Pete a jeho drak /dabing/

Pete a jeho drak /dabing/

Niektoré tajomstvá sú príliš veľké na to, aby zostali ukryté...

Pre Grace, správkyňu lesa, boli príbehy o divokom drakovi žijúcom hlboko v horách, ktorými jej otec, pán Meacham udivoval deti v okolí už dlhé roky, len vymyslenými a neuveriteľnými historkami. Až kým nestretne Peta, tajomného desaťročného chlapca bez rodiny a domova, ktorý tvrdí, že žije v lese so svojím obrovským priateľom Elliotom. Ten sa podľa Petovho popisu nápadne podobá drakovi z rozprávania pána Meachana. S pomocou Natalie, dcéry majiteľa píly Jacka, sa Grace rozhodne zistiť, odkiaľ Pete pochádza, kam patrí a či jeho drak naozaj existuje… 

 

Originálny názov: Pete′s Dragon
Žáner: rodinný, dobrodružný
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: David Lowery
Hrajú: Bryce Dallas Howard, Oakes Fegley, Karl Urban, Robert Redford a i., (v slovenskom znení): Daniel Hudák (Pete), Kristína Vaculík (Grace), Pavel Višňovský (Meacham), Vladimír Kobielsky (Gavin), Ela Maturkaničová (Natalie), Ivan Šandor (Jack), Ivo Tomeček (réžia) a i.
Hudba: Daniel Hart

 

 

 

 

(anglicky):

 

Hudobné klipy - "Something Wild" a "Nobody Knows":

 

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Pete a jeho drak, (anglicky): Pete′s Dragon, Facebook, Instagram, Twitter.

Zo zákulisia: Presskit (pdf).

 

Zaujímavosti

Rodinný film Pete a jeho drak (US: Pete’s Dragon, DE: Elliot, der Drache) pôvodne vychádza z krátkeho nezverejneného príbehu dvojice scenáristov S.S Fielda a S. J. Millera. Hollywoodsky scenárista a producent S. J. Miller (1902 – 1974) písal scenáre ku kriminálnym filmom, thrillerom, hororom či adaptatoval známe diela. Po dlhšej časovej odmlke prišiel s v spolupráci s S.S. Fieldom s príbehom o zázračnom drakovi.

Práva na film si ešte v päťdesiatych rokoch zabezpečila produkčná spoločnosť Walt Disney Productions. Pôvodne sa malo jednať o hodinovú epizódu pre televíziu, z ktorej  scenárista M. Marmorstein napokon vytvoril celovečerný film. Pre viac informácií zo zákulisia pozri Presskit v rubrike O filme.

Príbeh siroty a jeho draka napokon preslávila sfilmovaná verzia z konca sedemdesiatych rokov s názvom Pete’s Dragon (1977). Film bol nominovaný na 2 Oscary v kategórii Najlepšia filmová hudba a Najlepšia filmová pieseň (Candle on the Water). Ďalej bol nominovaný na Zlatý Glóbus a na cenu Saturn Award.

Film v rozpočtom 10 mil. dolárov v tej dobe zarobil okolo 36 mil. dolárov. Režisér Don Chaffey použil kombináciu kreslenej animácie a hraného filmu na vytvorenie magického (čiastočne neviditeľného) draka. Film vznikol ako muzikál s minimálne tuctom skladieb (anglicky):

1977

 

Najväčším rozdielom medzi pôvodným filmom a novým spracovaním je jednak v príbehu, ktorý bol upravený pre súčasné publikum, a jednak v počítačovej animácii. Zatiaľ čo si pôvodní tvorcovia museli vystačiť s klasickou animáciou, tak o tú dnešnú sa postaralo známe štúdio Weta Digital z Nového Zélandu. Názov Weta je odvodený od špecifického druhu hmyzu (príbuzné kobylke), ktorý obýva len túto ostrovnú oblasť (dorastá do 10 cm).

V roku 1993 ho založili P. Jackson, R. Taylor a J. Selkirk pre potreby produkcie digitálnych vizuálnych efektov životopisnej drámy Nebeské stvorenia (Heavenly Creatures, 1994).

Filmy o filme (anglicky):

 

Štúdio Weta Digital je držiteľom 5 Oscarov za vizuálne efekty: za každý film trilógie Pán Prsteňov (2001 – 2003), King Kong (2005) a Avatar (2009). Len v tomto roku pracovali na týchto úspešných tituloch: Kamoš Obor (už čoskoro aj v našom kine), Kniha džungle, Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti, Deadpool.

Tvorcovia filmu nám chcú sprostredkovať čo najväčší zážitok, a tak si ho môžete užiť napr. v rámci virtuálnej reality v tzv. Magic in the Woods 360 Video Experience (pre lepší zážitok potrebujete však špeciálne príslušenstvo).

Štúdio má na konte aj také tituly ako Hry o život: Drozdajka 2. časť, Hry o život: Skúška ohňom, Fantastická štvorka, Rýchlo a zbesilo 7, Chappie, Godzilla, Wolverine, Muž z ocele, séria Hobit, Prometheus, Iron-Man 3, Avangers, Tintinove dobrodružstvá a mnoho iných.

Aké to je natáčať s drakom (anglicky):

 

Režisér nášho remaku David Lowery (Ain′t Them Bodies Saints, St. Nick) natáčal v krásnych oblastiach Nového Zélandu. Spolu s T. Halbrookom sú autori scenára. Vo filme sa predstavia: Oakes Fegley ako sirota Pete, R. Radford ako pán Meachan, K. Urban ako Gavin, Wes Bentley ako Jack, herečky: Bryce Dallas Howard ako Grace, Oona Laurence ako jej dcéra Natalie a ďalší.

Nový Zéland (anglicky):

 

Pôvodne bol na úlohu Gavina zvažovaný herec Michael C. Hall (toho určite poznáte z hlavnej úlohy TV seriálu Dexter). Rolu napokon získal charizmatický K. Urban, no tentokrát ako záporne ladená postava pracovníka píly. Ako doktora McCoya ho v súčastnosti môžete vidieť v letnom kinohite Star Trek: Do neznáma (Star Trek: Beyond, 2016).

Z natáčania (anglicky):

 

Disney nám do kín prináša osvedčenú rodinnú zábavu, v ktorej nechýba pekný príbeh (aj pre milovníkov klasických príbehov), dobrodružstvo, krásne scenérie Nového Zélandu (Rotorua Redwood Forest), dokonalé vizuálne efekty (až realistické stvárnenie draka) a kvalitné herecké obsadenie, podčiarknuté príjemným soundtrackom.

Filmová hudba (anglicky):