di Niccolò di Betto Bardi, t.j. Donatello.

first-comics.jpg

Každý z nich má vlastné charakterové črty, zbrane a masku: Leonard (modrá) je pokojný a bojuje s mečmi (Katanas). Donatello (fialová) je mysliteľ, vynálezca a používa palicu (Bō). Raphael (červená) je bojovník, agresívny rebel a jeho zbraňou sú bojové vidlice (Sai). Michelangelo (oranžová) je zabávač a používa nunchaku. Úhlavným nepriateľom Ninja korytnačiek je Trhač (Shredder) z klanu Foot (k tomu sa postupne pridávali ďalšie postavy ako Krang, Bebob, Rocksteady a i.). IDW Publishing zverejnila v roku 2011 nové vydanie TMNT komiksu, ktorého atmosféra je úzko previazaná s pôvodnou sériou (Mirage Studios) a zároveň obsahuje populárne prvky, postavy z animovaných sérií (1987 - 1996 a 2003 – 2009). Od konca osemdesiatych rokov (1989) vyšli už minimálne dve desiatky videohier na rozličných platfomách.

 

leonardo.jpgdonatello.jpgrafa.jpgmichelangelo.jpg

 

 

 

 

 

 

Americký dokumentárny film Ninja korytnačky: Cesta ku sláve (Turtle Power: The Definitive History of the Teenage Mutant Ninja Turtles, 2014) pri príležitosti 30 narodenín mapuje celú históriu korytnačiek. Na začiatku bol obyčajný sen, ktorý dnes pozná celý svet (anglicky):

 

 

Seriály a filmy: Na základe komiksu vznikol v roku 1987 veľmi úspešný animovaný TV seriál (ktorý vysielala najprv STV a oveľa neskôr so zmenami v dabingu televízia Dajto). Na seriáli (10 sérií) vyrástlo už niekoľko generácií (anglicky):

1987.jpg1987 - 1996 (porovnaj nemecky)

 

Začiatkom deväťdesiatych rokov vznikla hraná trojdielna séria, ktorá nevychádzala priamo z komiksovej predlohy. Najúspešnejší bol prvý film série (anglicky):

1990.jpg1990

 

1991.jpg1991

 

1993.jpg1993

 

Po ukončení animovaného TV seriálu pokračovala v roku 1997 produkcia hraného TV seriálu (aj v nádväznosti na hrané filmy). Názov seriálu bol Ninja Turtles: The Next Mutation, ktorý známu štvoricu doplnil o piateho člena. Jednalo sa o stratenú sestru Ninja korytnačiek Mei Pieh Chi alias Venus De Milo, ktorý bol odvodený od názvu svetoznámej sochy (anglicky):

1997.jpg1997 - 1998

 

V ďalších rokoch vznikol ďalší úspešný animovaný TV seriál (7 sérií) ako nová adaptácia komiksovej predlohy (anglicky):

2003.jpg2003 - 2009

 

V rámci novej animovanej série vznikol v roku 2007 celovečerný počítačom animovaný film, ktorý predstavoval akýsi prechod medzi prvou (1987 - 1996) a druhou (2003 - 2007) animovanou sériou (anglicky):

2007verzia.jpg2007

 

Úspech nového animovaného TV seriálu presvedčil producentov, aby k 25. výročiu Ninja korytnačiek vznikol celovečerný animovaný film Teenage Mutant Ninja Turtles: Turtles Forever. Tu sa cestuje paralélnymi vesmírmi, a tak sa netreba čudovať, že sa v jednom filme stretnú hrdinovia z dvoch najpopulárnejších TV seriálov (anglicky):

2009.jpg2009

 

V roku 2009 práva na Ninja korytnačky nadobudla americká TV stanica Nickelodeon, ktorá v roku 2012 odvysielala počítačom animovaný TV seriál (v roku 2009 animovaný film). Vstupom Nieckelodeonu do série sa pozmenili niektoré časti príbehu (anglicky):

2012.jpg2012

 

 

Celý vývoj kultovej série (pozri 30 rokov od vydania komiksu - 30th Anniversary), ktorý spočiatku začal ako komiks, sa v roku 2014 dočkal úplne nového filmového spracovania, prepracovanejšieho vizuálu kombinujúci počítačovú animáciu a hraný film:

ninja-turtles.jpg2014

 

 

casey-a-oneil.jpg

Herecké obsadenie (v pôvodnom znení): Aj v druhom filme sa opäť predstaví očarujúca Megan Fox (Diktátor, Jonah Hex, Transformers 1 – 2, Bad Boys 2 a i.) ako reportérka April O’Neil a Will Amett (Lego príbeh, Muži v čiernom 3, Fight For Your Right Revisited, Ja, Zloduch, Jonah Hex, TV seriál BoJack Horsman a i.) ako kameraman Vernon Fenwick.

Nováčikom na palube je Stephen Amell (Screamers, krátkometrážny Code 8 (YouTube), TV seriály The Flash, Legends of Tomorrow, Tilt a i) ako Casey Jones, ktorý nad úlohou nemusel dlho premýšľať. Fanúšikovia ho poznajú z obľúbeného TV seriálu Arrow (Promo season 1), kde sa ako Oliver Queen (alias Arrow) snaží očistiť svoje mesto od ľudí, ktorí ho „sklamali“. Part Caseyho Jonesa (1 a 3 diel série) prebral po E. Koteasovi (Podfukári, Prekliaty ostrov, Defendor, Podivný prípad B. Buttona, Ostreľovač a i.), ktorý postavu stvárnil v deväťdesiatych rokoch.

korytnacky-a-splinter.jpg

Ninja korytnačky a Splinter: Alan Ritchson (Hry o život: Skúška ohňom, TV seriály Blue Montain State, Smallville) ako Rafael, Noel Fisher (Krvavá vojna: Hetfieldovci a McCoyovci, Twilight sága: Úsvit, Red) ako Michelangelo, Pete Ploszek (TV seriály Shameless, Parks and Recreation) ako Leonardo (hlas prepožičal Johnny Knowville), Jeremy Howard (Chyť ma, ak to dokážeš, Galaxy Quest, Liek, TV seriál Perníkový tatko) ako Donatello, Danny Woodburn (Snehulienka, Tvrďas a i.) ako majster Splinter. Podobne ako v prvom filme, tak aj v novinke Splinterovi svoj hlas prepožičal Tony Shalhoub, ktorého určite poznáte z hlavnej úlohy obľúbeného TV seriálu Monk.

shredder.jpg

Shredder a spol.: Ďalej sa v pôvodnom znení predstaví: americký herec (narodený v Japonsku, Okinawa) Brian Tee (Jurský svet, No Tears for the Dead, Údolie tieňov, TV seriály Chicago P.D., Mortal Combat: Legacy a i.) ako Trhač (Shredder), Tyler Perry (Gone Girl, Vražedná hra, Star Trek) ako Baxter Stockman, Fred Amisen (Zoolander 2, Šmolkovia, Sedem dní v pekle, Králi Ro(c)ku TV seriály Broda City, Moderná rodina) ako Krang (hlas), Stephen Farrely ako Rocksteady, Gary Anthony Williams (Batman: The Dark Knight Returns Part 1, animované TV seriály Rick and Morty, Mad a i.) ako Bebob, herečka Brittany Ishibashi ako Kanai a i.

Scenár: Autori scenára sú Josh Appelbaum, André Nemec (podieľali sa na scenároch: Ninja korytnačky, Podfukári, Mission Impossible: Ghost Protocol, TV seriály Happy Town, October Road, Alias a i.). Natáčanie novinky začalo v apríli 2015. Prvé scény vznikli v New Yorku a v Baffale.

ninja-turtles-out-of-the-shadows.jpg

Hudba: Autor hudby je Steve Jablonsky (Posledný lovec čarodejníc, séria Transformers, Enderova hra, Lovci mafie, Na život a na smrť, Pot a krv, Ostrov, Nočná mora z Elm Street, Steamboy, Naživo z Bagdadu a i.), ktorý na poste vystriedal Briana Tylera (Avengers 2: Vek ultrona, séria Expendables, Iron Man 3, Podfukári, Thor: Temný svet, Ctihodný občan, Constantine a i.). Jablonsky okrem toho skladá hudbu k počítačovým hrám, napr. The Sims 3, Command and Conquer 3.

 

TMNT 2 Premiere: