Predtým ako som ťa poznala

Predtým ako som ťa poznala

Láska si ťa nájde aj tam, kde to najmenej čakáš.

Emilia Clarke (hviezda seriálu Hra o tróny) a Sam Clalfin (séria Hry o život) v hlavných úlohách filmovej adaptácie romantického bestselleru obľúbenej autorky Jojo Moyesovej.

Louise vie všeličo. Vie, že sa jej páči práca v bistre, a vie, že možno neľúbi svojho priateľa Patricka. Zato nevie nič o klasickej hudbe, nevie, že príde o miesto, a keby tušila, čo ju čaká, asi by prišla o rozum. Will vie, že po dopravnej nehode stratil chuť do života. Vie, čím bol kedysi, vie, že všetko sa mu teraz zdá nepodstatné, a presne vie, ako s tým skoncovať. Zato nevie, že Lou mu vtrhne do života ako náhla búrka.

A ani jeden z nich nevie, že jeden druhého navzájom navždy zmenia...

 

Originálny názov: Me Before You
Žáner: romantický
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Thea Sharrock
Hrajú: Emilia Clarke, Sam Claflin, Charles Dance a i.
Hudba: Craig Armstrong

 

 

 

 

Filmy o filme (anglicky):

 

 

Hudobné klipy - "Unsteady" (Lyric):

 

"Not Today" (Lyric):

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Predtým ako som ťa poznala, (anglicky), Me Before You, Warner Bros. (UK),  Facebook, Instagram, Twitter.

Zo zákulisia (anglicky): Behind the scenes.

Me Before You: Movie Soundtracks.

 

Zaujímavosti

Filmová novinka (US: Me Before You, DE: Ein ganzes halbes Jahr) vychádza z rovnomenného románu Me Before You (SK: Predtým ako som ťa poznala, DE: Ein ganzes halbes Jahr, 2012) od spisovateľky Jojo Moyes (Books, Interview, J. Moyes and E. Clarke interview). O adaptáciu jej už v poradí deviatej knihy (bestselleru) sa spočiatku pokúsila dvojica: Scott Neustadler a Michael H. Weber. Tí v minulosti do filmovej podoby spracovali bestsellery od Johna Greena: Na vine sú hviezdy (The Fault in Our Stars, 2014) a Papierové mestá (Paper Towns, 2015).

Napokon román do filmovej podoby z veľkej časti upravila sama spisovateľka J. Moyes. Aj napriek prvému dojmu nejde o klasický romantický príbeh, nesie v sebe isté posolstvo, ktoré v istých kruhoch vyvolalo kontroverzné reakcie (na druhej strane fanúšikovia predlohy nešetria chválou).

„(...) Už od začiatku som vedela, aká to je citlivá téma a že je prístupná rôznym názorom. Sú v nej veľké témy, pri ktorých môžu ľahko padať súdy,“ konštatovala režisérka.

RÉŽIA A HERECKÉ OBSADENIE

Pre Theu Sharrock (podieľala sa na úspešných TV drámach: 2 epizódy k TV seriálu Call the Midwife, epizóda k TV serilálu The Hollow Crovn s názvom Henry V) ide o celovečerný režijný debut. Do hlavných úloh sa jej podarilo obsadiť hercov, ktorí sa preslávili svojimi postavami v kultových sériách:

Emilia Clark (postava – krásna a spravodlivá Daenerys Targaryen v TV seriály Hra o tróny, ďalej napr. Terminator Genisys, Dom Hemingway, Spike Island a i.) ako Lou(isa) Clark, Sam Claflin (postava – nebojácny Finnick Odair v (objavil sa v posledných troch filmoch) sérii Hry o život, ďalej napr. S láskou, Rosie, Snehulienka a lovec, United, Piráti Karibiku 4 a i.) ako Will Traynor. Willovu matku stvárni Janet McTeer (Otcovia a dcéry, Hannah Arendt a i.) ako Camilla Traynor. Z populárneho TV seriálu Hra o tróny (ako Tywin Lannister) sa objaví napr. Charles Dance (s E. Clarke si na spoločnej scéne ešte nezahrali).

Režisérka na margo filmu povedala: „Oslovil ma takmer tradičný romantický príbeh, ktorý sa tam nachádza. Pripomína mi filmy – ktoré sa podľa mňa – už nejaký čas nerobia. Obdivujem odvahu štúdia, ktorý film chceli produkovať. Je to fiktívny príbeh o tom, aké dôležité je mať právo na vlastné rozhodnutie. (...)“