Perinbaba a Dva svety  (od 3. decembra 2020)

Perinbaba a Dva svety (od 3. decembra 2020)

ROZPRÁVKA - Čarovná rozprávka Juraja Jakubiska.

Lukáš, syn Alžbetky a Jakuba, sa vyberie do sveta hľadať šťastie a lásku. Na svojej púti sa často dostáva na rázcestie a musí si vybrať, ktorou cestou sa vydá. A každé rozhodnutie, či už dobré, alebo zlé, mu zmení život. Tak ako nám v reálnom živote.

Lukáš sa na úteku pred hladom a ľudskou zlobou spriatelí s malým psíkom Uchom a tým sa začína nevšedný príbeh plný dobrodružstiev. Ocitne sa vo svete, po ktorom túžil, ale ktorý je plný prekážok. Musí sa sám pričiniť o to, aby dosiahol svoj vytúžený cieľ. Na ceste ho čaká množstvo nebezpečenstiev, ale aj neskutočne magických situácií. Dostane šancu získať kráľovstvo i princeznú, ale musí sa rozhodnúť – bohatstvo alebo láska.

Sedmička, ktorú dala kmotra Perinbaba Lukášovi do vienka, ho privedie do nešťastia, ale aj do krajiny so zázračným sedemrohým baranom. V nej bude musieť bojovať so siedmimi krkavčími bojovníkmi, ktorí v tomto svete hojnosti spôsobili pohromu. Nakoniec dá Perinbaba Lukášovi možnosť, aby sám napravil, čo pokazil, a nedal šancu Zubatej. A tak sa Lukáš so svojím psím kamarátom predsa len ocitne vo svete, ktorý si vysníval, i keď je to vlastne svet skutočný…

Originálny názov: Perinbaba a Dva svety
Žáner: rozprávka
Rok: 2020
Krajina pôvodu: SR
Réžia: Juraj Jakubisko
Hrajú: Lukáš Frlajs, Ivan Romančík, Réne Štúr, Dan Nekonečný, Klára Cibulová, Sabina Skalická (Zubatá) a i.
Hudba: Ondrej Soukup, Ján Jirásek

Filmy o filme:

Hudobný klip - "Slovenská":

Oficiálna stránka filmu: Bontonfilm, Perinbaba a Dva svety, Facebook, Instagram, Starlab, YouTube.

Zo zákulisia: Tlačová správa (pdf).

Rozsiahla filmová produkcia v zostave vyše 100-členného štábu filmárov, vyše 170-tich komparzistov a hercov usilovne pracovalo na pokračovaní kultovej Perinbaby. Tentokrát sa natáčalo v prekrásnej prírode a lokalite Spiša, kde režisér našiel všetko, čo potreboval. Zároveň tak splnil podmienku svojej manželky a producentky filmu, keďže všetky exteriéry museli byť v blízkosti 30 km.

Hlavnou postavou pokračovania rozprávky bude Lukáš, ktorého stvárňuje mladý herec a známy slovenský youtuber Lukáš Frlajs. "Mnoho ľudí myslí, že tým, že točíme dvojku, tak hrám Jakubka. Ale ja som Lukáš. Jakubko je môj otec a ja som syn," prezradil spomínaný herec.

Okrem neho sa vo filme predstavia ďalší slovenskí a českí herci ako Ivan Romančík, Réne Štúr, Dan Nekonečný, Klára Cibulová, či česká herečka Sabina Skalická, ktorá bude v Perinbabe 2 stvárňovať mladú „Zubatú“. Prečo padol výber práve na týchto hercov, reaguje producentka filmu, Deana Horváthová-Jakubisková: "Nie je to ten typ rozprávky, ako sa to dnes robí. Že ju obsadíme známymi hercami, len preto, aby tam tí známi herci boli. Juraj sa skôr sústredil na typy, charaktery a na atmosféru samotného herca."

Filmári už s nakrúcaním exteriérov na Spiši pomaly končia. Po poslednej klapke bude nasledovať počítačová technológia a náročná postprodukcia, pomocou ktorej oživia pôvodnú Perinbabu stvárnenú herečkou Guillietou Massima. Počítačová grafika má tiež výrazne pomôcť režisérovej fantázii. "Ja sa bojím, že je toho až veľa. Že toľko tam dávam fantázie, že začal som strihať. Áno, musím sa umierňovať, pretože človek si strašne veľa vymyslí," dodal spokojný režisér Juraj Jakubisko.

Hudbu k Perinbabe 2 budú tentokrát skladať známi českí skladatelia, a to Ondrej Soukup a Ján Jirásek.

Po vyše dvoch rokoch náročnej práce s rozsiahlou filmovou produkciou a v spolupráci s TV JOJ legendárny režisér Juraj Jakubisko predstavuje prvé zábery zo svojho nového magického príbehu s názvom PERINBABA A DVA SVETY. "Film Perinbaba ako vianočná rozprávka vychovala na Slovensku tri generácie. Stala sa tak populárnou, že sa teší záujmu divákov aj po tridsiatich piatich rokoch", hovorí režisér filmu a ďalej uvádza dôvody, prečo sa po vyše 30-tich rokoch rozhodol opäť priniesť na filmové plátno známe rozprávkové postavy Perinbabu a Zubatú. "Po celý čas som dostával od divákov listy so žiadosťou, aby som nakrútil pokračovanie. Dlho som váhal... Po tridsiatich piatich rokoch som sa však rozhodol nakrútiť iný príbeh. PERINBABA a DVA SVETY. Sen vo sne, príbeh v príbehu. Pretože vždy máme možnosť si vybrať jeden z dvoch svetov. Zázraky sa nestávajú iba vo sne, ale i v živote. Ak po niečom skutočne túžime, splní sa nám to..."

Perinbaba a Dva svety nie je klasická rozprávka. "Nemám rád príbehy, v ktorých hlavný hrdina sedí po celý čas za pecou, potom strčí každého do vrecka, a pečené holuby mu padajú len tak... Deti by mali mať vzory v ľuďoch, ktorí cieľavedome a vlastným pričinením dosiahnu svoje šťastie. V príbehu dominuje fantázia, humor a poézia. Môj Lukáš, syn Alžbetky a Jakuba, sa vyberie do sveta, hľadať šťastie a lásku. Na svojej púti, sa často dostane na rázcestie, a musí si vybrať, ktorou cestou sa vydá. A každé rozhodnutie, či už dobré, alebo zlé, mu zmení život. Rovnako ako nám v reálnom živote. Vytvoril som bizarný svet snov, ktoré sa stávajú realitou...", dodáva Juraj Jakubisko.

Hlavnou postavou nového príbehu je Lukáš, ktorého stvárňuje mladý herec a známy slovenský youtuber Lukáš Frlajs. V hlavnej ženskej postave Lucii sa predstaví talentovaná Valéria Frištik. Vo filme uvidíme i ďalších slovenských a českých hercov ako Ivan Romančík, René Štúr, Dan Nekonečný, Valerie Zawadská, Ľubomír Paulovič, Andrea Verešová, Klára Cibulová, Darja Paulovič a ďalší.