Staříci

Staříci


Prosím, prečítajte si opatrenia, ktoré budete musieť dodržiavať pri vstupe do kina.


 

Dvaja bývalí politickí väzni vo vyššom veku sa vydávajú v obytnom aute naprieč republikou. Ich cieľom je vypátrať a zabiť komunistického prokurátora z 50. rokov, ktorý nikdy nebol za svoje činy oficiálne potrestaný.

Z amerického Oregonu prilieta do Prahy emigrant Vlastimil Reiner (Jiří Schmitzer), vojnový veterán a bývalý politický väzeň. Má vyše osemdesiat, je pripútaný na invalidný vozík a do značnej miery odkázaný na pomoc ostatných. Preto na neho už na letisku čaká Antonín (Ladislav Mrkvička), starý kamarát z protikomunistického odboja.

Čoskoro vyjde najavo, že Vlasta prišiel do Česka uskutočniť poslednú misiu svojho života. Chce vypátrať a zabiť komunistického prokurátora Václava Mráza, ktorého porevolučné súdy nedokázali, alebo nechceli za jeho zločiny z 50. rokov potrestať. Vlastimil prehovorí Antonína, aby mu s akciou pomohol. Ten si požičia od vnuka starú obytnú dodávku a upraví ju tak, aby sa v nej mohol Vlasta pohybovať. Oba "staříci" vyrážajú na pre nich veľmi náročnú cestu za odplatou.

Ceny českej filmovej kritiky: Najlepší film, najlepšia réžia, najlepší herec (Jiří Schmitzer)

 

Originálny názov: Staříci
Žáner: dráma
Rok: 2020
Krajina pôvodu: ČR, SR
Réžia a scenár: Martin Dušek, Ondřej Provazník
Hrajú: Jiří Schmitzer, Ladislav Mrkvička, Dušan Kaprálik, Milena Steinmasslová, Michal Suchánek, Pavel Batěk, Marika Procházková a i.
Hudba: Hejl & Srnka

 

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Staříci (Filmtopia), (česky): Stařici (CinemArt).

Zo zákulisia (česky): Tlačový materiál (pdf), Novinky  (Filmtopia).