Ratchet a Clank: Strážcovia galaxie

Ratchet a Clank: Strážcovia galaxie

Animovaná rozprávka Ratchet a Clank: Strážcovia galaxie rozpráva príbeh dvoch najnepravdepodobnejších hrdinov snažiacich sa zastaviť nebezpečných votrelcov, ktorí chcú zničiť planétu Solana. Keď títo dvaja kamaráti, lišiak Ratchet a robot Clank, narazia na nebezpečné zbrane schopné zničiť celú ich planétu, musia spojiť svoje sily s týmom profesionálnych hrdinov, ktorí si hovoria Galaktickí Strážcovia, aby zachránili celú galaxiu. Cestou za záchranou sa budú učiť o všetkých stránkach priateľstva a významu objavovania vlastnej identity.

 

Originálny názov: Ratchet and Clank
Žáner: animovaný, komédia
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Kevin Munroe, Jericca Cleland
Hrajú (v slovenskom znení): Roman Ferienčík, Andrej Hryc, Marek Majeský, Vladimír Kobielsky, Juraj Predmerský a i.
Hudba: Evan Wise

 

 

 

Hudobný klip (anglicky):

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Ratchet a Clank: Strážcovia galaxie, (anglicky): Ratchet and Clank, Playstation 4, Facebook, Instagram, Twitter, (nemecky): Facebook, (francúzsky): YouTube.

Zo zákulisia (anglicky): Wondercon.

 

Zaujímavosti

Ratchet a Clank: Strážcovia galaxie (aj v 3D) vychádza z populárnej rovnomennej hernej série Ratchet & Clank od spoločnosti Insomniac Game. Hlavnými hrdinami príbehu (hry, filmu) sú: impulzívny a nebojácny mechanik (vzhľadom pripomína lišiaka) Ratchet  - pochádza z planéty Lombax a nadpriemerne inteligentný robot Clank. Mená obidvoch hrdinov nie sú náhodné (anglické výrazy ratchet, clank), ale sú zviazané s postavami.  Napr. Ratchetovou hlavnou zbraňou (keďže bol mechanik) je špecifický druh skrutkovača.

Ich náhodné stretnutie postupne prerastie do veľkého dobrodružstva. Konzolová plošinovka (skákačka, angl. jump and run), strieľačka a akčná adventúra v jednom vychádza od roku 2002 pre PlayStation (doposiaľ vyšlo 13 častí, aj jednoduchšia verzia pre klasické mobily a neskôr smartphony: Ratchet & Clank: Going Mobile, pozri Game history, Mobile games history) a má pomerne veľkú fanúšikovskú základňu (populárne sú napr. vo Francúzsku, Nemecku atď.). Súčasne s novým filmom vydáva Insomniac Games remake (pre PS4) prvej hry série Ratchet &-Clank (tá pôvodne vyšla ešte pre PS2 v novembri 2002, porovnanie verzií), podľa ktorej vznikol film (anglicky):

PS2 vs. PS4

 

Od februára 2005 vychádza séria aj ako „japonský komiks“ Manga (pozri fotogalériu dole), ktorého autorom je Shinbo Nomura (OT: Ratchet & Clank – Gagaga! Ginga no Gakeppuchi Densetsu). Ten vychádza v magazíne CoroCoro Comic (vychádza mesačne a bol založený už v roku 1977).

Tento herný bestseller si hráči obľúbili aj pre svoj nezameniteľný humor. Animácia je orientovaná na hernú predlohu (vyznačuje sa krásnou animáciou) a na svoje by si mohli prísť milovníci fantasy svetov typu Star Trek, Star Wars a pod.

HERECKÉ OBSADENIE

Herecké obsadenie (jeho kvalita) v pôvodnom znení často odzrkadluje popularitu (históriu) titulu v zahraničí, a preto ju často pre zaujímavosť uvádzame. V hlavných úlohách sa predstaví: hlásateľ, hlasový herec James A. Taylor (prepožičal hlas mnohým animovaným postavičkám v TV seriáloch: Lego DC Comics, Star Wars, Batman, Superman, Hellboy, Ninja Korytnačky, Johnny Bravo a i.) ako Ratchet, David Kaye (nadaboval Megatrona v sérii Transformers, ako hlasový herec v TV seriáloch Akty X, Battlestar Galactica a rôzne animované postavy) ako Clank, Jim Ward (Ja, zloduch 2, Walle-E, Autá a i.) ako kapitán Qwark.

V novinke sa predstavia aj známi herci z "továrne na sny": herečka Rosario Dawson (Sin City, TV seriál Daredevil) ako Elaris, herečka Bella Thorne (Alvin a Chipmunkovia: Čiperná jazda, TV seriál Shake It Up!) ako Cora, Paul Giamatti (Malý princ, 12 rokov otrokom) ako hlavný zloduch Drek, Sylvester Stallone (série Rocky, Rambo) ako Victor Von Ion alebo John Goodman (Ulica Cloverfield 10, Trumbo) ako Grimroth. S. Stallone (Mravec Z) a J. Goodman (Príšerky s.r.o., Happy Feet 2, Princezná a žaba, Autá, Kniha džungle 2) už v minulosti nahovorili niekoľko postavičiek z animovaného sveta.

SCENÁR A RÉŽIA

K. Munroe, K. Swallow a T.J. Fixman (autor hernej predlohy) sú autori scenára nového animovaného dobrodružstva.

O inscenáciu novinky sa postarala dvojica: (spolu)režisérka (kameramanka, scenáristka) Jerrica Cleland (animovaný TV seriál Animism), ktorá v minulosti spolupracovala ako kameramanka na animovaných filmoch ako Arthur zachráni Vianoce (2011), Vesmírni opičiaci (2008), Hľadá sa Nemo (2003) a kanadský rodák (scenárista) Kevin Munroe (animované filmy Sly Cooper, Ninja korytnačky a mysteriózny triler Dylan Dog: Dead of Night).