Prvý kontakt

Prvý kontakt

Po vesmírnych hitoch Gravitácia a Interstellar prichádza nový sci-fi thriller od režiséra filmov Zmiznutie a Sicario Denisa Villeneuve.

Planéta Zem opäť stojí v centre pozornosti mimozemskej civilizácie. V dvanástich metropolách pristáli zvláštne vesmírne lode a nik netuší, aké sú zámery votrelcov. Prišli v mieri alebo sa ľudstvo má začať obávať? V hlavných úlohách filmu sa predstavia Amy Adams a Jeremy Renner.

 

Originálny názov: Arrival
Žáner: sci-fi thriller
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Denis Villeneuve (Sicario: Nájomný zabijak, Nepriateľ, Zmiznutie, Požiare, Polytechnika, Maelström, krátkometrážny Next Floor a i.)
Hrajú: Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker a i.
Hudba: Jóhann Jóhannsson

 

 

 

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Prvý kontakt, (anglicky): Arrival, Facebok, Instagram, Twitter.

 

Zaujímavosti

Story of Your Life bol neoficiálny názov nového filmu. Ten vychádzal z rovnomennej poviedky amerického autora sci-fi a fantasy Teda Chianga (1967 - , rodený Američan, no má ázijský pôvod a jeho čínske meno znie Chiang Feng-nan), ktorá vyšla už v roku 1998. Za sci-fi príbeh si odniesol prestížne ceny ako Nebula Award (jedno z najvýzmamnejších ocenení v rámci žánru, akýsi ekvivalent Emmy), Theodore Sturgeon Award (cena je pomenovaná podľa vedúceho autora Zlatej éry sci-fi v rokoch 1939 - 1950), Seiun Award (najstaršie japonské ocenenie v rámci sci-fi) a ďalšie nominácie.

Spisovateľ v ňom skúmal jazyk (Sapirova-Whorfova hypotéza a determinizmus) prostredníctvom nástrojov sci-fi. Podľa tejto hypotézy jazyk určuje spôsob, akým ľudia vnímajú okolitý svet (Ako sa dorozumejú ľudia, ktorí hovoria iným jazykom?). Hlavnú protagonistu doktorku Luisu Banks okrem toho konfrontuje so spomienkami na svojou dcéru. Autor celkovo napísal len niečo cez tucet príbehov (pozri ISFDB), no celkovo sa mu podarilo získať viacero významných ocenení.

Film o filme (anglicky):

 

SCENÁR A RÉŽIA

O adaptáciu scenára sa postaral Eric Heisserer, ktorého diváci môžu poznať najmä z prostredia hororu: Nezhasínaj! (Lights Out, 2016), Vec (The Thing, 2011), Nezvratný osud 5 (Final Destination 5, 2011), Nočná mora z Elm Street (A Nightmare on Elm Street, 2010) alebo z thrilleru Hours (2013) s P. Walkerom v hlavnej úlohe, kde sa predstavil aj ako režisér.

Kanadský režisér Denis Villeneuve sa po úspešných dramatických snímkach (pozri v úvode) prvýkrát predstaví i na poli sci-fi. Prvé reakcie z predpremiéry nasvedčujú tomu, že to bolo dobré rozhodnutie a fanúšikom do filmografie pribudne ďalší zaujímavý filmový titul. Snímka už v predstihu získala na prestížnom MFF v Benátkach nomináciu na Zlatého Leva v kategórii Najlepší film (ako aj nominácie na HMMA Award a Golden Frog Award).

Film si len na Slovensku za prvé štyri dni pozrelo viac ako 16 tisíc ľudí (nominácia na Oscara?). Aktuálne sa hodnotenia na obľúbených filmových portáloch pohybujú na fantastických číslach: IMDb 8,5 z 10 a ČSFD 87 percent.

Z natáčania (anglicky):

 

HERECKÉ OBSADENIE

V hlavných úlohách sa predstavia: sympatická herečka (narodila sa na americkej základni v Taliansku a na konte má 5 nominácií na Oscara) Amy Adams (Big Eyes, Muž z ocele, Ona, Fighter, Pochybnosti, Súkromná vojna pána Wilsona a mnoho iných) ako doktorka L. Banks.

Ďalej populárny americký herec (nominovaný na 2 Oscary) Jeremy Renner (séria Avengers, Mission Impossible 4 – 5, Mesto, Smrť čaká všade a i.) ako Ian Donelly a oscarový Forest Whitaker (Bojovník, Komorník, Zulu, Králi ulice, Uhol pohľadu, Posledný škótsky kráľ, Úkryt, predstaví sa i v očakávanej novinke Rogue One: A Star Wars Story a i.) ako plukovník Weber a ďalší.

Louise Banks (anglicky, pozri aj Featurette):

 

Ian Donelly (anglicky, pozri aj Featurette):

 

HUDBA

O pôsobivú filmovú hudbu (pozri Ako vznikala hudba) sa postaral úspešný islandský skladateľ (multiinštrumentalista a rodák z Reykjavíku) J. Jóhannson (Sicariio, Teoria všetkého, Zmiznutie, Ópium - denník bláznivej ženy, dokumenty Dobré časy prichádzajú, Skvelý život a i.). Na konte má 2 nominácie na Oscara.