Star Trek: Do neznáma

Star Trek: Do neznáma

Za hranice známeho vesmíru. Práve tam smeruje posádka lode Enterprise v pokračovaní legendárneho Star Treku. Pripojil sa k nej aj „otec“ reinkarnovanej série J. J. Abrams, ktorý dobrovoľne odovzdal režisérske kormidlo kolegovi Justinovi Linovi a uspokojil sa s úlohou producenta. Okrem Lina, ktorý je podpísaný aj pod najúspešnejšími dielmi série Rýchlo a zbesilo, možno prekvapí aj meno autora scenára. Je ním skvelý britský komik Simon Pegg, ktorý zároveň v sérii hrá Scottyho, hlavného inžiniera lode Enterprise.

„Rozhodne som nepísal komédiu“ uisťuje Pegg. „Humor vo filme vyplýva z charakteru postáv, poriadne to v tomto smere iskrí hlavne medzi Kirkom, Spockom a doktorom McCoyom. Veľkým filmovým eposom navyše skôr škodí, ak sa berú príliš vážne.“

A toto hovorí človek, ktorý v časti série s podtitulom Do neznáma nechal zničiť celú loď Enterprise, jej posádku rozprášil do všetkých kútov vesmíru a časť z nej dokonca uvrhol do zajatia.

Tento veľmi depresívny vývoj príbehu je dôsledkom ambicióznej misie, na ktorú vyslala Federácia Enerprise s cieľom rozšíriť hranice doteraz známeho vesmíru. Hneď za nimi totiž číha hrozba väčšia a mocnejšia než všetky protivenstvá, na ktoré doteraz Kirk a jeho posádka narazili. Aj keď ich prvé stretnutie s Khanom a jeho vyspelými technológiami úplne zdecimuje, budú sa musieť rýchlo spamätať. Ich premožiteľ má totiž zálusk na celú Federáciu, ktorá nemá bez Kirka na prežitie žiadnu šancu.

Odvážny prieskum neznámych svetov nie je len hlavnou témou príbehu ďalšieho pokračovania Star Trek, sprevádzal aj jeho nakrúcanie. „Hneď na prvom stretnutí so scenáristami sme sa zhodli na tom, že sa odmietame vydať bezpečnou cestou, teda pokračovať v tom, čo úspešne zafungovalo minule. Základom príbehu je samozrejme startrekovská DNA, ale od nej sa skutočne odrážame do neznáma,“ sľubuje režisér Justin Lin.

 

Originálny názov: Star Trek Beyond
Žáner: akčný, sci-fi
Rok: 2016
Krajina pôvodu: USA
Réžia: Justin Lin
Hrajú: Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Simon Pegg, Karl Urban, Anton Yelchin, John Cho, Idris Elba, Sofia Boutella, Joe Taslima i.
Hudba: Michael Giacchino

 

 

 

 

 

Hudobný klip - Sledgehammer (pozri Featurette):

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Star Trek: Do neznáma, (anglicky): Star Trek: Beyond, Facebook, Instagram, Twitter, (nemecky): Star Trek: Beyond, Facebook.

Zo zákulisia (česky): Presskit (doc), (anglicky): Comic-Con 2016, Press conference, Fan event,

Recenzia (česky): Totalfilm.cz.

 

Zaujímavosti

Séria Star Trek sa v priebehu desaťročí (tento rok je to rovných 50 rokov) stala kultovou klasikou (patria sem seriály, filmy, videohry, knihy, komiksy, hračky, obrovská fanúšikovská základňa "trekkies" a i.). Oživenie tohto fenoménu pred deviatimi rokmi bol veľmi odvážny ťah. O prvý film reštartovanej série Star Trek (2009, Behind the visual effects: 1., 2., ceny: získal Oscara, 23 cien a ďalších 83 nominácií, zarobil takmer 386 mil. dolárov) sa postaral producent, scenárista, herec a režisér J. J. Abrams (pozri Top 12 Star Trek Movies). Pre viac informácií zo zákulisia pozri Presskit v rubrike O filme.

„Práca na Star Treku pre mňa bola jedna z najšťastnejších skúseností,“ povedal režisér. V súvislosti s filmom dodal: „Gene Roddenberry (1921 – 1991, scenárista, producent, humanista a najmä tvorca Star Treku) vytvoril úžasný svet, ktorý nadšene navštevujeme znova a znova.“

G. Roddenberry sa snažil ukázať optimistickú budúcnosť ľudstva, v ktorej vymiznú choroby, chudoba, rasizmus, intolerancia či vojna. Počas 2. svetovej vojny bol napr. pilot bombardéra B17. Za svoju službu bol niekoľkokrát ocenení. Neskôr pracoval v policajnom zbore v L.A. Na základe osobných zážitkov a skúseností sa stal zástancom humanizmu. Bol presvedčený, že ľudstvo má poznávať nové svety, nové civilizácie.

Vesmírna sága menom Star Trek (anglicky):

 

Bol to nanajvýš úspešný ťah a J.J. Abrams sériu dostal do 21. storočia. Získal si nových fanúšikov a nič nestálo v ceste, aby sa „starý“ (mladý) tím pôvodnej série vydal tam, kam sa ešte nikto iný nevydal (anglicky):

 

Druhé pokračovanie série dostalo názov Star Trek: Do temnoty (Star Trek: Into Darkness, 2013, Featurette: Khan, Klingon planet, Red planet, Ship, Funny scenes, Behind the scenes, ceny: získal nomináciu na Oscara, 6 cien a ďalších 46 nominácií, zarobil viac ako 467 mil. dolárov). Po fenomenálnom úspechu reštartovaného vesmírneho eposu boli ohlasy o to hlasnejšie, keď sa prevalilo, že o inscenácie tretieho filmu sa postará nový režisér.

„Prvý film bol hlavne o vytvorení partie, ktorá by sa mohla stať rodinou. Druhý bol o tom, utužiť ich tak, že ich vystavíte hrozbe,” povedal Abrams. „Obidva filmy sa odohrávajú okolo Zeme. V Do neznáma prvýkrát vidíme posádku na ich päťročnej misii. Je to príležitosť vidieť Enterprise pri dobrodružstvách, ktoré nám pripomína pôvodný seriál, vo vzdialených kútoch galaxie.

Smerovanie filmu dramaticky ovplyvní zničenie Enterprise a posádka sa ocitá na nepreskúmanej planéte menom Altamid, v nebezpečnom mimozemskom svete.

Scenáristi si užili párovanie postáv, ktoré spolu predtým na plátne strávili len málo času. Reč je o dvojiciach: Kirk a Čechov, Spock a doktor McCoy, krásna Uhura a kormidelník Sulu, Scotty spojí sily so sympatickou mimozemšťankou Jaylah (k postavám filmu pozri Presskit str. 4 - 8). Dôležitým zlomom je koniec vzťahu Spocka a Uhury.

„Ide o veľa,“ povedal Abrams. „Potom, čo videli, ako je Enterprise roztrhnutá na kusy, sú vrhnutí všetkými možnými smermi, sú nútení prežiť a znova sa spojiť so zvyškom posádky. Je pozoruhodné vidieť, ako dobre tie samostatné dvojice pracujú na tom, aby dosiahli spoločný cieľ.“

J.J. Abramsa krátko po poslednom filme poverili prácou na inej kultovej klasike. Režisér sa upísal výzve menom Star Wars VII - Sila sa prebúdza (Star Wars VII - The Force Awakens, 2015), a tak mu nezostalo veľa času a v novinke figuruje len ako producent. Práce na novom filme pozorne sledoval.

Abrams sa tak stal spoločným článkom medzi dvoma až znepriatelenými tábormi menom Star Trek a Star Wars. Jeho účasťou v nesmrteľných sériách zvíťazili najmä fanúšikovia sci-fi a fantasy, čo je najpodstatnejšie.

Film o filme (anglicky, pozri A look inside IMAX):

 

Novým režisérom kinohitu sa stal (v decemberi 2014) taiwanský rodák Justin Lin, ktorý si urobil meno niekoľkými filmami úspešnej série: Rýchlo a zbesilo: Tokijská jazda, Rýchli a zbesilí, Rýchlo a zbesilo 5 - 6 (nový film s hviezdnym hereckým obsadením Fast 8 je plánovaný na rok 2017, režisér: F. Gary Gray), TV seriál Škorpión a i. Budúci rok by nám režisér mal priniesť sequel úspešného thrilleru o agentovi bez minulosti – Untitled Jeremy Renner/ Bourne Sequel, v hlavnej úlohe J. Renner.

„Pôvodný seriál Star Trek je pre mňa skutočne špeciálna vec, pretože sledovanie starých epizód, to bol jediný čas, ktorý som trávil s rodičmi. Posádka bola takým rozšírením mojej rodiny,” dodal J. Lin.

„Justin niekoľkokrát dokázal, že je veľmi dobrý rozprávač,” vysvetľuje Abrams, „ale čo ma dostalo viac než čokoľvek iné, bola jeho láska k Star Treku. Vedel som, že bude schopný ujať sa akčných sekvencií, ale nadchlo ma, ako hovoril o postavách. Je skutočne skvelý.”

Justin Lin (anglicky):

 

Rozpočet novinky je odhadovaný na 185 mil. dolárov, tak ako sa na letný kinohit patrí. Podľa posledých údajov si film za krátky čas, ešte pred slovenskou premiérou, už teraz zarobil na svoje náklady.

Režisér J. Lin nezostane svojej povesti nič dlžný a na svoje si prídu fanúšikovia akcie (napr. kaskadérska scéna s motorkou), vesmírnych bitiek, klasického pästného súboja a samozrejme famóznych vizuálnych efektov.

Z natáčania (anglicky):

 

SCENÁR

Na poste spoluscenáristu možno prekvapivo figuruje anglický herec (predstaviteľ Scottyho) Simon Pegg. S. Pegg je známy najmä svojimi komediálne ladenými úloha (Man Up, Hektorova cesta alebo hľadanie šťastia, Paul, Jednotka veľmi rýchleho nasadenia, Súmrak mŕtvych a pod.), no objavil sa i v akčných snímkach ako: séria Mission Impossible, Star Wars: Sila sa prebúdza, Zúčtovanie, TV seriál Mob City a i. Jeho prvý filmový scenár sa nazýval Súmrak mŕtvych (Shaun of the Dead, 2004). Hororová komédia bol veľmi úspešná.

Ponuku podieľať sa na scenári dostal ešte počas natáčania posledného Mission impossible: Národ grázlov (2015). S. Pegg na scenári spolupracoval s nováčikom D. Jungom (Chladnokrvne, spoluscenárista úspešných TV seriálov Dark Blue, Banshee, So Weird). Niektoré zdroje uvádzajú aj dvojicu scenáristov: John D. Payne a Patrick McCay.

„Nikdy predtým sme sa so Simonom nestretli,” uviedol Jung. “Ale bol som veľkým fanúšikom jeho práce. Keď sme začali hovoriť o nápadoch, vedel som, že by bolo skvelé mať ho tam, pretože je neuveriteľne zábavný, úžasne kreatívny a dobre pozná Star Trek.”

Herec, scenárista S. Pegg je zarytý fanúšik vesmírnej ságy, a preto sa očakáva návrat k Roddenberryho dedičstvu. Vnútorný svet postáv by mal dostať väčší priestor.

„Išiel som do L.A. a zamkli sme sa v miestnosti v Bad Robot (Abramsova filmová a televízna produkčná spoločnosť založená v roku 1998) a zapĺňali sme biele tabule návrhmi. Potom zase Doug priletel do Británie a týždeň zostal u mňa. Písali sme, večer sme sledovali časti pôvodného Star Treku, zbierali sme detaily, mená na červených tričkách a rôzne osoby, ktoré by mohli existovať v novej časovej línii. A nejak sme dali dokopy prvý návrh scenára,“ povedal S. Pegg.

V máji 2014 sa na verejnosť dostala informácia, že scenáristom novinky bude opäť Roberto Orci (Amazing Spider-Man 2, Kovboji a votrelci, Transformers: Pomsta porazených, Transformers, Mission Impossible 3, Ostrov, TV seriály Sleepy Hollow, Hawaii 5.0, Fringe, Alias, Herkules a i.). Ten napísal scenáre obidvoch filmov reštartovanej série. Zároveň sa v novinke mal postarať o réžiu.

Informácia však bola v decembri toho roka opravená a R. Orci figuruje len ako producent (niektoré zdroje uvádzajú aj napriek tomu účasť na scenári). Príčiny zmeny nie sú známe.

Čo je nové? (anglicky):

 

NIEKTORÉ PRVENSTVÁ

Prevažná časť scén bola natočená v Kanade (Vancouver) a nie v Hollywoode (len niektoré v L.A.). Všetky potrebné kulisy ako napr. USS Enterprise boli nanovo postavené v štúdiu tohto kanadského mesta. Iné dôležité kulisy vznikli v Dubaji (pozri Presskit str. 11 – 12).

Úlohou vytvoriť fantastické mimozemské svety nového filmu bol poverený návrhár Thomas Sanders. V Dubaji napr. vytvorili drsnú spustošenú planétu Altamid a metropolu 23. storočia menom Yorktown.

„Chceli sme, aby ste mali pocit, že ste niekde úplne inde,“ povedal Sanders. „Ako v cestopise.“

Je to prvý film série, ktorý nebol natočený na 35 mm film. Je to prvé sci-fi režiséra Justina Lina a prvý scenár S. Pegga, ktorý nie je čisto komédia (vtipné scény vo filme však určite nájdete).

Kormidelník Hikaru Sulu (stvárni John Cho) je oficiálne prvá homosexuálna postava v univerze Star Treku. Jeho postava sa objaví v krátkej scéne s jeho partnerom Benom (stvárni ho scenárista Doug Jung) a ich malou dcérou. Scénu s bozkom napriek tomu neuvidíte. J. Cho v interview pre Vulture priznal, že bozk natočili, ale ten sa do filmu napokon nedostal.

Filmové štúdio Paramount presunulo premiéru filmu z augusta 2014 na leto 2016, aby sa na plátna kín dostal v čase, keď pôvodná séria (seriál) slávi 50. výročie od premiéry.

Svetová premiéra v USA (anglicky):

 

Austrália:

 

Súčasná novinka je film s poradovým číslom 13. Okrem filmov netreba zabudnúť na seriály (pozri Opening credits), na ktorých vyrástlo už niekoľko generácií (anglicky):

1966 - 2016, t.j. 50 rokov nesmrteľnej série (anglicky):

 

HERECKÉ OBSADENIE

Všetky tri záporné postavy, ktoré sa objavili od roku 2009, sa predstavili aj vo filmoch od Marvelu. Eric Bana (ako Nero) v Hulkovi (2003), Benedict Cumberbatch (ako Khan) sa predstaví v novinke Doctor Strange (2016) a zlosyn našej novinky Idris Elba (ako Krall) sa v minulosti objavil v sérii Thor (ako Heimdall) či v Avengers: Vek ultrona (2015). V tej istej úlohe sa objaví aj budúcoročnej pripravovanej novinke Thor: Ragnarok (2017).

Zo série Thor to bol aj Chris Hemsworth (ako Georg Kirk v prvom filme), či Joseph Gatt (vedecký dôstojník 0718, jeho hlas ste mohli počuť vo viacerých videohrách inšpirovaných kultovou sériou), ktorí si v novej sérii Star Trek zahrali.

KRALL

Charizmatický anglický herec Idris Elba (ako hlavná záporná postava menom kapitán Balthazar Edison alias Krall) sa v minulosti predstavil v úspešných tituloch ako Avengers: Vek Ultrona, séria Thor, Prometheus (Ridley Scott by budúci rok mal predstaviť pokračovanie s názvom Alien: Covenant), v životopisnom filme Madela: Dlhá cesta ku slobode, Pacifik Rim (S. S. DeKnight, režisér úspešných TV seriálov Spartakus a Dardevil by mal zinscenovať druhé pokračovanie v roku 2018), séria Ghost Rider, vo filmoch pre najmenších sa predstavil za mikrofónom pri tituloch ako Hľadá sa Dory, Kniha džungle, Zootropolis a mnoho iných. Viac k postavám pozri Presskit str. 8 – 9.

„Nechcel som hrať archetypálneho (pôvodného) zlosyna,“ hovorí Elba. „Vedel som, že bude ťažké nasledovať B. Cumberbatcha (alias Khan), a tak sme s Justinom, Simonom a Dougom zisťovali, kto ten chlapík vlastne je. Ako hovorí? Aké sú jeho telesné vlastnosti? Prečo si chce začať s Federáciou. Keď dostanete odpovede, zistíte, že nie je žiadne monštrum. Má dôvod na všetko, čo robí.“

„Idris bol skvelý", dodáva Harlow. „Nikdy sme nerobili mimozemského zlosyna, ktorý by bol taký extrém. Na designe môžete pracovať mesiace, ale nie je to postava, kým si to neoblečie herec. Vždy dúfate, že príde niekto, kto je nadšený a vnímavý k vašej práci, a Idris bol viac než to."

Kral (anglicky):

 

Pôvodne sa na túto úlohu mal zvažovať Bryan Cranston (známy z TV seriálu Perníkový tatko), kým Variety (v marci 2015) nezverejnila, že hlavnú zápornú postavu stvárni práve Idris Elba (režisér rolu potvrdil až v júli 2015). Pôvodne sa myslelo, že postava bude Klingón, no napokon Krall bude patriť k mimozemskej rase, ktorá vzhľadom pripomína plaza.

JAYLAH

Nováčikom na palube je krásna tanečníčka, herečka Sofia Boutella (Kingsman, Street Dance 2), ktorá stvárni postavu menom Jaylah. S. Pegg prezradil, že postava je inšpirovaná filmovou úlohou, ktorú reprezentovala Jennifer Lawrence (séria Hry o život). Pracovne postavu nazval Jennifer Lawrence in Winter′s Bone.

Sofia nás všetkých okúzlila,“ dodáva Pegg. „Osvojila si postavu takým spôsobom, že bola zábava byť jej parťákom vo filme. Je vynaliezavá a húževnatá. Zbožňujem jej zvláštnu syntaktickú reč, ktorá z nej robí mimozemšťanku. Je neuveriteľne sympatická."

Jaylah je moja obľúbená nová postava“, dodáva Abrams. „Je temperamentná, sladká, zábavná, tvrdá ako kameň. Dôležitý spojenec posádky. A Sofia odviedla skvelú prácu.“

Jaylah (anglicky):

 

Orem Jaylah a Kralla (z jeho posádky napr. Manas a Kalara) maskéri a kostyméri vytvorili viac ako 50 unikátnych mimozemských druhov pre film (pozri Presskit str. 9 – 10).

„Máme viac mimozemšťanov v tomto filme, ako mali predchádzajúce filmy dokopy,” uvádza Harlow. „V jednej chvíli sme si povedali, že ich spočítame a dali sme dokopy 48. Po tom sme si povedali, že je 50. výročie, tak ich urobme aspoň 50. Myslím, že sme sa nakoniec dostali k 53 unikátnym druhom.”

Zahraničné zdroje uvádzajú, že sa v malej úlohe objaví známy taliansky futbalový tréner Carlo Ancelotti (v súčasnosti tréner Bayernu Mníchov). Úlohu získal vďaka tomu, že sa pozná s talianskym manželom atraktívnej herečky Zoë Saldaña (Uhuru). Tá kontakt posunula na filmových producentov. Zahrá si lekára na palube USS Enterprise.

Súčasťou Star Trek rodiny sa mohol stať aj bežný fanúšik prostredníctvom tzv. Omaze výzvy (anglicky, pozri Funny scenes):

 

Vo filme sa predstaví: Chris Pine ako Jim T. Kirk, Zachary Quinto ako komandér Spock, John Cho ako kormidelník Hikaru Sulu, Simon Pegg ako šéfinžinier Montgomer „Scotty“ Scott, Karl Urban ako lodný lekár Dr. Leonard McCoy, Anton Yelchin ako navigátor Pavel Chekov, Idris Elba ako kapitán Balthazar Edison (Krall), Deep Roy ako Keenser, Christian Sloan ako Jae, Jason Matthew Smith ako Hendorff, Anthony Sim ako Jim.

Kirk (anglicky):

 

Herečky: Zoë Saldaña ako poručíčka Nyota Uhura, Sofia Boutella ako Jaylah, Andrea Yu ako Jeanine, Bryce Sodenberg ako Satine, Ashley Edner ako Natalia, Melissa Roxburgh ako Syl, Lydia Wilson ako Kalara a i.

HUDBA

O filmovú hudbu celej novej série sa postaral geniálny americký skladateľ Michael Giacchino (Doctor Stange, Jurský svet, Úsvit planéty opíc, John Carter, Mission Impossible: Ghost Protocol, animované filmy ako Zootropolis, V hlave, Hore, Rodinka úžasných, TV seriály Alias, Nezvestní a mnoho iných).

Nadviazal tak na nadčasovú hudbu legendy Jerryho Goldsmitha (1921 - 2004), ktorý vytvoril filmovú hudbu napr. pre pôvodnú sériu Planéty opíc, sériu Rambo, Votrelec, Total Recall a i. Nezabudnuteľná je jeho filmová a seriálová hudba pre Star Trek.

M. Giacchino:

 

J. Goldsmith:

 

ROZLÚČKA

Svet nedávno obletela smutná správa. V dôsledku nešťastnej nehody nás predčasne opustil (1989 - 19. jún 2016) herec A. Yelchin (predstaviteľ P. Chekova, pozri Star Trek Future?). Nešťastie s vlastným autom ho zastihlo len vo veku 27 rokov a len krátko po skončení natáčania. Táto postava v novinke dostala viac priestoru.

„Som vďačný za každý deň na pľaci. Pokiaľ by som niekedy cítil, že nie som dosť vďačný, sklamal by som sám seba. Máme obrovské šťastie, že môžeme robiť túto krásnu vec... Je treba množstvo ľudí a veľké úsilie pre toto remeslo. Je to špeciálna vec byť toho súčasťou,“ takto vyjadril svoju lásku k filmu A. Yelchin.

K postave povedal: „Chekov má svoje hrdinské momenty. Ale to, čo ho robí skutočne zábavným, je jeho nerozvážnosť a optimizmus. Cítim obrovské šťastie, že môžem nadviazať na ten radostný rozmer, aký mu dal Walter Koenig (pôvodný predstaviteľ Chekova).“

A. Yelchin ako Pavel Chekov (anglicky):

 

 

Podobne je vo filme venovaná pocta hereckej legende, pôvodnému predstaviteľovi veľvyslanca Spocka – Leonardovi Nimoyovi (1931 - 2015). Jeho smrť je implementovaná v deji filmu. Tvorcovia tým chceli ukázať, aký vplyv to bude mať na mladého Spocka.

„L. Nimoy bol veľmi talentovaný herec, ktorý sa stal mojim dobrým priateľom”, povedal Abrams. „Chceli sme mu vzdať poctu tým, že spomenieme jeho úmrtie i vo filme. Myslím, že by bolo chyba neurobiť to.”

Bolo to pre mňa veľmi ťažké, “ povedal Quinto. „Pretože sme si boli veľmi blízky a boli sme priatelia až do konce. Simon a Doug odviedli skutočne fantastickú prácu v tom, ako mu zdali poctu v príbehu, a myslím, že by bol hrdý, vďačný a trocha v rozpakoch. Je to elegantná pocta, za ktorú som rád.“

Leonard Nimoy ako Spock (anglicky):

 

Rozhodli sme sa priniesť vám viac zákulisných informácii a vzdať tak hold tejto fantastickej ságe, ktorá tento rok slávi 50 rokov. Kino Hron sa pripája k blahoželaniu, praje minimálne ďlaších päťdesiat rokov a divákov srdečne pozýva na nové filmové dobrodružstvo. Nepremeškajte záverečné titulky! Tie sú venované pamiatke fantastickým postavám a ich skvelým hereckým osobnostiam, ktoré zosobnili Leonard Nimoy a Anton Yelchin.

„Ako zázrakom sme našli túto partiu hercov, ktorí sú tak dobrí“, uviedol Abrams. „Je medzi nimi familiárne, autentické puto veľmi podobné pôvodnému Star Treku, podľa vízie G. Roddenberryho. Všetci utvárame rodiny s ľuďmi, s ktorými nás niečo spája, s ktorými pracujeme, alebo ktorými sa obklopujeme. Star Trek je určitým splneným snom. Je to miesto, kde je vaša práca dôležitá, rovnako ako vaša odvaha, lojalita a intelekt.“

„O tom je Star Trek, ktorý je silný, optimistický, vzrušujúci a šokujúci, prekvapujúci a niekedy i srdcervúci. Je to budúcnosť, ktorá je veľmi svetlá, a aj keď si myslíme, že 50. výročie je veľký míľnik, tak verím, že bude ešte veľa ďalších,” dodal producent J.J. Abrams.