Sedem statočných

Sedem statočných

Spravodlivosť má svoje čislo.

Skvelý režisér Antoine Fuqua prináša na plátna kín vlastnú modernú verziu svetoznámeho príbehu o siedmich hrdinoch, ktorí sa rozhodli zobrať spravodlivosť do vlastných rúk. Mestečko Rose Creek neustále ohrozuje banda lotrov bezohľadného priemyselníka Bartholomewa Bogua (Peter Sarsgaard), ktorý sa v honbe za ziskom nezastaví pred ničím.

Zúfalí obyvatelia pod vedením Emmy Cullenovej (Haley Bennett) sa rozhodnú požiadať o pomoc siedmich mužov, pre ktorých rovnako ako pre Bogua nijaké zákony neplatia. Nesúrodá skupina pištoľníkov, hazardných hráčov a nájomných lovcov sa podujme nevinných ľudí ochrániť a zastaviť Boguove vyčíňanie. Počas príprav na rozhodujúci súboj si títo siedmi najatí žoldnieri postupne uvedomia, že v tomto prípade pôjde viac ako o peniaze.

 

Originálny názov: The Magnificent Seven
Žáner: dobrodružný
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Antoine Fuqua (Bojovník, Equalizer, Pád Bieleho domu, Najlepší z Brooklynu, Ostreľovač, Kráľ Artuš, Slzy slnka, Training Day a i.)
Hrajú: Denzel Washington, Chris Pratt, Ethan Hawke, Matt Bomer, Vincent D′Onofrio a i.
Hudba: James Horner, Simon Franglen

 

 

 

(anglicky):

 

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Sedem statočných., (anglicky): The Magnificent Seven (Sony Pictures), Facebook, Instagram, Twitter.

 

Zaujímavosti

Sedem statočných (US: The Magnificent Seven, DE: Die glorreichen Sieben) je remake oscarového rovnomenného westernu Sedem statočných (The Magnificent Seven) z roku 1960. Réžie sa vtedy ujal Jon Stureges (Čierny deň v Black Rack, Prestrelka v O.K. Corrale, Posledný vlak z Gun Hillu, Veľký útek). Snímka má svoj pôvod v japonskej klasike s názvom Sedem samurajov (Shichinin no samurai, 1954).

1960 (anglicky):

Svetoznáma filmová hudba - Elmer Bernstein:

 

PÔVOD

Kultový americký western by tak nevznikol bez fenomenálne scenáristu a režiséra Akira Kurosawa, ktorého umenie presiahlo rodné Japonsko. V tom čase ešte čiernobiely film bol nominovaný na 2 Oscary a dodnes patrí k najslávnejším japonským filmom v histórii. Herec Toshirô Mifure (ako Kikuchiyo) sa vďaka filmu preslávil i za hranicami Japonska. Pre hercov pôvodnej verzie sa film stal odrazovým mostíkom.

Nie je to zďaleka jediný prípad, kedy sa Hollywood nechal inšpirovať kinematografiu krajiny vychádzajúceho slnka. Japonci sú napr. skvelí autori hororových filmov. Prečo to spomíname? Hollywood už viackrát siahol po podobnom japonskom titule, výnimkou nie je ani kultová snímka Kruh (The Ring, 2002), ktorá má svoj pôvod v japonskom filme Ringu (1998).

Autorom knižnej trilógie Ringu (prvá kniha vyšla v roku 1991) je japonský spisovateľ Kōji Suzuki. Už čoskoro vám Kino Hron prinesie nové dlho očakávané pokračovanie kultového hororu Kruhy (Rings, 2016) z dielne hollywoodskych tvorcov.

NÁVRAT FILMOVEJ KLASIKY

Naproti tomu v americkej verzii sa predstavili už etablované hollywoodske hviezdy ako Steve McQueen (ako Vin Tanner), Charles Bronson (ako Bernardo O′Reilly ), ale i Yul Brynner (ako Chris Larebee Adams), James Coburn (ako Britt), Horst Buchholtz (ako Chico), na Zlatý Glóbus nominovaný Robert Vaughn (ako Lee) a ďalší.

Túto filmovú klasiku si na veľkom plátne môžete pozrieť v rámci skvelého celoslovenského eventu s názvom Projekt 100. Kino Hron nemôže chýbať a radi podporíme dlhoročný projekt Asociácie slovenských filmových klubov. Už začiatkom októbra Vám predstavíme oceňovaný (54 cien, 24 nominácií) japonský animovaný film Cesta do fantázie (Sen to Chihiro no kamikakush, 2001).

Film zo šesťdesiatych rokov bol mimoriadne úspešný a dočkal sa ďalších troch pokračovaní: „Návrat siedmich statočných“ (1966), „Kolty siedmich statočných“ (1969), „Sedem statočných v sedle“ (1972). Legendárna séria priamo či nepriamo inšpirovali i ďalšie filmy. Na motívy westernu vznikol napr. americký TV seriál Sedem statočných (The Magnificent Seven,1998 – 2000).

HERECKÉ OBSADENIE

Čo sa týka hereckého obsadenie, tak ani súčasná verzia nezaostáva a tešiť sa môžete na také mená ako Denzel Washington (Sam Chisolm), Chris Pratt (Josh Farraday), Ethan Hawke (Goodnight Robicheaux), Matt Bomer (Matthew Cullen), Vincent D′Onofrio (Jack Horne), Martin Sensmeier (indiánky bojovník Red Harvest), Manuel Garcia-Rulfo (Vasquez/ Cake), Juhokórejčan Byung-hun Lee (Billy Rocks).

Sedem statočných (anglicky):

 

Atraktívna Hayley Bennett sa predstaví ako Emma Cullen. Hlavného zlosyna stvárni Peter Sarsgaard (ako obchodník, zlodejský barón Bartholomew Bogue).

Na rozdiel od predchodcu režisér vsadil na etnickú diverzitu (rôznorodosť) postáv, a tak tu máme černocha, Írku, Indiána, Francúza či Mexičana. Takéto národnostné zloženie nebolo na americkom území na prelome 19. a 20. stor. ničím nezvyčajným (akoby sa možno zdalo).

Film o filme (anglicky):

 

Pre D. Washingtona (režisérov obľúbenec) ide v rámci jeho bohatej hereckej kariéry o prvý western. Spolu s E. Hawkom a režisérom A. Fuquom sa táto trojica naposledy stretla pred pätnástimi rokmi pri natáčaní veľmi úspešného thrilleru Training Day (2001, ceny: Oscar, 14 cien a ďalších 22 nominácií). D. Washington a Fuqua spolu neskôr spolupracovali na thrilleri Equalizer (The Equalizer, 2014).

V skorej produkčnej fáze figuroval ako producent a hlavný herecký predstaviteľ i Tom Cruise, ktorý však z projektu napokon odstúpil.

HUDBA

Western zo šesťdesiatych rokov vďačí za svoju nesmrteľnosť i americkému skladateľovi E. Bernsteinovi (1922 - 2004). Film má v tejto kategórii nomináciu na Oscara. O filmovú hudbu novinky sa postarala dvojica komponistov: James Horner (1953 – 2015) a Simon Franglen.

Talentovaný kalifornský hudobný skladateľ James Horner (Apocalypto, Avatar, Čistá duša, Nepriateľ pred bránami, Titanic, Apollo 13, Statočné srdce, Votrelci a mnoho iných) zahynul v roku 2015 pri leteckom nešťastí, ešte pred natáčaním filmu (pozri Soundtrack).

Fantastický skladateľ nelenil a ešte počas práce na filme Bojovník (Southpaw, 2015) tajne pracoval na filmovej hudbe Siedmich statočných. Režisér materiál získal na základe pozostalosti a bol nadšený, filmovú hudbu použil. Zvyšok doplnil Simon Franglen (Friday, One Direction 3D).

Pútavá filmová hudba J. Hornera (napr. chytľavý motív trúbky) i svetoznáma téma E. Bernsteina, prepracovaná vizuálna stránka filmu (akcia, výprava, osvetlenie, scenérie) sú len niektoré dôvody, prečo prísť si pozrieť nový film.

KINO HRON ODPORÚČA

Pri niektorých zaujímavých a možno výraznešie „polarizujúcich“ snímkach sme si dovolili skromné odporúčanie. Týkalo sa to filmov vhodných napr. na dámsku jazdu. Tentokrát by sme titul odporučili práve na pánsku jazdu s tým, že pri takom silnom hereckom obsadení veríme, že niektoré dámy neodradí ani všadeprítomná akcia (i fajčenie, pitie, streľba, explózie, kaskadérske kúsky) v duchu novodobého westernu.